SDS Optic ze wsparciem rządowym Republiki Federalnej Niemiec w ramach programu akceleracyjnego Medical Forge 2023 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 mar 2023, 13:12

SDS Optic ze wsparciem rządowym Republiki Federalnej Niemiec w ramach programu akceleracyjnego Medical Forge 2023

24 marca 2023 SDS Optic, notowana na NewConnect spółka rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE® do diagnostyki medycznej chorób nowotworowych i zakaźnych w czasie rzeczywistym, a także monitorowania stanu zdrowia, podpisała umowę z niemiecką spółką biosaxony Management GmbH z Lipska na udział w programie akceleracyjnym Medical Forge Leipzig. W ramach programu Spółka otrzyma wsparcie o łącznej wartości 214 000 EUR. Celem programu jest pomoc we wdrożeniu innowacyjnych technologii, takich jak inPROBE na rynek niemiecki.

Umowa z biosaxony zakłada wsparcie SDS Optic w procesie wprowadzania technologii inPROBE® na rynek niemiecki, w tym opracowanie dokumentacji technicznej, prawnej oraz komercjalizacyjnej wyrobu medycznego oraz promocję technologii Spółki. biosaxony zapewnia także możliwość korzystania z infrastruktury laboratoryjnej i biurowej w Lipsku, a także m.in. doradztwo osobiste i dostęp do zaawansowanych szkoleń. W ramach zaplanowanych działań znalazło się także nawiązanie kontaktu z siecią niemieckich klinik w celu otrzymania istotnych informacji zwrotnych w zakresie rozwoju i komercjalizacji technologii, dopasowanej do potrzeb rynków Europy Zachodniej.

- Podpisanie umowy z biosaxony to zwieńczenie kilkumiesięcznego, wieloetapowego procesu kwalifikacyjnego. W jego efekcie Spółka znalazła się w gronie 8 firm wybranych do udziału w edycji 2023. Ocenie w ramach kwalifikacji podlegały takie obszary, jak: istotność potrzeby klinicznej; potencjał rynkowy technologii; zespół; zbieżność celów z Medical Forge; przejrzystość komunikacji. Cieszymy się, że kolejny uznany podmiot z branży zauważył i docenił potencjał platformy inPROBE®. Współpraca z biosaxony ułatwi nam m.in. zbudowanie sieci kontaktowej z niemieckimi klinikami, szpitalami i laboratoriami, a także rozwój sieci kontaktów na potrzeby przyszłej komercjalizacji i dystrybucji naszych przełomowych rozwiązań - mówi Mateusz Sagan, COO SDS Optic S.A.

Spółka, przy wkładzie własnym w wysokości 21 000 EUR otrzyma w ramach programu akceleracyjnego dostęp do usług sieci partnerskiej biosaxony o wartości 189 000 EUR, oraz dodatkowe dofinansowanie w wysokości 25 000 EUR. Łączna kwota wsparcia wyniesie 214 000 EUR.

Program Medical Forge Leipzig, współfinansowany przez rząd Republiki Federalnej Niemiec („RFN”) i koordynowany przez biosaxony, wspiera start-upy i innowacyjne firmy w szybszym wprowadzaniu produktów medycznych na niemiecki rynek opieki zdrowotnej. Indywidualny 12-miesięczny program koncentruje się na specyficznych potrzebach młodych firm zajmujących się technologiami medycznymi. Ma także na celu promowanie innowacyjnych rozwiązań i pomoc w budowaniu relacji z klinikami. Program Medical Forge skupia wokół siebie renomowane instytucje edukacyjne, medyczne i biznesowe, w tym Szpital Uniwersytecki w Lipsku, najstarszy niemiecki szpital Sankt Georg Hospital, sieci klinik Helios i Sana, a także globalne firmy, takie jak HP czy B.Braun.

SDS Optic S.A. opracowała innowacyjną i unikalną w skali globalnej światłowodową mikrosondę inPROBE®. Jest to biosensor o wysokim poziome czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub dedykowanego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo), bez konieczności pobierania tkanki (biopsji). Podstawowym polem aplikacji, na którego rozwoju i komercjalizacji obecnie Spółka się skupia, jest diagnostyka HER2-dodatniego raka piersi oraz monitoring terapii celowanej tego typu nowotworu. Rozwijana przez SDS Optic S.A. technologia może stanowić uzupełnienie lub alternatywę dla bardziej czasochłonnej i inwazyjnej, tradycyjnej biopsji.

O spółce SDS OPTIC:

SDS OPTIC to spółka specjalizująca się w opracowaniu innowacyjnych urządzeń do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych i zakaźnych. Spółka zamierza skupić w jednym miejscu
(w ramach medtech-bio powerhouse) wybrane innowacyjne projekty naukowe związane z wykorzystaniem
w medycynie rozwiązań fotonicznych i optoelektronicznych na różnych etapach ich zaawansowania. Spółka zakłada możliwość przejmowania (w formie kapitałowego zaangażowania) tego typu rozwiązań, pozyskiwania finansowania na ich rozwój oraz ich komercjalizację bezpośrednią lub pośrednią w formule partnerstw korporacyjnych.

Kluczową technologią Spółki jest inPROBE® (https://inprobe.com/) – mikrometryczna mikrosonda światłowodowa, która w połączeniu z elementami biologii molekularnej, chemii oraz bioinżynierii medycznej tworzy innowacyjny biosensor, zdolny dokonywać pomiarów biologicznych żywej tkanki w ciele pacjenta (tzw. badania in vivo) przy bardzo wysokim poziomie czułości (pikogramy/ml – pg/ml) i specyficzności.

Wizją Spółki jest pomoc w zwiększeniu przeżywalności na choroby nowotworowe o 30% do 2030 roku oraz współtworzenie przyszłości w zakresie przełomowych technologii dotyczących zdrowia.

Mottem Spółki są „Innowacje Ratujące Życie” (Lifesaving Innovations).

SDS Optic S.A. jest członkiem Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki – związku branżowego, którego celem jest wsparcie, integracja i koordynacja rozwoju innowacyjnych technologii fotonicznych w polskim przemyśle.

Spółka SDS Optic od 15.03.2022 r. jest notowana na rynku NewConnect. Z emisji akcji serii D i serii F pozyskała łącznie prawie 17 mln zł kapitału na dalszy rozwój i kontynuację prac R&D. Spółka ma wdrożony program motywacyjny ESOP oparty o warranty subskrypcyjne, którym objęci są kluczowi pracownicy i współpracownicy SDS Optic, dla realizacji którego zarezerwowane są akcje serii E.

Źródło: Spółka, #SDS

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości