Przejdź do treści

udostępnij:

Zastosowanie MSSF 17 bez wpływu na strategię i dywidendę PZU

Przejście PZU na nowy standard rachunkowości MSSF 17 nie wpływa na zmianę strategii grupy, ubezpieczyciel nie spodziewa się również zmian w poziomie wypłacanej dywidendy - podało w czwartek PZU.

"Zmiany wynikające ze zmiany standardu MSSF 4 na MSSF 17 nie wpływają na zmianę strategii Grupy PZU, ani na tworzenie jej wartości biznesowej. Wdrożenie MSSF 17 nie wpływa na przepływy finansowe w polskich spółkach Grupy PZU. PZU nie spodziewa się również zmian w poziomie wypłacanej dywidendy ze względu na fakt, że statutowa sprawozdawczość podmiotu wypłacającego dywidendę pozostaje niezmieniona, tj. oparta o PSR" - podał ubezpieczyciel w prezentacji.

Grupa PZU zastosuje MSSF 17 Umowy ubezpieczenia po raz pierwszy od 1 stycznia 2023 roku. PZU podało, że ze względu na konieczność przygotowania danych porównawczych, przyjmuje się jako dzień przejścia na nowy standard 1 stycznia 2022 roku.

PZU podało, że wpływ zastosowania MSSF 17 na kapitały własne wynosi +5,1 mld zł, głównie ze względu na inne podejście do wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych i umów reasekuracji.

"Oczekiwany wpływ zastosowania MSSF17 na kapitały skonsolidowane na grudzień 2022 jest większy o 3,5–4,0 mld zł od stanu na 1 stycznia 2022, głównie ze względu na znaczny wzrost stóp procentowych wolnych od ryzyka w 2022 roku" - podało PZU.

MSSF 17 wprowadza nowe zasady ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawnień dla umów ubezpieczenia, umów reasekuracji oraz umów inwestycyjnych z uznaniowym udziałem w zyskach. Model wyceny grup umów zgodnie z MSSF 17 opiera się o szacunki wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych z realizacji umów związanych z przyszłą i przeszłą usługą przypisaną do grupy, oraz o marżę kontraktową, reprezentującą niewypracowany zysk.

(PAP Biznes), #PZU

seb/ ana/

Zobacz także: PZU SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: