Grupa Aplisens podwoiła zysk netto | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 maj 2023, 09:15

Grupa Aplisens podwoiła zysk netto

Producent aparatury kontrolno-pomiarowej zanotował rekordowy pierwszy kwartał w swojej historii i zarazem drugi najlepszy po rekordowym jak dotychczas trzecim kwartale ub.r. Ponad 35-proc. wzrost przychodów przełożył się na 92,5-proc. poprawę zysku netto. Grupa rosła na wszystkich rynkach operacyjnych, pomimo niesprzyjającego otoczenia gospodarczo-politycznego.

Aplisens śrubuje kwartalne rekordy. W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły o 35,7 proc. do 40,65 mln zł. Jeszcze szybciej rosły zyski. EBITDA zwiększyła się rdr o ponad 60 proc. (12,52 mln zł), zysk operacyjny o 78,6 proc. (10,78 mln zł) a zysk netto o 92,5 proc. (9,26 mln zł).

Głównym źródłem przychodów Grupy był eksport, który odpowiadał za ok. 63 proc. ogólnej sprzedaży. Na rynkach WNP zanotowano niespełna 16-proc. dynamikę, w Unii Europejskiej wzrost sięgnął 27 proc., a na rynkach pozostałych, gdzie najbardziej perspektywicznymi kierunkami są Turcja, Korea Południowa, Pakistan, Tajwan, Chile i Australia, USA oraz Egipt przekroczył 84-proc. W Polsce, która pozostaje głównym rynkiem operacyjnym Grupy, sprzedaż powiększyła się rdr o prawie 41 proc.

- Jestem bardzo zadowolony z początku roku w wykonaniu Grupy Aplisens. Zanotowaliśmy czwarty z rzędu rekordowy kwartał, tylko minimalnie gorszy od najlepszego pod tym względem trzeciego kwartału ub.r. (o ok. 0,35 mln zł – przyp. red.) i to pomimo występującej w naszej firmie sezonowości sprzedaży, gdzie pierwsze trzy miesiące są zwykle najsłabsze w roku. Mimo wciąż niesprzyjającego otoczenia gospodarczo-politycznego oraz trwającej wojny na terenie Ukrainy osiągnęliśmy wzrosty na wszystkich operacyjnych rynkach. Wynikało to głównie z efektu skali, umiejętnego dostosowania się do zmieniających się warunków biznesowych oraz wpływu pozytywnych czynników, które wspomagały wyniki również w poprzednich kwartałach tj.: m.in. aktualizacji cennika czy uśrednienie kosztów nabytych materiałów. Z perspektywy pierwszego kwartału, można powiedzieć, iż nasza nowa strategia jest realizowana nawet lekko ponad plan - powiedział Adam Żurawski, prezes Aplisens SA.

Strategia Grupy na lata 2023-2025 zakłada utrzymanie dwucyfrowej dynamiki sprzedaży i uzyskanie w 2025 roku ok. 180 mln zł przychodów oraz 47 mln zł na poziomie EBITDA. W tym roku Grupa będzie rosła nie tylko organicznie. Dodatkowy rozwój ma zapewnić sfinalizowane przejęcie za 11,5 mln zł firmy APAR Control, specjalizującej się w produkcji przetworników, mierników, regulatorów i rejestratorów. Osiągnęła ona w latach 2020-2022 średnioroczne przychody ze sprzedaży w wysokości 11,6 mln zł przy 2,2 mln zł średniorocznego zysku netto. Akwizycja wpisuje się w cele strategiczne giełdowej spółki.

Aplisens chce być nadal spółką dywidendową. Zgodnie z rekomendacją Zarządu na tegoroczną dywidendę miałoby trafić 8,7 mln zł z ubiegłorocznego zysku, czyli 0,80 zł na akcję. Do tej pory spółka wypłaciła w postaci dywidend 45 mln zł, a dodatkowo na skup akcji własnych przeznaczyła 63 mln zł.

Źródło: Spółka, #APN

Zobacz także: Aplisens SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości