Bogdanka chce korzystać z finansowania dłużnego, w tym obligacji, przy projektach OZE | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 maj 2023, 18:37

Bogdanka chce korzystać z finansowania dłużnego, w tym obligacji, przy projektach OZE

Bogdanka chce korzystać z instrumentów finansowania dłużnego, w tym z emisji obligacji i zielonych obligacji, przy realizacji zaplanowanych do 2030 roku w strategii projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii - poinformował prezes Bogdanki Kasjan Wyligała.

"Patrzymy na finansowanie dłużne jeśli chodzi o inwestycje w obszarze OZE i surowcowe. Z naszą pozycją finansową nie będziemy mieli problemu z jego pozyskaniem w przypadku tego typu inwestycji. Będziemy chcieli również korzystać z pozyskiwania kapitału z rynku kapitałowego, czy to w formie obligacji czy obligacji zielonych, ale nie ma w tym zakresie jeszcze żadnych planów" - powiedział prezes Wyligała podczas konferencji WallStreet 27, organizowanej w Karpaczu przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

"Cały CAPEX zaplanowany w obszarze OZE jesteśmy w stanie sfinansować ze środków własnych, ale będziemy szukać finansowania zewnętrznego" - dodał.

Bogdanka nie posiada obecnie zadłużenia. Prezes Wyligała poinformował, że wypłata dywidendy za 2022 rok będzie sfinansowana ze środków własnych. Zarząd Bogdanki rekomenduje wypłatę na dywidendę za 2022 rok kwoty 87,8 mln zł, czyli 2,58 zł na akcję.

W nowej strategii Bogdanka planuje budowę instalacji OZE o skali około 500 MW do 2030 roku oraz sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE.

Bogdanka zapowiadała, że chce się skupić na wytwarzaniu energii, ale myśli też o magazynach energii, produkcji komponentów, recyklingu odpadów. Na to działanie chcemy przeznaczyć ok. 2,3 mld zł w ciągu najbliższych lat.

Poinformował, że przy rozwoju OZE spółka chce współpracować z partnerami strategicznymi.

Prezes Wyligała poinformował, że Bogdanka nie jest w tej chwili zainteresowana inwestycjami w instalacje SMR.

W sierpniu 2023 roku firma planuje uruchomić farmę fotowoltaiczną o mocy 3 MW, a do 2025 roku uruchomić 27 MW farm PV.

(PAP Biznes), #LWB

pr/ asa/

Zobacz także: LW Bogdanka SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości