DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów w Europie; reakcja inwestorów na dane PCE | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 maj 2023, 18:26

DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów w Europie; reakcja inwestorów na dane PCE

Na europejskich giełdach piątkowa sesja zakończyła się z przewagą wzrostów indeksów. Coraz bliżej do porozumienia w sprawie limitu zadłużenia USA. Inwestorzy reagują na dane PCE. Rynki wyceniają 58 proc. szans na podwyżkę stóp procentowych przez Fed w czerwcu.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 1,59 proc., niemiecki DAX wzrósł o 1,20 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,24 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,74 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 1,21 proc.

Inwestorzy optymistyczniej oceniają sytuację USA po tym, jak agencja Bloomberg podała, powołując się na anonimowe źródła, że negocjatorzy Republikanów i Białego Domu są bliżej osiągnięcia porozumienia w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia i ograniczenia wydatków federalnych na 2 lata.

"Głównym czynnikiem dla rynków pozostają rozmowy w sprawie limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych i oczekuje się, że porozumienie zostanie wkrótce osiągnięte" - powiedział Luis Fernando Coello, analityk ds. strategii rynków w Banca March.

Zdaniem członka EBC Klaasa Knota, kolejne podwyżki stóp procentowych EBC są wymagane, by pokonać inflację.

"Europejski Bank Centralny potrzebuje jeszcze co najmniej dwóch podwyżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych, a rynkowe wyceny obniżek stóp na początku 2024 r. są zbyt optymistyczne" - powiedział szef holenderskiego banku centralnego Klaas Knot w wywiadzie opublikowanym w czwartek.

Coface zyskał 11 proc. po danych za I kw. Zysk netto spółki wyniósł w I kw. 61,2 mln euro wobec prognoz 52,3 mln euro.

Casino straciło 8,7 proc. Francuska spółka podała, że sąd w Paryżu zdecydował o wszczęciu postępowania pojednawczego w ramach rozmów z wierzycielami.

REAKCJA INWESTORÓW NA DANE PCE

Indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, jeden z preferowanych przez Fed wskaźników inflacji, wzrósł w kwietniu szybciej niż oczekiwano o 0,4 proc. - wynika z danych Departamentu Handlu opublikowanych w piątek.

Po raporcie Departamentu Handlu inwestorzy zwiększyli zakłady na podwyżkę stóp Fed w czerwcu do 58 proc. i obecnie postrzegają taki ruch jako bardziej prawdopodobny niż pauza. Rentowności obligacji skarbowych wzrosły, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje zmniejszyły zyski po raporcie.

Podczas, gdy tempo inflacji spadło od szczytu rok temu, odporny popyt gospodarstw domowych może utrzymywać presję cenową na wysokim poziomie - podał Bloomberg. Według agencji, jest to wyzwanie, przed którym stoją przedstawiciele Fed, gdy debatują nad tym, czy wstrzymać kampanię podwyżek stóp procentowych i ocenić wpływ zacieśnienia polityki na system bankowy i gospodarkę w szerszym ujęciu.

Po publikacji danych PCE rentowność amerykańskich 2-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 6 pb. do poziomu 4,57 proc. Rentowność 10-letnich obligacji wzrosła o 2 punkty bazowe do 3,84 proc.

Kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej zaplanowano na 13-14 czerwca.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 1 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,8 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 1,7 proc.

Akcje Marvell Technology Inc. rosną o 27 proc., a T-Mobile US Inc. tracą 1 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 17,76 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb. do 3,84 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 2 pb. do 3,98 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -77 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -146 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów pozostaje bez zmian na poziomie 2,53 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,13 proc. wobec koszyka walut do 104,39 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,13 proc. do 1,0705.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,38 proc. do 140,58.

Kurs funta zwyżkuje o 0,1 proc. wobec dolara do 1,2333.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 72,71 USD za baryłkę, po wzroście o 1,27 proc., a lipcowe futures na Brent rosną o 1 proc. do 77,03 USD/b.

Srebro zwyżkuje o 1,46 proc. do 23,25 USD za uncję, a złoto spada o 0,01 proc. do 1.942 USD za uncję.

Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) spadają o 3,4 proc. - po 25 euro za MWh. (PAP Biznes)

han/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości