Boryszew przewiduje solidną EBITDA w '23, m.in dzięki poprawie w segmencie automotive (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 maj 2023, 14:08

Boryszew przewiduje solidną EBITDA w '23, m.in dzięki poprawie w segmencie automotive (wywiad)

Boryszew spodziewa się w 2023 roku solidnej EBITDA za sprawą m.in poprawy wyników segmentu automotive - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Boryszewa Wojciech Kowalczyk.

"W I kwartale odczuwamy poprawę w segmencie motoryzacja i +powrót+ do normalności w segmencie metale, po rekordowej pierwszej połowie ubiegłego roku. W Maflow pozyskujemy cały czas nowych klientów oraz nowe kontrakty u dotychczasowych odbiorców naszych produktów. Wywołania są na wyższym poziomie, uśpiony popyt po pandemii i związanych z nią wyzwaniach, budzi się. Spowolnienie gospodarcze powoduje, że lepiej sprzedają się tańsze modele aut, ale w większej liczbie i ten trend jest dla nas korzystny.(...)Na pewno w segmencie motoryzacja następuje poprawa w stosunku do zeszłego roku, kiedy segment miał marginalny wpływ na wynik grupy. Obecnie widzimy powrót do znaczących, dodatnich wyników, jeśli chodzi o EBITDA. W segmencie metale następuje stabilizacja wyników. Wszystko to daje potencjał na solidny wynik EBITDA, jeśli chodzi o grupę w tym roku" - zapowiedział prezes.

Jego zdaniem, obecnie dokonuje się podział rynku aut elektrycznych i Boryszew chce być beneficjentem trendu elektromobilności.

Boryszew specjalizuje się obecnie w przetwórstwie metali nieżelaznych oraz stali, w produkcji komponentów do samochodów, a także chemii przemysłowej. W skład grupy wchodzi 35 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w 12 krajach, na 4 kontynentach.

"W segmencie metale naszą przewagą konkurencyjną jest rozbudowana oferta produktowa. Bardzo dobrze idzie sprzedaż w NPA Skawina, gdzie mamy rekordowe wyniki. W tym zakładzie inwestujemy obecnie w nową linię do produkcji przewodów napowietrznych wykorzystywanych m.in. przy trwających modernizacjach sieci przesyłowych w Polsce i Europie. Produkcja na tej linii ruszy pod koniec tego roku. Bardzo dobre wyniki mają także Walcownia Metali +Dziedzice+ oraz Baterpol. Z kolei nasze zakłady stalowe mierzą się z silną konkurencją z

Dalekiego Wschodu" - powiedział Kowalczyk.

"Drugi kwartał w naszej grupie wygląda stabilnie, nasze zakłady, z wyjątkiem NPA Skawiny, kontraktujemy na ok. miesiąc, maksymalnie dwa do przodu. Oczekuję wyników na solidnym poziomie, ale trzeba pamiętać, że w II kw. 2022 roku był szczyt koniunktury w segmencie metalowym w związku z wybuchem wojny w Ukrainie" - dodał.

Grupa Boryszew zwiększyła w pierwszym kwartale 2023 roku zysk netto o 42 proc. rdr do 48 mln zł. Przychody grupy wyniosły 1,7 mld zł, a EBITDA 100 mln zł. Rok wcześniej grupa Boryszew miała 1,55 mld zł przychodów i 37,9 mln zł EBITDA.

Zgodnie ze strategią grupy Boryszew średnioroczny wskaźnik wzrostu przychodów w latach 2022-2026 ma wynieść 2,6 proc. Skonsolidowane przychody mają zwiększyć się z 6,5 mld zł w 2022 roku do 7,3 mld zł w 2026 roku.

Boryszew planuje też utrzymać około 13-proc. wzrost EBITDA rok do roku w latach 2022-2026 i osiągnąć EBITDA na poziomie około 0,6 mld zł w 2026 roku.

Zdaniem prezesa dołek spowolnienia gospodarczego może przypaść w Polsce na II kwartał 2023 roku.

"W polskiej gospodarce przewidywano tzw. +dołek+ spowolnienia na I kwartał, jednak przypadnie on prawdopodobnie na koniec II kwartału tego roku. Odbicia w branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku projektów, które jeszcze się nie rozpoczęły, można spodziewać się nawet dopiero wiosną 2024 roku. Bez ożywienia w budowlance spodziewam się raczej niższego wzrostu gospodarczego, przy wysokiej inflacji. Dodatkowo, okres przedwyborczy nie służy podejmowaniu decyzji o dużych inwestycjach" - powiedział prezes.

"Zakończenie wojny w Ukrainie sprawi, że ten kraj stanie się wielkim placem budowy i na pewno skorzysta na tym polska gospodarka. Produkty, które powstają w naszych zakładach, również z powodzeniem mogłyby być wykorzystywane przy powojennej odbudowie" - dodał.

Prezes podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że tegoroczne inwestcje grupy mogą wynieść około 300 mln zł. Wśród nich są inwestycje w OZE.

"Nowy podmiot w Grupie Boryszew – Boryszew Green, zbudowany na kanwie istniejącego od wielu lat Oddziału Boryszew Energy, będzie się zajmował zaopatrzeniem całej grupy w zieloną energię, ale również będzie świadczył zewnętrzne usługi w tym zakresie. Jak zapowiadaliśmy w dokumencie strategii, budujemy fotowoltaikę na dachach naszych zakładów. Rozpoczęte projekty to 6-8 MW, są to instalacje w Maflow w Toruniu, Chełmku oraz w Hucie Bankowej" - powiedział.

"Podpisaliśmy list intencyjny na system energetyki jądrowej – MMR. Czekamy na model do skomercjalizowania. Idealne pod budowę MMR-ów są tereny Walcowni Metali w Dziedzicach i NPA Skawina. Perspektywa ich powstania to najwcześniej 2030 rok" - dodał.

W ocenie prezesa Boryszewa, w 2023 roku grupa może dokonać zarówno przejęć, jak i sprzedaży aktywów.

"W roku 2023 mogą nastąpić zarówno dezakwizycja, jak i akwizycja. Prowadzimy rozmowy o wstępnym stopniu zaawansowania" - zapowiedział.

Grupa Boryszew w 2022 roku osiągnęła 6,8 mld zł przychodów, co oznacza wzrost o 8 proc. rdr. Zysk netto wzrósł do 113,6 mln zł z 82,2 mln zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 394,6 mln zł, a bez zdarzeń jednorazowych 387,4 mln zł. CAPEX grupy Boryszew w 2022 roku sięgnął 259 mln zł, z czego 119 mln zł dotyczyło procesów inwestycyjnych w automotive.

Ewa Pogodzińska

(PAP Biznes), #BRS

epo/ gor/

Zobacz także: Boryszew SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości