DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA głównie zwyżkują; obligacje umacniają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 maj 2023, 14:39

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA głównie zwyżkują; obligacje umacniają się

Futures w USA głównie rosną, a w Europie indeksy notują niewielkie zmiany. Inwestorzy oceniają możliwość przyjęcia porozumienia w sprawie limitu zadłużenia przez Kongres USA. Obligacje umacniają się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,64 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,02 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 1,57 proc.

Inwestorzy liczą na to, że Kongres przyjmie porozumienie w sprawie zadłużenia, aby zapobiec niewypłacalności, ponieważ Biały Dom i republikańscy przywódcy kongresowi zintensyfikowali lobbing na rzecz porozumienia.

Zwolennicy porozumienia mają tylko tydzień na przeforsowanie go w Kongresie przed możliwą niewypłacalnością 5 czerwca. Prezydent Joe Biden osobiście wezwał ustawodawców do poparcia umowy, która prawdopodobnie zostanie przegłosowana przez Izbę Reprezentantów w środę, zanim trafi do Senatu.

Nawet jeśli umowa zostanie zatwierdzona, inwestorzy muszą brać pod uwagę możliwą podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w przyszłym miesiącu i spowolnienie gospodarcze w Chinach, które spowodowało, że kluczowy wskaźnik giełdowy wszedł we wtorek w rynek niedźwiedzia.

"Być może rajd na giełdzie ma jeszcze trochę drogi do przebycia, ale jest to bardziej kupowanie plotek, sprzedawanie faktów" - powiedział Cesar Perez Ruiz, dyrektor inwestycyjny Pictet Wealth Management.

"Od teraz wrócimy do patrzenia na gospodarkę, inflację, a także drenaż płynności, ponieważ rachunek główny Skarbu Państwa będzie musiał zostać uzupełniony" - dodał.

Pomimo początkowo pozytywnych nastrojów związanych z ogłoszonym w sobotę porozumieniem, inwestorzy obawiają się teraz, że porozumienie było kompromisem, który może mieć negatywne konsekwencje.

"Ogłoszenie porozumienia w sprawie zadłużenia poprawia nastroje rynkowe w krótkim terminie, ale wywiera presję na wzrost PKB ze względu na cięcia wydatków rządowych, zaostrzone warunki płynności. Z drugiej strony presja na wzrost gospodarczy wykonuje pracę za Fed, który próbuje schłodzić gospodarkę. Może to mieć negatywny wpływ na inflację" - powiedział David Chao, globalny strateg Invesco w regionie Azji i Pacyfiku.

Grupa republikańskich ustawodawców ze skrajnego prawego skrzydła partii powiedziała w poniedziałek, że będzie przeciwna porozumieniu osiągniętemu przez prezydenta Joe Bidena i przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy'ego w weekend.

Nvidia Corp. rośnie o 5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak prezes Jensen Huang zaprezentował kilka produktów i usług związanych ze sztuczną inteligencją.

W poniedziałek giełdy w USA były zamknięte.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 17,12 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,33 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,49 proc., francuski CAC 40 spada o 0,39 proc., a brytyjski FTSE 100 zniżkuje o 0,47 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 pozostaje bez zmian.

Akcje europejskiej grupy nieruchomościowej Aroundtown zyskują 1 proc. po tym, jak spółka potwierdziła swoje całoroczne prognozy zysku operacyjnego w wysokości 300 mln euro.

Akcje szwedzkiej firmy gamingowej Embracer rosną o 8 proc. po zeszłotygodniowym spadku ceny akcji. Cena akcji Embracer spadła o ponad połowę w maju, kiedy to spółka obniżyła swoje całoroczne prognozy zysków na lata 2023-24 z powodu opóźnionych premier i ujawniła utratę umowy partnerskiej o wartości 2 miliardów dolarów.

Akcje firmy QinetiQ zajmującej się technologiami obronnymi spadają o 5,5 proc. W ubiegły czwartek firma ogłosiła, że szuka możliwości akwizycji po odnotowaniu znacznie wyższych całorocznych zysków i rekordowych zamówień.

Siltronic zyskuje 4 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj" przez analityków Jefferies.

Allfunds Group zwyżkuje o 1 proc. po rozpoczęciu wydawania rekomendacji dla akcji spółki przez analityków Oddo BHF na poziomie "powyżej rynku" ze względu na to, że ta platforma inwestycyjna ma dobrze zdywersyfikowany model biznesowy.

Nestle traci 2,5 proc. w reakcji na rozczarowanie analityków niespodziewanym odejściem CFO spółki Francois-Xaviera Rogera.

Dolar osłabia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 103,90 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,3 proc. do 1,0736.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,60 proc. do 139,76.

Kurs funta zwyżkuje o 0,67 proc. wobec dolara do 1,2434.

Rentowność 10-letnich UST spada o 10 pb. do 3,72 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 8 pb. do 3,90 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -80 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -162 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 7 pb. do 2,37 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 71,97 USD za baryłkę, po spadku o 0,95 proc., a lipcowe futures na Brent spadają o 1,32 proc. do 76,05 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ han/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości