Sonel zaktualizował strategię; zakłada w '24 osiągnięcie 250 mln zł ze sprzedaży w grupie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 maj 2023, 14:02

Sonel zaktualizował strategię; zakłada w '24 osiągnięcie 250 mln zł ze sprzedaży w grupie

Sonel zaktualizował strategię na lata 2022-2024. Zakłada osiągnięcie w 2024 r. 170 mln zł przychodów ze sprzedaży w spółce dominującej i 250 mln zł w grupie, przy utrzymaniu zwrotu z kapitału własnego na poziomie nie niższym niż 17 proc. i utrzymaniu pozycji lidera w kraju - podał Sonel w komunikacie.

"Nasza zaktualizowana strategia na lata 2022-2024 zakłada rozwój oferty w oparciu o rozwiązania cyfrowe i przetwarzanie chmurowe a także cyfryzację i automatyzację procesu sprzedaży. Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost znaczenia e-commerce w światowym handlu, co widzimy również w naszej branży. Coraz większą rolę w eksploatacji urządzeń zaczyna mieć cyfrowe przetwarzanie danych, ich przechowywanie i analiza. Coraz mniejsze znaczenie zaczyna mieć produkt sam w sobie. Dlatego też rozwój naszej oferty będzie ukierunkowany na zarządzanie informacją, rozwiązania chmurowe oraz możliwość tworzenia kompletnych systemów pomiarowych, które zaspokoją potrzeby klienta. Dodatkowo powstaną linie produktowe dedykowane do rozwijających się rynków elektromobilności, fotowoltaiki i magazynowania energii" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Tomasz Wiśniewski.

Zgodnie ze zaktualizowaną strategią, Sonel będzie nadal spółką dywidendową. Z zysku za 2022 r. spółka wypłaci 8,4 mln zł, czyli 0,6 zł na akcję.

W 2023 roku producent przyrządów pomiarowych chce wydać na inwestycje nieco ponad 12 mln zł, głównie na rozwój prac badawczo rozwojowych (R&D), zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń oraz na oprogramowanie. Spółka planuje również zmodernizować park maszynowy, co ma pozwolić na znaczne zwiększenie mocy produkcyjnych. Koszt nowej linii szacowany jest na 4 mln zł.

W pierwszym kwartale 2023 r. Sonel odnotował 17,3-proc. wzrost rdr skonsolidowanej sprzedaży do 54,4 mln zł. EBITDA wyniosła 7,8 mln zł (+38,6 proc. rdr), zysk operacyjny 5,14 mln zł (+46,1 proc. rdr), a zysk netto 4,22 mln zł (+30,3 proc. rdr).

W sprzedaży całej grupy w pierwszym kwartale 2023 r. przychody Sonela stanowiły 63 proc., Foxytech 30,5 proc., rynek indyjski odpowiadał za 5,9 proc., a rynek South East Asia za niecałe 1 proc.

Prezes ocenia, że wyniki pierwszego kwartału to dobry prognostyk na dalszą część roku.

"Szczególnie cieszą wzrosty spółki singapurskiej i przyzwoita kontrybucja do wyniku grupy spółki indyjskiej i Foxytech. Zamierzamy kontynuować działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży i rozwoju sieci dystrybucji, z głównym akcentem na rynki zagraniczne tj.: kraje DACH, Indie, Singapur, Amerykę Południową, kraje azjatyckie oraz rozwinięte rynki europejskie. Intensywnie pracujemy nad opracowaniem kolejnych przyrządów" - dodał Wiśniewski.

(PAP Biznes), #SON

doa/ osz/

Zobacz także: Sonel SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości