Myślenie nad obniżkami stóp przy trwale zniżkowym trendzie CPI, więcej powie projekcja - Duda, RPP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 maj 2023, 21:10

Myślenie nad obniżkami stóp przy trwale zniżkowym trendzie CPI, więcej powie projekcja - Duda, RPP

RPP będzie mogła zastanawiać się nad kwestią obniżek stóp procentowych, gdy trendy inflacyjne będą trwale spadkowe i trzeba w tym względzie poczekać na wyniki lipcowej projekcji NBP - powiedziała w telewizji Biznes24 członkini RPP Iwona Duda.

"Dobre dane mogą rzeczywiście zachęcać do dyskusji na temat obniżek stóp procentowych, niemniej jednak, aby RPP podjęła decyzję o obniżkach stóp procentowych, to cała Rada musi widzieć, że trend spadkowy jest trwały i rzeczywiście inflacja szybko zmierza do celu. To są warunki konieczne do podjęcia takiej decyzji" - powiedziała Duda.

"Najważniejszy jest trend. W tej chwili mamy trend spadkowy (inflacji - PAP) 3 miesiące z rzędu. Zobaczymy, jak to dalej się ukształtuje. Także analizujemy napływające dane z gospodarki, nie tylko z polskiej, ale też ze światowej. Poczekajmy również na projekcję lipcową, nową projekcję NBP i myślę, że wtedy będziemy mogli zastanawiać się nad decyzjami ze strony RPP odnośnie obniżek stóp procentowych. (...) Nie jesteśmy jeszcze w okresie podejmowania decyzji o obniżkach stóp. Zaczekajmy na projekcję lipcową i wtedy będziemy się zastanawiali dalej nad tym, jak trendy inflacyjne będą przekładały się na poziom inflacji w Polsce" - dodała.

Członkini RPP oceniła, że najnowsze odczyty inflacji wskazują, że marcowa projekcja NBP się sprawdza i pod koniec roku główny i bazowy wskaźnik inflacji w Polsce znajdą się na poziomie jednocyfrowym.

Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 r. wzrosły rdr o 13,0 proc. vs 14,7 proc. miesiąc wcześniej, a w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 13,2 proc. rdr i wzrostu o 0,2 proc. mdm.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 5-6 czerwca. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości