Skrót wiadomości - piątek, 9 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 cze 2023, 06:03

Skrót wiadomości - piątek, 9 czerwca

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wzrost PKB Polski w 2023 r. może wynieść nieco powyżej 1 proc. - poinformowała w trakcie konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Minister poinformowała, że w nowelizacji budżetu na 2023 r. założono wzrost PKB na poziomie 0,9 proc.

Według nowelizacji projektu ustawy budżetowej średnia inflacja CPI w Polsce w 2023 r. wyniesie 12 proc. - poinformowała w trakcie konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jak zaznaczyła minister, pod koniec roku wskaźnik CPI powinien spaść do jednocyfrowego poziomu.

W IV kw. inflacja w Polsce powinna być jednocyfrowa, o ile nie wystąpią nowe szoki - ocenia premier Mateusz Morawiecki.

Zatrudnienie w Polsce, mierzone liczbą osób zatrudnionych, w I kwartale 2023 roku wzrosło o 0,6 proc. kdk i o 1,2 proc. rdr - podał Eurostat.

Na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się w maju 308,48 tys. nowych ofert pracy, czyli 4,8 proc. więcej rdr - podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.

Narodowy Bank Węgier (MNB) pozostawił 1-dniową depozytową stopę procentową bez zmian - poinformował bank w komunikacie.

We Francji 75 dużych producentów z branży spożywczej zobowiązało się, że obniży ceny setek produktów od przyszłego miesiąca – poinformował minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire w piątek w wywiadzie dla stacji BFM TV.

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w maju o 0,2 proc. rdr - podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się +0,2 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 proc.

BUDŻET, DŁUG

Rząd przyjął w piątek nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r. - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Według nowelizacji projektu ustawy budżetowej deficyt budżetu w 2023 r. będzie wyższy o 24 mld zł wobec pierwotnie planowanego deficytu na poziomie 68 mld zł - poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

SPÓŁKI

Ryvu Therapeutics zaprezentowało zaktualizowane dane kliniczne z etapu eskalacji dawki w badaniu fazy Ib RVU120, u pacjentów z AML i HR-MDS oraz przedkliniczne z badania RVU120 w terapii skojarzonej z inhibitorem JAK1/2, Ruxolitinibem (RUX) w modelach chorób mieloproliferacyjnych (MPN) - podała spółka w komunikacie.

Wielton zarejestrował w okresie styczeń-maj 1.561 nowych przyczep i naczep, czyli o 13,1 proc. mniej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego, powołując się na dane CEP.

Grupa Orlen dostała zgodę na zagospodarowanie złoża Tyrving na Morzu Północnym. Początek wydobycia planowany jest w pierwszym kwartale 2025 r. - poinformował Orlen na Twitterze.

Remor Solar Polska zawarła umowę z podmiotem z siedzibą w Tallinnie, przedmiotem której jest dostawa konstrukcji dla farmy fotowoltaicznej na terenie Estonii - poinformowała spółka w komunikacie. Wartość umowy wynosi 2,2 mln euro.

Krafton, Inc., w ramach oferty skierowanej do wybranych inwestorów, objął 3,34 mln akcji, czyli niemal wszystkie akcje serii F spółki PCF Group - poinformował PCF Group w komunikacie.

WALUTY

Złoty umacnia się na koniec tygodnia, wybijając się dołem z tygodniowego trendu bocznego - EUR/PLN umacnia się pod koniec sesji o 0,7 proc. do 4,443, a USD/PLN idzie w dół o 0,6 proc. do 4,125. Rentowności SPW idą przeważnie w dół, do 5,89 proc. dla 10-latek.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0780 USD i 150,24 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i zaliczą już drugi z kolei tydzień ze stratą w notowaniach. Na rynkach nie słabną obawy o popyt na paliwa na świecie - podają maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie spadają, a metal jest wyceniany blisko najniższego poziomu od miesiąca. Miedź w dostawach 3-miesięcznych kosztuje niżej o 0,3 proc. wobec 8.348,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce spadła o 0,11 zł - podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

ENERGETYKA

Chcemy być obecni w Polsce, jesteśmy zainteresowani współpracą dot. projektów infrastrukturalnych czy energetyki odnawialnej – powiedział w rozmowie z PAP prezes Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych Jin Liqun.

OPINIE, PROGNOZY

Niekorzystne dla banków orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych nie doprowadziłoby do istotnych implikacji systemowych, banki będą w stanie obronić lub przynajmniej odbudować organicznie swoje pozycje kapitałowe - poinformował PAP Biznes analityk S&P, Heiko Verhaag. Ocenił, że wyrok taki będzie wyzwaniem dla banków o słabszej kapitalizacji, zwłaszcza jeśli ich rentowność będzie pod presją m.in. wakacji kredytowych.

Piątkowa nowelizacja ustawy budżetowej zwiększy deficyt w 2023 r. o 0,7 proc. PKB - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem, biorąc pod uwagę rok wyborczy, to najprawdopodobniej jeszcze nie koniec ekspansji fiskalnej.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 3,6 pkt. proc. i wyniósł 63,6 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 3,9 proc. pkt. proc. do 18,2 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów.

Rosja kontynuuje utrudnianie eksportu ukraińskiego zboża w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej i prawdopodobnie będzie to robić także przed kolejnym terminem jej przedłużenia - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszy zakresie będzie negocjowany - wskazał w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Projekt jest wynikiem porozumienia "Solidarności" z rządem.

Dzisiaj zmieniliśmy ustawę okołobudżetową, aby przekazać dodatkowe 14 mld zł dla jednostek samorządu terytorialnego; spodziewamy się, że trafią do samorządów jesienią tego roku – zapowiedział w piątek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował w piątek na nową prezes banku centralnego Hafize Gaye Erkan - byłą dyrektor amerykańskich banków First Republic Bank oraz Goldman Sachs. Pierwszy raz w historii Turcji na czele banku centralnego stanęła kobieta - poinformował dziennik "Daily Sabah".

Produkt Krajowy Brutto Ukrainy spadł o 10,5 proc. pomiędzy I kwartałem 2022 i I kwartałem 2023 - powiadomiło w piątek ministerstwo gospodarki, powołując się na najnowsze dane statystyczne. Jest to wynik lepszy niż oczekiwano: specjaliści spodziewali się, że rosyjska napaść i prowadzona od roku wojna obronna spowoduje spadek PKB o 14,1 proc.

WYDARZENIA Z KRAJU

Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 senator RP, zmarła w piątek w wieku 85 lat. Była senatorem VII, VIII i IX kadencji, w Senacie X kadencji zasiadała w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich..

Jeśli PiS zdecyduje się poprzeć rozwiązania prezydenta dot. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich, to będziemy brali to poważnie pod uwagę - powiedział w piątek szef MS Zbigniew Ziobro. "Nie przyjęliśmy z entuzjazmem propozycji prezydenta, ale nie będziemy z tego powodu czynić konfliktu" - dodał.

Dopóki będzie rząd PiS, nie dopuścimy, aby polityka narzucania nam kwot migracyjnych, kwot uchodźców była realizowana – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak zadeklarował, polskie stanowsko będzie bardzo jednoznaczne w tej kwestii.

Odpowiemy Komisji Europejskiej na wątpliwości związane z ustawą o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że nikomu, również tym, którym ewentualnie udowodnione zostanie działanie na rzecz Rosji, nie zostanie odebrane prawo wyborcze.

Nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają specjalną nagrodę z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1125 zł - poinformowała w piątek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W poniedziałek Trzecia Droga organizuje w Warszawie konsultacje w sprawie swojego pierwszego projektu "Przyszłość+"; Lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował, że komitet zaprasza do udziału w nich przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji, Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy.

Zjednoczona Prawica pozostanie zjednoczona; zapadły polityczne decyzje ws. wspólnego startu w wyborach Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski i Kukiz‘15. Najbliższe tygodnie to czas intensywnych rozmów o kształcie list i o nazwiskach poszczególnych kandydatów - pisze piątkowy "Super Express”.

Bio-Gąbka to biopreparat usuwający pozostałości leków - takich jak paracetamol czy ibuprofen - w oczyszczalniach ścieków. Nośnikiem odpowiedzialnych za to bakterii jest naturalna gąbka roślinna, która po czasie ulega biodegradacji. Autorkami rozwiązania są badaczki z UŚ.

Od 1 stycznia do 31 maja potwierdzono w Polsce 4988 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze – wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W ubiegłym roku w tym samym czasie było ich 2613.

Olsztyńskie wodociągi odnotowały większy pobór wody przez mieszkańców, jednak nie wprowadzają żadnych ograniczeń. Podolsztyńska gmina Gietrzwałd zaapelowała do mieszkańców, by nie podlewali ogródków i nie napełniali basenów.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

W podtopionym mieście Chersoń na południu Ukrainy, zalanym na skutek wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, zaczął obniżać się poziom wody; w nocy z czwartku na piątek woda opadła o około 20 cm, lecz jej stan wciąż utrzymuje się na wysokości powyżej 5 metrów - oznajmił szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

Pentagon ogłosił w piątek kolejny pakiet w ramach programu zakupów broni dla ukraińskiej armii. W skład nowej transzy, wartej 2,1 mld dol., wchodzą m.in. rakiety do systemów Patriot i HAWK, drony Puma, i naprowadzane laserem rakiety.

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w piątek, że Polska i Węgry to młode demokracje, które trzeba wzmocnić i im pomóc. "Ja jestem gotowa to zrobić" - zadeklarowała w wywiadzie przeprowadzonym w Apulii na włoskim południu.

Firmy technologiczne zwolniły na świecie ponad 200 tys. pracowników w pierwszych pięciu miesiącach br. - wynika z danych strony layoffs.fyi. Większość zwolnień miała miejsce w takich amerykańskich firmach jak Alphabet (Google i YouTube), Meta (Facebook, Instagram), Microsoft i Amazon.

Blisko 75 mln ludzi w USA wciąż narażonych jest na skutki szalejących w Kanadzie pożarów lasów. Przez toksyczne powietrze w Nowym Jorku zamknięto szkoły. Odwołano także niektóre spektakle na Broadwayu.

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.

Izraelski gigant farmaceutyczny Teva zgodził się zapłacić 193 miliony dolarów amerykańskiemu stanowi Nevada w ramach ugody w sprawie roszczeń dotyczących jego praktyk marketingowych, które miały podsycać uzależnienie od opioidów. W ciągu ostatnich dwudziestu lat narkotyki, w tym opioidy, były przyczyną zgonu pół miliona Amerykanów.

W wyniku wdychania toksycznej substancji na placu budowy fabryki baterii do samochodów elektrycznych w środkowych Węgrzech zachorowały dziesiątki osób - wynika z informacji, do których dotarł portal Wolna Europa.

Papież Franciszek spędził dzień po operacji jamy brzusznej na odpoczynku; jego rekonwalescencja przebiega prawidłowo - ogłosił w czwartek wieczorem Watykan. W środę w rzymskiej klinice Gemelli papież przeszedł trzygodzinną operację z powodu bolesnej przepukliny rozetnej.

Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że prokuratura postawiła mu zarzuty i musi się stawić się w sądzie we wtorek w sprawie przetrzymywanych przez niego niejawnych dokumentów. Według mediów Trump usłyszy siedem zarzutów, w tym nielegalnego przetrzymywania tajemnic państwowych związanych z obroną narodową, utrudniania śledztwa i zmowy.

Szwajcarski miliarder Stephan Schmidheiny, właściciel koncernu budowlanego Eternit, został skazany na 12 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci 392 osób w Casale Monferrato poprzez narażanie ich na kontakt z rakotwórczym azbestem – podaje „La Stampa”.

31-letni obywatel Syrii, sprawca czwartkowego ataku nożem na dzieci we Francji, w Szwecji został skazany na karę grzywny za wyłudzenie zasiłku. Mężczyzna również bezskutecznie starał się o szwedzkie obywatelstwo, a także o azyl w kilku krajach.

Właściciel hotelu w Rzymie mobilizuje innych hotelarzy, by razem z nim zwalczali zjawisko, które według niego stało się prawdziwą plagą. Chodzi o tzw. influencerów, proponujących , że w zamian za pieniądze i noclegi gratis zareklamują ich hotel w poście w mediach społecznościowych. Dziennik "Il Messaggero" nazywa ich "influencerami - darmozjadami".

(PAP Biznes)

asa/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości