DZIEŃ NA GPW: Sesja rozpoczęła się od niedużych wzrostów; mocno traci Bogdanka
Wtorkowe notowania rozpoczęły się od niedużych wzrostów indeksów. Bogdanka traci ponad 4 proc. po informacjach o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel przez Eneę.
Ok. godz. 9.25 WIG20 rośnie 0,12 proc. 2.139,46 pkt., a WIG idzie w górę o 0,19 proc. do 70.816,40 pkt. mWIG40 rośnie o 0,54 proc., a sWIG80 zwyżkuje 0,02 proc.
Wśród blue chipów najlepiej radzą sobie Pepco (0,9 proc.) i Orlen (0,8 proc.)
W WIG20 największe spadki notują CD projekt (o 0,9 proc.), a PKO BP i PGE (o 0,8 proc.)
W mWIG40 najmocniej tracą walory Bogdanki, o 4,2 proc. Enea zniżkuje o 0,2 proc.
Elektrownie grupy Enea zmniejszyły zapotrzebowanie w 2023 r. na węgiel z Bogdanki o ok. 1,05 mln ton +/- 15 proc. w stosunku do wartości wynikających z obowiązujących na bieżący rok wolumenów, ustalonych na podstawie aneksów do umów wieloletnich. Bogdanka poinformowała, że zmniejszenie wolumenu dostaw węgla do spółek z grupy Enea może mieć wpływ na obowiązujący na 2023 r. plan produkcyjny.
Wśród spółek z indeksu mWIG40 najmocniej rosną kursy Benefit Systems (1,5 proc.) i Budimeksu (2 proc.).
Analitycy Wood & Company wznowili wydawanie rekomendacji dla Budimeksu od zalecenia "kupuj". Cena docelowa została ustalona na 455 zł, co implikuje 14 proc. potencjał wzrostu kursu wobec ostatniej ceny.
Ok. 2 proc. idą w górę akcje Monnari Trade.
Monnari Trade rozpoczyna program skupu nie więcej niż 1.502.121 akcji własnych, na co planuje wydać łącznie 10 mln zł. Program rozpocznie się od 18 lipca 2023 r. Nabywanie akcji własnych może następować w okresie nie dłuższym niż do 16 czerwca 2028 r. lub zakończyć się przed tym terminem, w przypadku wyczerpania kapitału. (PAP Biznes)
mil/ osz/
