Grupa Aplisens podsumowuje wyniki z I półrocza 2023 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 wrz 2023, 08:01

Grupa Aplisens podsumowuje wyniki z I półrocza 2023 roku

Producent aparatury kontrolno-pomiarowej zanotował najlepsze półrocze w swojej historii osiągając 80,34 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (+22,2 proc. rdr) i 17,6 mln zł zysku netto (+59,8 proc. rdr). Pomimo niesprzyjających warunków geopolityczno-gospodarczych Grupa odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży na większości rynków operacyjnych, realizując po I półroczu 56,5 proc. założeń strategii na 2023 rok.

Zysk operacyjny w pierwszych sześciu miesiącach br. wyniósł 21,88 mln zł (+ 56,6 proc. rdr), zysk brutto ze sprzedaży 34,9 mln zł (+32,7 proc. rdr) a EBITDA 25,37 mln zł (+44,3 proc. rdr).

Zanotowaliśmy historycznie najlepsze pierwsze półrocze oraz rekordowy drugi kwartał, pomimo niesprzyjającej ogólnoświatowej sytuacji gospodarczej oraz trwającego konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą. Udało nam się dużo efektywniej wykorzystać nasze moce produkcyjne dzięki dużej liczbie zamówień. Korzystny wpływ na wyniki miało również, tak jak w poprzednich kwartałach, dopasowanie cen naszych wyrobów do wzrastających kosztów i wykorzystywanie do produkcji wcześniej kupionych materiałów po niższych cenach. Po pierwszym półroczu zrealizowaliśmy już 56,5 proc. strategicznego celu przychodowego na 2023 rok (142,2 mln zł) i pomimo spadającego poziomu zamówień, jestem w miarę spokojny o jego realizację - powiedział Adam Żurawski, prezes Aplisens SA.

W II kwartale br. ze względu na utratę kontroli nie konsolidowano wyników spółki Aplisens Rosja (od marca 2023). Dokonano za to pierwszej konsolidacji (przychód za czerwiec 1,1 mln zł) spółki APAR Control. Przypomnijmy, że specjalizująca się w produkcji przetworników, mierników, regulatorów i rejestratorów spółka, zakupiona w maju br. za 11,5 mln zł, osiągnęła w latach 2020-2022 średnioroczne przychody ze sprzedaży w wysokości 11,6 mln zł przy 2,2 mln zł średniorocznego zysku netto.

Sprzedaż na rynku krajowym w I półroczu wzrosła o 29,2 proc. (wzrost o prawie 7 mln zł), na rynkach eksportowych o 18,2 proc. (wzrost o ponad 7,6 mln zł) – w tym, najbardziej dynamiczny wzrost na rynkach pozaeuropejskich o 66 proc. (wzrost o ponad 5,1 mln zł).

Jeśli chodzi o rynki pozostałe najbardziej perspektywiczne wydają się: Turcja, Korea Południowa, Pakistan, Tajwan, Chile i Australia, USA, Indie oraz Egipt. W ostatnim czasie zaczęły dynamicznie napływać zamówienia również z rynku chińskiego i spodziewam się, że ta tendencja utrzyma się w kolejnych kwartałach - mówi Adam Żurawski, prezes Aplisens SA.

W  I półroczu 2023 r. Grupa uzyskała certyfikat dopuszczający jej wyroby na rynek Brazylii oraz Wielkiej Brytanii, a w trakcie jest jeszcze proces uzyskania certyfikatów dopuszczających produkty Aplisensa na rynki Korei Południowej i Australii.

Grupa kontynuuje też inwestycje w prace badawczo-rozwojowe, ciągle poszerza portfel produktów oraz unowocześnia i dostosowuje je do potrzeb rynkowych. W I półroczu m.in. trwał proces udoskonalenia przepływomierza elektromagnetycznego, którego produkcja odbywa się w zakładzie w Radomiu. Na ukończeniu są prace nad nową generacją obiektowych przetworników temperatury oraz przetworników ciśnienia z wyjściem cyfrowym. W II półroczu 2023 r. rozpocznie się proces ich certyfikacji. Łączne wydatki na badania i rozwój oraz certyfikację w I półroczu 2023 r. wyniosły 1,35 mln zł.

Aplisens kolejny rok z rzędu podzielił się zyskiem z akcjonariuszami. Na tegoroczną dywidendę trafiło 44,6 proc. zysku netto za 2022 r. (8,7 mln zł), czyli 0,80 zł na akcję. Dzień dywidendy przypadł na 7 lipca br., a termin jej wypłaty na 27 lipca br. Jednocześnie 28 lipca br. spółka nabyła 105.408 akcji własnych po 19,50 zł za szt., na potrzeby programu motywacyjnego.

Do tej pory spółka wypłaciła w postaci dywidend 53,78 mln zł, a dodatkowo na skup akcji własnych przeznaczyła 65 mln zł.

Źródło: Spółka, #APN

Zobacz także: Aplisens SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost