DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA w dół, DJI stracił ponad 100 pkt. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 wrz 2023, 22:14

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA w dół, DJI stracił ponad 100 pkt.

Wtorkowe notowania na Wall Street zakończyły się spadkami głównych indeksów w oczekiwaniu na decyzję Fed. DJI stracił ponad 100 pkt.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,31 proc. i wyniósł 34.517,73 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,22 proc. i wyniósł 4.443,95 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,23 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.678,19 pkt.

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W najbliższych dniach o stopach zadecydują też m.in. Wielka Brytania, Japonia, Chiny i Turcja.

Inwestorzy spodziewają się, że bank centralny USA utrzyma benchmarkową stopę procentową na obecnym poziomie 5,25-5,50 proc.

Według narzędzia CME FedWatch, inwestorzy prognozują 99 proc. szans na przerwę w zacieśnianiu polityki monetarnej przez Fed w środę, kiedy zakończy on swoje posiedzenie, z 59-proc. prawdopodobieństwem utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie w listopadzie i grudniu.

Ostatnie dane ekonomiczne sygnalizowały, że inflacja bazowa zbliża się do celu Fed wynoszącego 2 proc., choć stały wzrost cen ropy pozostaje niepokojący. Ceny ropy naftowej rosły przez trzy kolejne tygodnie, a benchmarki znajdują się w okolicach 10-miesięcznych maksimów.

"Narracja rynkowa zmieniła się z optymizmu, że inflacja została opanowana, na obawy o ponowne przyspieszenie inflacji napędzane solidnymi danymi konsumenckimi i rosnącymi cenami ropy" - powiedział Matthew Morgan, szef działu instrumentów o stałym dochodzie w Jupiter Asset Management.

"Banki centralne powinny się tutaj wstrzymać i poczekać, aby zobaczyć wpływ tego, co już zrobiły, zamiast ryzykować poważnych szkód dla gospodarki" - dodał.

Inwestorzy będą monitorować kwartalny raport Fed na temat prognoz gospodarczych, aby ocenić długoterminowe perspektywy polityki monetarnej członków Fedu.

Akcje spółki Disney straciły we wtorek 3,6 proc., po tym jak koncern zapowiedział zwiększenie inwestycji w obszarze parków rozrywki.

Kurs Block Inc. spadł 2,8 proc., ponieważ Alyssa Henry, dyrektor generalna oddziału firmy fintech, Square, opuści firmę, w której pracowała od ponad dziewięciu lat.

CVS Health Corp zyskał 1,8 proc. po tym, jak Evercore ISI podniósł rekomendację dla akcji amerykańskiej sieci aptek do "powyżej rynku" z "równoważ".

W reakcji na obniżenie rekomendacji przez Evercore ISI potaniały z kolei akcje firmy Deere. Kurs spadł blisko 3 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 91,6 USD za baryłkę, po wzroście o 0,15 proc., a listopadowe futures na Brent rosną o 0,23 proc. do 94,65 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ han/ osz/ pel/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości