NBP ma swój cel do zrealizowania; obecnie nie ma przestrzeni do wspierania polityki gosp. - Kotecki, RPP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 wrz 2023, 19:09

NBP ma swój cel do zrealizowania; obecnie nie ma przestrzeni do wspierania polityki gosp. - Kotecki, RPP

Obecnie nie ma przestrzeni do wspierania polityki gospodarczej przez bank centralny, NBP ma swój cel do zrealizowania - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki.

"Bank centralny ma swój bardzo jasno określony cel, a rząd ma swoje cele. Nawet w ustawie o NBP jest wprost napisane, że dopóki nie zrealizujemy swojego celu - mowa o banku centralnym - to nie powinniśmy wspierać w żaden sposób polityki gospodarczej. Dla banku centralnego najważniejszy jest cel inflacyjny, a inflacja dziś jest cztery razy wyższa niż ten cel, więc przestrzeni na jakiekolwiek wspomaganie polityki gospodarczej przez bank centralny, w chwili obecnej, nie ma" - powiedział Kotecki podczas seminarium organizowanego przez Szkołę Główną Handlową.

Członek RPP zaznaczył jednak, że przestrzeń do dialogu między polityką monetarną i fiskalną istnieje.

"Nie oznacza, że nie ma przestrzeni na pewien dialog tych dwóch stron, dotyczący planów, chociażby planów redukcji deficytu. Bank centralny dziś nie ma pojęcia jaka jest ścieżka redukcji deficytu w następnych kilku latach, a wiemy, że decyzje w zakresie polityki pieniężnej, stóp procentowych, oddziałują na gospodarkę z dużymi opóźnieniami" - powiedział Kotecki.

"Podejmując dziś decyzję tak naprawdę nie wiemy w jakich warunkach ten maksymalny efekt oddziaływania zmiany stóp procentowych będzie miał miejsce, jeśli chodzi o tę drugą stronę, czyli politykę budżetową. Czy ona będzie luźniejsza, czy będzie ciaśniejsza i jak bardzo. Tutaj bym widział miejsce na pewien dialog, informowanie się i spotkania. Jednak części wspólnej, jeśli chodzi o cele, nie ma" - dodał. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości