Skrót wiadomości, wtorek, 19 września, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 wrz 2023, 21:03

Skrót wiadomości, wtorek, 19 września, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Obecnie nie ma przestrzeni do wspierania polityki gospodarczej przez bank centralny, NBP ma swój cel do zrealizowania - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki.

Ceny liczone według HICP w Polsce w sierpniu 2023 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 9,5 proc. wobec 10,3 proc. w lipcu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,1 proc.

Do sprowadzenia inflacji do celu niezbędna jest stopa procentowa na poziomie przynajmniej 7,75 proc. - oceniła w wywiadzie dla portalu "Kultura Liberalna" członkini Rady Polityki Pieniężnej, Joanna Tyrowicz.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 5,2 proc. w sierpniu w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost o 5,3 proc.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w sierpniu wyniosła 1,283 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,447 mln, po korekcie z 1,452 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w sierpniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,543 mln wobec 1,443 mln w poprzednim miesiącu - podał Departament Handlu.

SPÓŁKI

Spółka Baltic Power podpisała z konsorcjum instytucji finansowych umowy kredytowe na finansowanie projektu budowy morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej mocy do 1200 MW - podał Orlen w komunikacie. Konsorcjum udzieli spółce Baltic Power kredytu inwestycyjnego w wysokości 3,6 mld euro na okres 23 lat. Spółka będzie miała możliwość wykorzystania dodatkowych oraz rezerwowych linii kredytowych w wysokości odpowiednio 1,0 mld zł oraz 0,6 mld euro.

Bogdanka i Węglokoks podpisały list intencyjny w sprawie przyszłej współpracy - poinformowały spółki w komunikacie prasowym.

Komisja Nadzoru Finansowego nie chce zmiany bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym mBanku, więc pozostanie on na poziomie 0,5 proc. - podał bank w komunikacie.

EBITDA Śnieżki w drugim kwartale 2023 r. wyniosła 42,7 mln zł. Grupa w tym okresie wypracowała 233,1 mln zł przychodów - wynika z raportu półrocznego Śnieżki. Konsensus PAP Biznes zakładał 40,4 mln zł EBITDA i 226,3 mln zł przychodów.

Shoper patrzy z optymizmem na końcówkę 2023 r., ale ocenia, że rynek nie jest jeszcze stabilny - poinformował podczas telekonferencji dla mediów i analityków prezes Marcin Kuśmierz. W całym 2023 r. zarząd oczekuje, że rynek e-commerce urośnie o ponad 10 pkt. proc. rdr.

Shoper, którego przychody w pierwszym półroczu 2023 roku wzrosły o 30 proc. rdr, w lipcu-sierpniu notował 20 proc. wzrost przychodów. Skorygowany zysk EBITDA w tym okresie wzrósł o 31 proc. rdr - poinformowała spółka w prezentacji.

Mercator Medical szacuje skonsolidowany zysk netto w drugim kwartale 2023 roku na około 8,5 mln zł wobec 9,8 mln zł straty netto w II kw. 2022 r. oraz 18,0 mln zł straty netto w I kw. 2023 r. - poinformował w komunikacie producent rękawic medycznych.

Grupa Azoty szacuje skonsolidowane przychody ze sprzedaży w II kw. 2023 r. na 3,491 mld zł, a stratę EBITDA na 608 mln zł. Strata netto wyniosła 543 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Konsensus PAP Biznes zakładał 344 mln zł straty netto, 184,4 mln zł straty EBIDTA i 3,529 mld zł przychodów.

Postępowanie wyjaśniające Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące obrotu akcjami Elektrociepłowni Będzin nie wykazało złamania zakazu wykorzystania informacji poufnych. Wykazało, że mogło dojść do złamania zakazu ujawniania informacji poufnych - podała Komisja w komunikacie.

Należąca do Polenergii farma wiatrowa Grabowo o mocy 44 MW uzyskała koncesję URE na wytwarzanie energii - wynika z dokumentu URE.

Answear otrzymał od akcjonariusza większościowego spółki, Forum X Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, posiadającego 57,26 proc. kapitału zakładowego spółki i 57,26 proc. ogólnej liczby głosów, deklarację możliwego udziału w ofercie publicznej akcji serii L - poinformował Answear w komunikacie.

11 bit studios liczy, że "Frostpunk 2" będzie miał lepsze przychody niż pierwsza część gry, a na przestrzeni miesiąca ruszy ofensywa marketingowa Projektu N, "Frostpunk 2" i "The Alters" - poinformował podczas wideokonferencji GPW Innovation Day, menadżer ds. relacji inwestorskich, Dariusz Wolak.

Starward Industries planuje kolejne produkcje w świecie "Niezwyciężonego", chce równolegle pracować nad dwom produkcjami - poinformował prezes spółki, Marek Markuszewski podczas wideokonferencji GPW Innovation Day.

Grupa Bumech miała w pierwszym półroczu 2023 roku 44 mln zł straty z działalności operacyjnej - podała spółka w raporcie półrocznym

PlayWay chciałby mieć więcej dochodowych spółek w grupie, nawet kosztem zmniejszenia ich liczby ogólnej. Spółka szuka nowego prezesa dla Big Cheese Studio - poinformował podczas GPW Innovation Day, prezes Krzysztof Kostowski.

Bloober Team chce przenieść notowania z NewConnect na GPW jeszcze w tym roku. Spółka ocenia, że poziom sprzedaży gry "Layers of Fear" zbliża się do progu zwrotu kosztów produkcji - poinformował na wideokonferencji GPW Innovation Day prezes spółki, Piotr Babieno.

Boombit szacuje, że miał w I półroczu 2023 r. ok. 5,6 mln zł skonsolidowanej EBITDA i skonsolidowany zysk netto na poziomie 7,07 mln zł - poinformował wydawca gier w komunikacie prasowym.

Grupa Vigo Photonics, producent fotonicznych detektorów średniej podczerwieni, modułów detekcyjnych oraz materiałów półprzewodnikowych, osiągnęła 37 mln zł przychodów ze sprzedaży w I półroczu 2023 r., o 20,4 proc. więcej rdr - poinformowała spółka w raporcie.

WALUTY

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0713 USD i 158,20 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku coraz mocniej rosną, a notowania Brent na ICE przekroczyły 95 USD za baryłkę - po raz pierwszy od listopada 2022 r. - podają maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie są niemal bez zmian. Metal na LME jest wyceniany blisko 8.360,00 USD za tonę - podają maklerzy.

ENERGETYKA

34,78 proc. gospodarstw domowych korzystało w I połowie 2023 roku z ofert wolnorynkowych zakupu energii elektrycznej - podał URE.

Sierpień na rynku EUA charakteryzował się znaczącą zmiennością cenową - ocenił w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

OFE w sierpniu zmniejszyły alokację w akcje krajowe o ok. 9,022 mld zł do 146,9 mld zł - wynika z danych KNF.

BGK kontynuował w sierpniu wypłaty z nowej perspektywy finansowej 2021-2027, a do 15 września wypłacił 1,165 mld zł - poinformował BGK.

Moja Biedronka, karta lojalnościowa sieci Biedronka, ma ponad 17 mln użytkowników. Ponad 9 mln klientów korzysta z powiązanej z kartą aplikacji - poinformowała Biedronka w komunikacie prasowym.

PKP Intercity podpisało list intencyjny z PGE Energetyką Kolejową i przystępuje do programu Zielona Kolej - poinformowały spółki w komunikacie prasowym.

W wyniku rosyjskiego ataku na Lwów spłonęła hala produkcyjna spółki Fakro oraz magazyn częściowo udostępniony dla Caritas Lwów - poinformował nowosądecki producent okien w oświadczeniu.

WYDARZENIA Z KRAJU

Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do podjęcia adekwatnych działań ws. zatrzymania nielegalnego napływu osób do UE i rezygnacji z propozycji, które zachęcają nielegalnych migrantów do przybywania do UE - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu, który przyjął uchwałę ws. kryzysu migracyjnego.

Możliwość udzielenia pomocy w pełnej wysokości producentom rolnym z sektora zbóż i roślin oleistych, a także wydłużenie do 6 października terminów naborów w dwóch programach dotyczących skupu kukurydzy, w tym tej mokrej - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt rozporządzenia.

Z PiS-em Polska 2050 i Trzecia Droga żadnej koalicji tworzyć nie będzie. Ani z PiS-em, ani z żadnymi ich przystawkami, niezależnie od tego, jak będą się nazywać – powiedział we wtorek w Kaliszu przewodniczący Polska 2050 Szymon Hołownia.

Coraz więcej osób ma dostęp do kolei i chce wybierać ten środek transportu, naszym celem jest 400 mln pasażerów w 2027 r. - powiedział na inauguracji 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

1,5 mld zł z Funduszu Medycznego zostanie przeznaczonych na modernizację, przebudowę i zagospodarowanie części diagnostycznej 152 szpitalnych oddziałów ratunkowych - poinformowała we wtorek minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Mamy zielone światło Komisji Europejskiej ws. rozporządzenia, które ma eliminować tzw. patodeweloperkę; na dniach je podpiszę - zapowiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Chodzi o zmianę rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Na tym etapie nie możemy komentować, ponieważ analizujemy sytuację prawną. Musimy zdecydować, jak postępować - powiedziała rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer pytana o skargę Ukrainy do WTO na Polskę, Węgry i Słowację za embargo na ukraińskie zboże.

Komisja Europejska proponuje dalsze przedłużenie tymczasowej ochrony osób uciekających przed agresją Rosji na Ukrainę na okres od 4 marca 2024 r. do 3 marca 2025 r. Zapewni to pewność i wsparcie ponad 4 milionom osób korzystającym z ochrony w całej Unii Europejskiej - podała Komisja we wtorek.

Państwa G7 wezwały we wspólnym oświadczeniu Chiny do wywierania nacisku na Rosję, aby zakończyła rozpoczętą w lutym 2022 r. wojnę przeciwko Ukrainie - przekazała agencja Reutera. W komunikacie wyrażono nadzieję, że Pekin zmusi Moskwę do "natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania się z Ukrainy".

Koszt rosyjskiej agresji na Ukrainę jest ogromny, a światowy pokój dawno nie był tak zagrożony - powiedział we wtorek prezydent RP Andrzej Duda podczas wystąpienia w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego. Jak dodał, Polska jak mało kto rozumie tragedię Ukrainy, ale wie też, że wolność ostatecznie zwycięży.

Dania przekaże Ukrainie kolejnych 45 czołgów, będzie to 30 pojazdów Leopard 1 oraz 15 zmodernizowanych T-72EA - poinformował we wtorek duński minister obrony Troels Lund Poulsen.

Prowadzimy konsultacje i będziemy naciskać na rozszerzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas wystąpienia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Jak dodał, potrzebni są nowi stali i niestali członkowie Rady z regionów, które nie były odpowiednio reprezentowane.

Niemcy i Francja złożyły we wtorek na posiedzeniu Rady UE w Brukseli wspólny dokument, w którym uzależniono dalsze rozszerzenie UE od zmiany unijnych traktatów. W dokumencie, który widziała PAP, chcą rozszerzenia zasady uzależniania wypłaty środków z budżetu UE od przestrzegania praworządności i zastąpienia jednomyślności w Radzie większością kwalifikowaną.

Ukraińskie zboża nie będą eksportowane do Rumunii przez 30 dni – oświadczył we wtorek minister rolnictwa tego kraju Florin Barbu. W tym czasie Bukareszt i Kijów ustalą precyzyjne warunki, dotyczące restrykcyjnego licencjonowania eksportu.

Jeśli pozwolimy na gwałcenie podstawowych zasad, obłaskawimy agresora i pozwolimy na rozbiór Ukrainy, żaden członek ONZ nie będzie mógł być pewny swojej niepodległości - oświadczył we wtorek prezydent USA Joe Biden, zabierając głos w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ. Dodał, że tylko Rosja stoi na drodze do pokoju na Ukrainie.

Próba zakończenia trwającej 19 miesięcy wojny na Ukrainie bez uwzględnienia "interesów Rosji" i jej udziału byłaby daremna – oświadczyli po spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Chin. Wang Yi przybył do Moskwy w ramach przygotowań do zaplanowanej na przyszły miesiąc wizyty Władimira Putina w Pekinie – informuje we wtorek agencja Reutera. (PAP Biznes)

gor/ osz/ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości