Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują; ceny ropy rosną

Kontrakty w USA rosną, a indeksy w Europie są głównie na minusach. Inwestorzy analizują perspektywy dla stóp proc. w USA oraz najnowsze dane makro. Ceny ropy rosną.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,42 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,2 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,7 proc.

„Perspektywa utrzymania wyższych stóp procentowych na dłużej przyprawiała inwestorów o ciągły ból głowy. Wielu miało nadzieję, że pod koniec 2023 roku będziemy mieli jaśniejszy obraz tego, kiedy zaczną się obniżki stóp procentowych” – powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

„Ważniejsze niż same podwyżki stóp proc. przez Fed jest to czy nastąpi recesja w USA, czy nie. Byłoby to niezwykłe osiągnięcie, gdyby udało się jej uniknąć, ale wydaje się to mało prawdopodobne. Jeśli miałaby nastąpić recesja, rynek akcji nie jest na nią przygotowany” – powiedział Wolf von Rotberg, strateg kapitałowy w Bank J. Safra Sarasin.

Według narzędzia FedWatch CME Group 74 proc. inwestorów spodziewa się, że stopy proc. w USA pozostaną bez zmian po posiedzeniu na przełomie października i listopada, natomiast 55 proc. spodziewa się takiej decyzji w grudniu.

Activision Blizzard rośnie o 2 proc. przed sesją po tym, jak brytyjski organ antymonopolowy stwierdził, że dokonane zmiany w umowie przejęcia firmy przez Microsoft za 69 mld USD otwiera drzwi do zawarcia największej w historii fuzji w branży gier.

Akcje notowanych na giełdzie chińskich firm, w tym PDD Holdings, JDCom, Li Auto i Baidu, rosną od 3,5 proc. do 4,5 proc. w handlu przedsesyjnym w związku z nadziejami na odbicie wzrostu gospodarczego w Chinach.

Alibaba zyskuje 4,5 proc. przed sesją po informacjach, że oddział logistyczny firmy Cainiao już w przyszłym tygodniu ma zamiar złożyć wniosek o pierwszą ofertę publiczną w Hongkongu.

Wayfair rośnie o 3 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak Bernstein podwyższył rekomendację dla akcji internetowego sprzedawcy mebli do „równoważ” z „niedoważaj”, powołując się na poprawę wzrostu przychodów i marż.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 1,08 proc. i wyniósł 34.070,42 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,64 proc. i wyniósł 4.330,00 pkt. Nasdaq Composite stracił 1,82 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.223,99 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 16,82 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,04 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,03 proc., francuski CAC 40 spada o 0,35 proc., a brytyjski FTSE 100 zwyżkuje o 0,47 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,05 proc.

Akcje Stellantis rosną o 0,5 proc. Negocjacje ws. porozumień pracowniczych między producentami samochodów i związkiem reprezentującym amerykańskich pracowników firm weszły w decydującą fazę, zanim bieżący skoordynowany strajk rozszerzy się na kolejne zakłady.

AstraZeneca rośnie o 2,5 proc. po tym, jak producent leków stwierdził po kolejnych etapach badań, że jego eksperymentalny lek spowolnił postęp raka piersi.

Dolar umacnia się o 0,12 proc. wobec koszyka walut do 105,49 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,01 proc. do 1,0656.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,47 proc. do 148,21.

Kurs funta zniżkuje o 0,3 proc. wobec dolara do 1,2257.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb. do 4,46 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 2 pb. do 4,55 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -65 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -102 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,74 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 90,69 USD za baryłkę, po wzroście o 1,13 proc., a listopadowe futures na Brent rosną o 0,93 proc. do 94,17 USD/b.

Inwestorzy analizują wstępne odczyty indeksu PMI za sierpień w strefie euro. PMI w przemyśle eurolandu wyniósł we wrześniu 43,4 pkt. wobec oczekiwanych 44 pkt. W usługach PMI wyniósł w IX 48,4 pkt. vs konsensus rynkowy na poziomie 47,6 pkt.

W Niemczech PMI w przemyśle wyniósł we wrześniu 39,3 pkt. wobec oczekiwanych 39,5 pkt. a w usługach zanotowano 49,8 pkt. wobec prognozowanych 47,1 pkt. Z kolei we Francji PMI w przemyśle wyniósł w IX 43,6 pkt. wobec spodziewanych 43,9 pkt., a w usługach odczyt wskazał na 43,9 pkt. vs konsensus rynkowy na poziomie 46 pkt.

Bank Japonii (BoJ) pozostawił główną stopę procentową na poziomie: -0,1 proc. Jest ona na tym poziomie od stycznia 2016 roku. Bank utrzymał też bez zmian inny benchmark - target rentowności 10-letnich JGB - na poziomie ok. 0,0 proc.

Prezes BoJ Kazuo Ueda powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu banku, że bank będzie kontynuował akomodacyjne nastawienie w polityce monetarnej, ponieważ jak na razie nie widać oznak trwałej presji inflacyjnej.

"Oczywiście nie ma możliwości, aby BoJ zareagował na osłabienie jena podniesieniem stóp procentowych lub innymi środkami polityki pieniężnej, ale ciekawie będzie zobaczyć, jak dużą ostrożność bank zachowa w odniesieniu do obecnej sytuacji na rynkach finansowych” – powiedział Hirofumi Suzuki, główny strateg FX w Sumitomo Mitsui Banking Corporation w Tokio.

Inwestorzy śledzą wiadomości z Kongresu USA po tym, jak przywódcy Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów ogłosili w czwartek przerwę w obradach izby, budząc obawy, że prawodawcy nie przyjmą ustawy mającej na celu uniknięcie zawieszenia działalności rządu federalnego. Uczestnicy rynku obawiają się, że takie zawieszenie zaszkodzi wzrostowi PKB w czwartym kwartale. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

udostępnij: