DZIEŃ NA GPW: Poniedziałkowa sesja może rozpocząć się pozytywnie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 paź 2023, 08:39

DZIEŃ NA GPW: Poniedziałkowa sesja może rozpocząć się pozytywnie

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie może rozpocząć się od lekkich wzrostów - oceniają analitycy. Inwestorzy czekają na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie potencjalnej obniżki stóp procentowych.

"Na godzinę przed startem handlu w Europie redukowane są wcześniejsze, dość wyraźne wzrosty kontraktów na amerykańskie indeksy, wywołane weekendowym porozumieniem w sprawie finansowania rządu, opóźniającym problem do 17.11. Wszystko wskazuje jednak, że sesja w Europie i Polsce rozpocznie się dziś od lekkich wzrostów, dla których poważny test przyjdzie dopiero w drugiej połowie dnia wraz z publikacją ISM dla amerykańskiego przemysłu i wystąpieniem J. Powella - napisali analitycy BM BNP Paribas w porannym komentarzu" - napisał w porannym raporcie dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego Domu Inwestycyjnego Xelion, Kamil Cisowski.

"Z uwagi na obchody Złotego Tygodnia rynki chińskie są dziś zamknięte, ale niedzielne dane PMI okazały się ponownie słabe. Wskaźnik Caixin PMI dla przemysłu spadł z 51,0 pkt. do 50,6 pkt., a dla usług z 51,8 pkt. do 50,2 pkt., w bardzo poważny sposób rozmijając się z prognozami. Oczy obserwatorów chińskiej gospodarki będą w najbliższych dniach zwrócone przede wszystkim na informacje płynące z sektora nieruchomości – rozpoczynające październik święto jest zwyczajowo okresem wzmożonej sprzedaży mieszkań, negatywne sygnały dotyczące jej wolumenu stałyby się zapewne przyczynkiem do kolejnych działań, które miałyby go pobudzić" - dodał.

Analitycy biura maklerskiego BNP Paribas spodziewają się, że na posiedzeniu w dniach 3-4 października RPP zdecyduje się na obniżkę stopy referencyjnej o 25 pb do poziomu 5,75 proc.

ZWRÓĆ UWAGĘ (informacje opublikowane po zamknięciu notowań na GPW):

• mBank - koszty ryzyka prawnego mBanku związanego z kredytami walutowymi w CHF ujęte w III kwartale wyniosły 1.061 mln zł, szacowany wynik netto w tym okresie będzie ujemny.

• Develia - spółka miała w II kw. 2023 roku 21,2 mln zł zysku netto wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 13,8 mln zł. EBIT spółki wyniósł 13,2 mln zł wobec prognozowanych 16,7 mln zł. Z kolei przychody spółki w II kw. wyniosły 162 mln zł wobec konsensusu, który zakładał 147,9 mln zł.

• Enter Air - spółka miała w I połowie 2023 roku 73,5 mln zł zysku netto, wobec 99,7 mln zł straty przed rokiem. Przychody grupy wzrosły w tym okresie o 23,7 proc. rdr do 1,01 mld zł, a EBITDA wzrosła do 233,8 mln zł.

• Mercator Medical - spółka liczy, że w kolejnych miesiącach osiągnie trwałą rentowność w segmencie dystrybucyjnym.

• Polimex Mostostal - spółka zastąpi Ciech w mWIG40 po sesji 3 października.

• Bank Handlowy - Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na włączenie przez Bank Handlowy do kapitału podstawowego Tier 1 części zysku za I półrocze 2023 roku w kwocie 800 mln zł. KNF zezwoliła na włączenie części zysku do Tier 1 na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym.

• Eko-Export - spółka złożyła do sądu rejonowego w Bielsku-Białej wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

WOJNA NA UKRAINIE i POLITYKA:

• W niedzielę weszła w życie gruntowna reforma Kodeksu karnego m.in. zaostrzająca kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzająca tzw. bezwzględne dożywocie oraz nowe typy przestępstw. To największe zmiany w przepisach karnych od wielu lat.

• W kulminacyjnym momencie w "Marszu Miliona Serc" Koalicji Obywatelskiej brało udział około miliona osób. To dane Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa - przekazał w niedzielę po południu PAP rzecznik warszawskiego ratusza Jakub Leduchowski.

• W Europie wkraczamy w okres, w którym zagrożenie użyciem broni nuklearnej wzrosło; musimy brać na poważnie wszystkie groźby i działania ze strony Rosji, a nie zbywać je jako żarty – powiedziała w Helsinkach Jessica Cox, kierująca polityką nuklearną NATO.

• Po podliczeniu głosów oddanych w ponad 99 proc. lokali wyborczych, przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji wygrywa, z wynikiem 23,28 proc., partia Kierunek – Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SD) byłego premiera Robert Ficy, który obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

• W wyborach prezydenckich na Malediwach sympatyzujący z Chinami Mohamed Muizzu pokonał obecnego szefa państwa, zwolennika więzi z Indiami Ibrahima Mohameda Soliha – podały w niedzielę media, wpisując to w rywalizację między Delhi a Pekinem o wpływy na Oceanie Indyjskim.

RYNKI AKCJI:

• W Azji główne indeksy tracą na rynkach, które działają. Inwestorzy są spokojniejsi po uniknięciu shutdownu w USA i czekają teraz na wystąpienie szefa Fed. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro - informują maklerzy.

• Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 Europe spadają o 0,23 proc., na FTSE 100 idą zniżkują o 0,33 proc., na CAC 40 spadają o 0,08 proc., a na DAX zniżkują o 0,1 proc.

• Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,3 proc. do +0,5 proc.

• Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. S&P 500 i Nasdaq zanotowały we wrześniu najgorszy miesiąc od początku 2023 roku.

• Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,47 proc. i wyniósł 33.507,50 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,27 proc. i wyniósł 4.288,05 pkt. Nasdaq Composite zyskał 0,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.219,32 pkt.

• Indeksy w Europie głównie zwyżkowały na koniec sesji w piątek.

• Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował 0,06 proc., niemiecki DAX wzrósł o 0,41 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,26 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,08 proc. Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,38 proc.

• Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 wzrósł o 1,64 proc., do 1.915,60 pkt., mWIG40 zwyżkował o 1,37 proc., do 4.936,38 pkt, sWIG80 wzrósł o 1,32 proc., do 20.674,08 pkt., a WIG urósł o 1,52 proc. i wyniósł 65.397,43 pkt. (PAP Biznes)

mcb/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości