TYDZIEŃ W KRAJU: Decyzja Rady Polityki Pieniężnej, wskaźnik PMI | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 paź 2023, 06:16

TYDZIEŃ W KRAJU: Decyzja Rady Polityki Pieniężnej, wskaźnik PMI

W rozpoczynającym się tygodniu kluczowym wydarzeniem na krajowym rynku finansowym będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej i konferencja prasowa prezesa NBP, Adama Glapińskiego. W poniedziałek inwestorzy poznają wrześniowy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu, a w piątek protokół z posiedzenia RPP.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nastąpi po wstępnym odczycie inflacji CPI za wrzesień, który był niższy od oczekiwań rynku. Z danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. wzrosły w Polsce o 8,2 proc. rdr wobec wzrostu o 10,1 proc. rdr w sierpniu. Rynek oczekiwał we wrześniu odczytu na poziomie 8,5 proc. rdr.

W komentarzach po danych ekonomiści wskazywali, że mocniejszy od oczekiwań spadek inflacji, w tym inflacji bazowej, wspiera scenariusz obniżek stóp procentowych na październikowym posiedzeniu RPP.

"Odczyt wskaźnika CPI - niższy nie tylko od średnich oczekiwań rynkowych, ale także od wskazań prezesa NBP z początku tego miesiąca - najprawdopodobniej skłoni większość w RPP do kolejnej obniżki stóp procentowych. Należy oczekiwać – w mojej ocenie - cięcia stóp rzędu 25-50 pb" - napisała w nocie po danych ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek.

"Biorąc pod uwagę, że spadek inflacji we wrześniu był silniejszy, w tym również inflacji bazowej, a w październiku wskaźnik CPI ma szansę zejść poniżej 7 proc., zakładam, że to mocne argumenty dla zwolenników łagodzenia polityki pieniężnej. Wzmacnia to oczekiwania na obniżkę stóp w październiku, choć w mniejszej skali niż we wrześniu, o 50 pb." - powiedział PAP Biznes główny ekonomista Banku Millennium, Grzegorz Maliszewski.

W ocenie ekonomistów Santander BP, biorąc pod uwagę niedawne wypowiedzi przedstawicieli rządu, a później również banku centralnego, wskazujące na obawy związane z ewentualną deprecjacją złotego, najbardziej prawdopodobna jest obniżka o 25 pb.

"Większa skala redukcji byłaby naszym zdaniem negatywna dla waluty i trudno byłoby liczyć na zneutralizowanie tego jastrzębim tonem komunikacji: po dwóch z rzędu decyzjach rozmijających się z wcześniejszą sygnalizacją, słuchanie kolejnych sugestii miałoby niewielki sens" - napisano w raporcie banku.

Po zaskakującej dla rynku obniżce stóp procentowych przez RPP we wrześniu o 75 pb złoty znacząco się osłabił. W kolejnych dniach w przestrzeni publicznej pojawiło się kilka wypowiedzi przedstawicieli rządu i banku centralnego, po których polska waluta umocniła się.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys, ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg, że złoty osłabił się poza optymalny poziom, a bank centralny powinien brać pod uwagę w swoich decyzjach kwestie kursowe. Z kolei wiceminister finansów Artur Soboń wskazywał wówczas, że nie ma powodów do przesadnych obaw o polską walutę, a poziom złotego między 4,40-4,60/EUR wspiera eksport i spadek inflacji.

W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla PAP Biznes głos zabrał prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński. Prezes NBP poinformował, że po dostosowaniu stóp proc. we wrześniu przestrzeń do ich dalszych obniżek znacząco zawęziła się, choć nadal będzie się pojawiać wraz z napływającymi danymi.

Zanim rynek pozna decyzję RPP, na początku tygodnia uwaga inwestorów skupi się na odczycie PMI dla polskiego przemysłu.

"Obstawiamy delikatne odbicie indeksu dla polskiego przemysłu, spójne z sygnałami z alternatywnych badań koniunktury z października (GUS, ESI)" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Dla rynku długu istotna w tym tygodniu (czwartek) może być aukcja sprzedaży obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W piątek BGK podał, że w IV kw. 2023 r. planuje przeprowadzić pięć przetargów sprzedaży obligacji. Szczegółowa podaż na czwartkowy przetarg zostanie opublikowana we wtorek.

Z kolei w piątek Ministerstwo Finansów opublikuje szczegóły dotyczące podaży na przetargu sprzedaży obligacji, zaplanowanym na 10 października. W IV kw. resort finansów planuje zorganizować trzy-cztery przetargi sprzedaży z łączną podażą na poziomie 25,0-35,0 mld zł.

W najbliższych dniach Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikuje szacunek stopy bezrobocia za wrzesień. Od czerwca stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce utrzymuje się na poziomie 5,0 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekują, że we wrześniu stopa również wyniosła 5,0 proc.

Pod koniec tygodnia Narodowy Bank Polski opublikuje dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych i protokół z wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

-----------------------

Kalendarium wydarzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 2-6 października:

PONIEDZIAŁEK, 2 PAŹDZIERNIKA

9.00 - Konferencja GPW "Ring the Bell for Financial Literacy"

10.00 - Spotkanie z zarządem Gaming Factory

10.00 - Śniadanie prasowe Centrum Analiz PKO BP

11.00 - III Kongres ESG

14.00 - Konferencja Grupy Mercator Medical po publikacji raportu za pierwsze półrocze

14.00 - NBP - Raport "Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce & Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą (2022)"

WTOREK, 3 PAŹDZIERNIKA

9.00 - 11. Fund Forum Analiz Online

10.00 - E.ON - premiera raportu "Rynek energii w Polsce"

11.00 - Webinar firmy Text

14.00 - Spotkanie online Molecure poświęcone omówieniu sytuacji operacyjno-finansowej Spółki w pierwszej połowie 2023 r.

15.00 - BGK - Podaż na przetarg sprzedaży obligacji 5 X

ŚRODA, 4 PAŹDZIERNIKA

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej

10.00 - PAIH Forum Biznesu 2023 - dzień pierwszy

15.00 - SoDA Conference 2023 - dzień pierwszy

CZWARTEK, 5 PAŹDZIERNIKA

10.00 - PAIH Forum Biznesu 2023 - dzień drugi

10.00 - SoDA Conference 2023 - dzień drugi

10.00 - Informacja GUS w sprawie skorygowanego szacunku produktu krajowego brutto za 2022 r.

12.00 - Spotkanie inwestorskie Milton Essex

12.00 - BGK - Przetarg sprzedaży obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

PIĄTEK, 6 PAŹDZIERNIKA

14.00 - NBP - Stan oficjalnych aktywów rezerwowych

14.00 - NBP - Protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

15.00 - MF - Podaż na przetarg sprzedaży obligacji 10 X

(PAP Biznes)

pel/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości