DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; dolar umacnia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 paź 2023, 13:58

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; dolar umacnia się

Kontrakty w USA są na minusach, podobnie jak notowania giełdowe w Europie. Inwestorzy oceniają ostatnie wypowiedzi bankierów centralnych. Dolar umacnia się, a obligacje osłabiają się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,39 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,33 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,52 proc.

Rynki analizują ostatnie wypowiedzi bankierów centralnych.

Przedstawiciel Fed Michael Barr powiedział, że najważniejszym pytaniem dla bankierów z Fed pozostaje to, jak długo pozostawić stopy procentowe na podwyższonym poziomie. Z kolei Michelle Bowman z Fed wezwała do dalszych podwyżek kosztu pieniądza.

Prezes Fed z Cleveland Loretta Mester, która w tym roku nie bierze udziału w głosowaniach FOMC w sprawie stóp procentowych, powiedziała z kolei, że Fed prawdopodobnie będzie musiał jeszcze podwyższyć stopy procentowe w tym roku jeden raz, a następnie utrzymać je na wyższym poziomie przez jakiś czas, aby inflacja w USA powróciła do celu na poziomie 2 proc.

We wtorek członek Rady Prezesów EBC Thomas Valimaki z banku centralnego Finlandii powiedział, że bank centralny eurolandu może jeszcze podwyższyć stopy procentowe.

Według narzędzia FedWatch CME Group 74 proc. inwestorów spodziewa się, że stopy proc. w USA pozostaną bez zmian po posiedzeniu na przełomie października i listopada, natomiast 55 proc. spodziewa się takiej decyzji w grudniu.

"Rynek jest prawdopodobnie podzielony po równo co do tego, czy banki centralne będą musiały w dalszym ciągu podnosić stopy procentowe, czy nie, więc rynek obligacji testuje cierpliwość inwestorów. Przy rentowności 10-letnich obligacji na poziomie 4,6 proc. decyzja o alokacji aktywów na rynku akcji staje się dość trudna” – powiedział Brian O’Reilly, szef strategii rynkowej w Mediolanum International Funds.

"Inwestorzy oczekują solidnego sezonu wyników, ale uważamy, że oczekiwania są zbyt optymistyczne co do lat 2023 i 2024. Najbardziej bezpośrednim ryzykiem dla akcji jest sytuacja, gdy na spółki w znaczący sposób wpłynie spowolnienie gospodarcze wynikające z wyższych stóp procentowych, a jest to znaczące ryzyko, które rynek obecnie ignoruje” – powiedział Richard Saperstein, dyrektor ds. inwestycji w Treasury Partners.

Airbnb spada o 2,5 proc. przed sesją po tym, jak Keybanc obniżył rekomendację dla akcji spółki do „równoważ” z „przeważaj”.

W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,22 proc. i wyniósł 33.433,35 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,01 proc. i wyniósł 4.288,39 pkt. Nasdaq Composite zyskał 0,67 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.307,77 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 18,43 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,59 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,69 proc., francuski CAC 40 spada o 0,65 proc., a brytyjski FTSE 100 zniżkuje o 0,02 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,62 proc.

Novo Nordisk rośnie o 1 proc. po tym, jak trybunał Urzędu Patentowego USA odrzucił wnioski Mylan Pharmaceuticals o sprawdzenie ważności patentów należących do Novo, obejmujących aktywny składnik leków na odchudzanie i przeciwcukrzycowych Wegovy i Ozempic.

Akcje niemieckiego internetowego sklepu odzieżowego Zalando spadają o 3 proc. po obniżeniu przez Deutsche Bank prognozy skorygowanego zysku EBIT.

Brytyjska firma towarów luksusowych Burberry zniżkuje o 3,5 proc. po obniżce przez UBS rekomendacji dla akcji spółki do „sprzedaj” z „neutralnie”.

Boohoo Group spada o 10 proc. do najniższego poziomu od 8 lat, po tym jak brytyjski sprzedawca detaliczny fast-fashion obniżył swoje prognozy zysków i przychodów.

Eramet spada o 2 proc. Analitycy AlphaVakue/Baader obniżyli rekomendację dla akcji tej francuskiej spółki wydobywczej do "sprzedaj" z "redukuj".

Kambi zyskuje 10 proc. po podpisaniu umowy ze Svenska Spel.

Cucinelli rośnie o 1,5 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" przez Intesa.

Dolar umacnia się o 0,23 proc. wobec koszyka walut do 107,61 pkt. Dolar jest najmocniejszy od listopada zeszłego roku.

Eurodolar osłabia się o 0,05 proc. do 1,0469.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do 149,96.

Kurs funta zniżkuje o 0,21 proc. wobec dolara do 1,2061.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 6 pb. do 4,74 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 7 pb. do 4,85 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -39 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -77 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 4 pb. do 2,96 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 88,38 USD za baryłkę, po spadku o 0,52 proc., a grudniowe futures na Brent spadają o 0,69 proc. do 90,11 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości