DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy rosną
Na europejskich giełdach indeksy rosną. Inwestorzy oceniają publikowane kwartalne wyniki kolejnych spółek z regionu. Na rynku walutowym dolar zyskuje do innych walut - podają maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,12 proc. Najmocniej zyskują producenci żywności i napojów oraz chemia. Tracą walory firm energetycznych.
FTSE 100 jest wyżej 0,11 proc., CAC 40 idzie w górę 0,35 proc., a DAX jest wyżej o 0,20 proc.
Roche Holding traci 2,9 proc. Badanie dotyczące terapii genowej w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a nie osiągnęło zakładanego celu.
Knorr-Bremse zyskuje 4,6 proc. po publikacji przez spółkę solidnych danych kwartalnych. Analitycy wskazują, że spółka jest na dobrej drodze, aby osiągnąć zakładane roczne cele finansowe.
AB InBev zyskuje 3,6 proc. Spółka browarnicza opublikowała skorygowany wynik EBITDA za III kw. powyżej rynkowego konsensusu.
Inwestorzy są w umiarkowanie pozytywnych nastrojach, a na rynkach kończy się najsłabszy październik od 2020 r. - z najmocniejszymi spadkami wskaźników.
Giełdy borykały się w tym miesiącu z wieloma przeciwnościami, m.in. gwałtownym wzrostem rentowności obligacji skarbowych, wojną na Bliskim Wschodzie i rozczarowującymi wynikami kwartalnymi wielu spółek.
We wtorek gracze oceniają mieszane raporty kwartalne spółek i czekają już na środowe postanowienie amerykańskiej Rezerwy Federalnej ws. polityki pieniężnej.
"Rynki są w krótkiej perspektywie wyprzedane i jeśli Fed utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a może nawet wskaże na zaprzestanie podwyższania kosztu kredytu, w listopadzie i grudniu możemy na rynkach zobaczyć +moc+" - ocenia Joachim Klement, strateg Liberum.
Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany na 150,15 za 1 USD, niżej o 0,7 proc.
Euro jest po 1,0598 USD, niżej o 0,2 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,87 pb., niżej o 3 pb.
Ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 82,76 USD za baryłkę, wyżej o 0,55 proc.
Brent na ICE Futures Europe w Londynie jest po 87,78 USD za baryłkę, wyżej o 1,39 proc. (PAP Biznes)
aj/ ana/
