DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach przewaga zniżek
W Azji na giełdach indeksy przeważnie zniżkują. Inwestorzy czekają na komentarze bankierów z Fed ws. polityki monetarnej. Na rynku walutowym USD zyskuje do euro - informują maklerzy.
W Japonii Nikkei 225 stracił 0,33 proc.
Topix spadł o 1,16 proc.
W Chinach wskaźnik SCI zniżkuje o 0,16 proc.
Hang Seng w Hongkongu idzie niżej 0,39 proc.
W Korei Południowej KOSPI jest niżej o 0,91 proc.
Sensex w Indiach zwyżkuje o 0,06 proc.
Inwestorzy czekają na komentarze bankierów centralnych z Fed, którzy będą występować w tym tygodniu. Wystąpi m.in. szef Fed Jerome Powell.
Gracze będą oceniać, jak amerykański bank centralny będzie zachowywał się wobec niedawnych opinii o możliwości luzowania warunków monetarnych.
"Na razie inwestorzy ostrożnie balansują na krawędzi rynku oczekując, jaka będzie rzeczywista sytuacja" - mówi Hebe Chen, analityk IG Markets Ltd.
"Zarówno dzisiejsze wystąpienie szefa Fed, jak i czwartkowe dane o inflacji w Chinach mają znaczny potencjał do wpłynięcia na rynkowe reakcje i być może do odwrócenia niedawnego trendu optymizmu inwestorów" - dodaje.
Powell wystąpi w środę o 15.15
Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany na 150,48 za 1 USD, stabilnie.
Euro jest po 1,0689 USD, w dół o 0,1 proc.
Juan jest po 7,2766 za 1 USD, bez zmian.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,58 proc., wyżej o 1 pb.
Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 tracą 0,43 proc., na FTSE 100 są niżej o 0,37 proc., na CAC 40 niżej o 0,38 proc., a na DAX tracą 0,45 proc.
Giełdy w Europie zamknęły wtorkową sesję z przewagą spadków.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował 0,13 proc., niemiecki DAX wzrósł o 0,11 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,39 proc., a brytyjski stracił 0,1 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,15 proc.
W USA kontrakty na indeksy są w przedziale -0,13 do -0,23 proc.
Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów głównych indeksów. S&P 500 i Nasdaq notują najdłuższą wzrostową serię od listopada 2021 roku.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,17 proc. i wyniósł 34.152,60 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,28 proc. i wyniósł 4.378,38 pkt.
Nasdaq Composite zyskał 0,90 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.639,86 pkt.(PAP Biznes)
aj/ ana/
