DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA rozpoczęły tydzień od wzrostów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 lis 2023, 22:18

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA rozpoczęły tydzień od wzrostów

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Najdroższe w historii są akcje Nvidia, która we wtorek opublikuje swoje wyniki kwartałne.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,58 proc. i wyniósł 35.151,04 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,74 proc. i wyniósł 4.547,38 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 1,13 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.284,53 pkt.

Rynki analizują perspektywy dla stóp proc. w USA. Według narzędzia FedWatch CME Group 30 proc. inwestorów spodziewa się, że stopy proc. w USA zostaną obniżone o 25 pb. w marcu. Według kontraktów futures na stopy Fedu rynki spodziewają się obniżek o 100 pb. w 2024 r. Rynki pieniężne w pełni wyceniły prawdopodobieństwo, że Fed utrzyma stopy procentowe na grudniowym posiedzeniu.

"Słabszy niż oczekiwano indeks CPI w USA +wbił ostatni gwóźdź do trumny+ jeśli chodzi o oczekiwania podwyżek stóp procentowych przez Fed" - powiedziała Marija Veitmane starsza specjalistka ds. strategii wielu aktywów w State Street Global Markets.

Członek Rady Prezesów EBC Pierre Wunsch powiedział, że bank może być zmuszony ponownie podwyższyć stopy procentowe.

"Rynki przyjmują +optymistyczną+ postawę, dyskontując możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych przez EBC i oczekując pierwszej obniżki kosztu głównej stopy 4 proc. już w kwietniu 2024" - powiedział Wunsch, prezes belgijskiego banku centralnego, w wywiadzie dla agencji Bloomberga.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w październiku spadł o 0,8 proc. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,7 proc. Miesiąc wcześniej indeks spadł o 0,7 proc. mdm.

„Gołębia narracja Fedu pozostaje niezmieniona. Prawdopodobnie będzie się utrzymywać presja na spadek rentowności amerykańskich obligacji i dolara” – powiedział Win Thin, globalny szef strategii walutowej w Brown Brothers Harriman.

„Spodziewam się, że Fed zakończył cykl podwyżek stóp. Następnym krokiem będą cięcia, ale mogą one nie nastąpić tak szybko, jak to rynek wycenia” – powiedział Patrick Armstrong, dyrektor ds. inwestycji w Plurimi Wealth LLP.

Microsoft wzrósł o 2 proc. po zatrudnieniu Sama Altmana, współzałożyciela OpenAI, który odszedł ze stanowiska prezesa spółki w zeszłym tygodniu, do kierowania wewnętrznym zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.

Bristol Myers Squibb spadł o 3,8 proc., bowiem niemiecki Bayer wstrzymał w niedzielę późną fazę badania nowego leku przeciwzakrzepowego, podważając zaufanie inwestorów do wszystkich firm opracowujących leki podobnej klasy.

Producent chipów Nvidia we wtorek opublikuje wyniki za trzeci kwartał, jako ostatni ze spółek o wysokiej kapitalizacji. Akcje spółki wzrosły ponad 2 proc., do najwyższego poziomu w historii.

Stratedzy z Wall Street są podzieleni, jeśli chodzi o perspektywy dla zysków spółek w USA w przyszłym roku. Podczas gdy Scott Chronert z Citigroup wskazywał, że wyniki firm utrzymają się nawet w przypadku recesji, strateg JPMorgan Mislav Matejka ocenił, że malejąca możliwość podnoszenia cen ograniczy ogólne przychody i marże spółek, niezależnie od tego, czy wzrost PKB się utrzyma.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 77,50 USD za baryłkę, po wzroście o 2,12 proc., a styczniowe futures na Brent rosną o 1,79 proc. do 82,05 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości