Spółka zależna ZE PAK ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global za ok. 2,3 mld zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 lis 2023, 19:57

Spółka zależna ZE PAK ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global za ok. 2,3 mld zł

Spółka zależna ZE PAK - PAK CCGT - ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global na budowę bloku CCGT klasy 600 MWe na terenie elektrowni Adamów za ok. 2,3 mld zł oraz umowę serwisową bloku CCGT na 12 lat od przekazania bloku CCGT przez Siemens Energy sp. z o.o. - podał ZE PAK w komunikacie.

W skład konsorcjum wchodzą lider konsorcjum Siemens Energy Global, Siemens Energy sp. z o.o. oraz Mytilineos.

W kolejnym komunikacie poinformowano, że rada nadzorcza wyraziła zgodę na przeprowadzenie procedury uruchomienia umowy EPC ("Notice To Proceed") oraz dokonanie wpłaty przez PAK CCGT zaliczki na rzecz Konsorcjum w wysokości 20 proc. ceny umowy EPC.

Jednocześnie, rada nadzorcza ZE PAK SA udzieliła zgody na podwyższenie kapitału zakładowego i zapasowego PAK CCGT łącznie o 408,1 mln zł oraz udzielenie przez ZE PAK spółce pożyczki w kwocie do 280 mln zł oraz poręczenia wynikającego z umowy.

Zgody formalne wydane przez rady nadzorcze są ostatnimi elementami formalnymi pozwalającymi rozpocząć realizację umowy.

Planowany blok zostanie przez konsorcjum zaprojektowany i wykonany jako jednostka jednowałowa: z jedną turbiną gazową SGT4 4000F, generatorem SGEN5-3000W, kotłem odzyskowym (HRSG), turbozespołem parowym kondensacyjnym SST5-5000 i chłodnią wentylatorową mokrą.

Projekt realizowany będzie w formule "pod klucz". Harmonogram projektu przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych w 2023 roku, natomiast oddanie elektrowni do eksploatacji na przełomie roku 2026-2027.

W grudniu 2021 roku CCGT zawarła z operatorem sieci przesyłowych 17-letni kontrakt z obowiązkiem mocowym w wysokości 493 MW, z pierwszym rokiem dostaw w 2026 r.

(PAP Biznes), #ZEP

mcb/ osz/

Zobacz także: ZE PAK SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości