Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; perspektywy dla stóp proc. w centrum uwagi

Kontrakty w USA są na minusach, a na giełdach w Europie przeważają spadki indeksów. Inwestorzy oceniają perspektywy dla stóp proc. na świecie na przyszły rok. Dolar umacnia się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,33 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,23 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,4 proc.

Głównym punktem uwagi inwestorów będzie piątkowy raport z rynku pracy USA za listopad z danymi payrolls.

„Jak zawsze na narrację rynkową będą miały dane, przy czym rynek będzie miał nadzieję na odczyt potwierdzający prawdopodobieństwo miękkiego lądowania dla gospodarki, ale nie będzie to odczyt zbyt mocny, aby ponownie otworzyć debatę o wzroście stóp proc.” – powiedział Richard Hunter, dyrektor ds. rynków w Interactive Investor.

Według narzędzia FedWatch CME Group rynki wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. o 25 pb. w marcu na ponad 70 proc. Kontrakty futures wskazują na obniżki stóp proc. w USA o łącznej wielkości 125 pb. do końca przyszłego roku.

„Biorąc pod uwagę nadchodzące wybory prezydenckie w USA w 2024 r., Fed prawdopodobnie będzie unikał działań, które mogłyby być postrzegane jako faworyzujące któregokolwiek kandydata, co prowadzi nas do braku większych niespodzianek i kontynuacji podejścia do polityki monetarnej w oparciu o dane ze strony Fedu” – powiedział Bruno Schneller, dyrektor zarządzający INVICO Asset Management.

„Ostrzegamy, że dalsze spadki dynamiki inflacji będą odtąd trudniejsze, zwłaszcza wobec wciąż wysokiego popytu i dynamiki rynku pracy w USA. Nadal przewidujemy pierwsze obniżki stóp proc. dokonane przez EBC w lipcu, BoE w sierpniu i Fed w grudniu” – wskazywał w poniedziałkowym raporcie dział badań FICC banku Barclays.

Spotify rośnie o 3,5 proc. przed sesją po tym, jak prezes spółki Daniel Ek powiedział, że zamierza zwolnić 17 proc. pracowników (według wyliczeń CNBC to ok. 1.500 osób) na całym świecie. Miesiąc wcześniej media podały, że Spotify planuje zaprzestać płacenia artystom, dopóki nie osiągną progu liczby odtworzeń na poziomie 1.000. Spotify podniosło ceny swoich planów abonamentowych na początku tego roku.

Uber Technologies rośnie o 4,5 proc. w handlu przedsesyjnym po wejściu do indeksu S&P 500.

Virgin Galactic Holdings spada o 15 proc. przed sesją po tym, jak Richard Branson powiedział w wypowiedzi dla „Financial Times”, że nie planuje dalszych inwestycji w założony przez siebie start-up zajmujący się turystyką kosmiczną.

Akcje Alaska Airlines spadają o 12,5 proc. przed otwarciem sesji po wiadomości, że spółka zgodziła się przejąć konkurencyjne linie Hawaiian Airlines za kwotę 1,9 mld USD. Posunięcie to oznacza dla obu przewoźników próbę ekspansji na zachodnim wybrzeżu.

Marathon Digital i Riot Platforms rosną odpowiednio o 15 proc. i 12 proc. w handlu przedsesyjnym podczas, gdy bitcoin przekroczył granicę 40.000 dolarów. Coinbase i Microstrategy zyskują po 9 proc. i 8 proc. odpowiednio.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o prawie 300 punktów, czyli o 0,82 proc. i wyniósł 36.245,50 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,59 proc. i wyniósł 4.594,63 pkt. Nasdaq Composite zyskał 0,55 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.305,03 pkt. Dow i S&P500 są na najwyższych poziomach od początku 2023 roku.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 13,25 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,18 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,07 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,3 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,46 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,16 proc.

W weekend prezes Bundesbanku Joachim Nagel ocenił, że inflacja w strefie euro będzie się osłabiać, ale w wolniejszym tempie i możliwe są jej wahania.

„Akcje europejskie będą w dalszym ciągu pozostawały w tyle za swoimi odpowiednikami w USA, ponieważ na rynku są oczekiwania co do obniżek stóp procentowych, ale akcje spółek ze strefy euro nie wskazują na miękkie lądowanie dla gospodarki. Wzrost PKB w USA jest nadal powyżej średniej, podczas gdy w Europie mówimy o kurczeniu się aktywności gosp., a w najlepszym razie o stagnacji. Jest więc większa szansa, że jako pierwszy stopy procentowe obniży EBC, a nie Fed” – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka rynkowa w Swissquote Bank.

Roche zyskuje 2 proc. po zgodzie na przejęcie firmy Carmot Therapeutics, producenta leków na otyłość, za 2,7 mld USD.

Rolls-Royce i Proximus zwyżkują odpowiednio o 3,5 proc. i 1,5 proc. po tym, jak JPMorgan podwyższył rekomendacje dla akcji spółki inżynieryjnej i belgijskiej grupy telekomunikacyjnej do „przeważaj” z „neutralnie”.

Nokia traci 5,5 proc. Spółka anulowała odkup akcji.

DS Smith rośnie o 2 proc. po tym, jak Barclays podniósł rekomendację dla akcji producenta tektury do „przeważaj” z „równoważ”.

Spółka 888 Holdings zwyżkuje o 23 proc. po doniesieniach medialnych, że bukmacher odrzucił w lipcu ofertę wykupu od Playtech za 700 mln funtów.

ITM Power zyskuje 17 proc. po podtrzymaniu swoich prognoz finansowych.

Intrum zyskuje 5 proc. w reakcji na prowadzone negocjacje w sprawie sprzedaży części Back Book.

Dolar umacnia się o 0,09 proc. wobec koszyka walut do 103,37 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,15 proc. do 1,0866.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,09 proc. do 148,64.

Kurs funta zniżkuje o 0,27 proc. wobec dolara do 1,2666.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 6 pb. do 4,25 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 4 pb. do 4,42 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -36 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -115 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,35 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 73,30 USD za baryłkę, po spadku o 1 proc., a lutowe futures na Brent spadają o 1 proc. do 78,06 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

udostępnij: