Skrót wiadomości - środa, 6 grudnia, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 gru 2023, 21:03

Skrót wiadomości - środa, 6 grudnia, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 r. powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego - podano na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 5-6 grudnia 2023 r. pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

RPP, podobnie jak przed miesiącem, nie zmieniła stóp, biorąc pod uwagę ich wcześniejsze obniżki (dostosowanie), a także niepewność ws. polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na CPI - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady. RPP odnotowała umocnienie PLN, wskazując, że sprzyja ono obniżaniu inflacji.

Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych jest zbędne, a nawet niewskazane ze względu na promowanie postaw moral hazard - ocenił prezes NBP Adam Glapiński na spotkaniu świątecznym online środowiska bankowego.

Dostosowanie stóp procentowych dokonane przez RPP we wrześniu i październiku wpłynie zapewne na obniżenie dynamiki wyników odsetkowych banków, ale poziom marż odsetkowych nadal pozostanie relatywnie wysoki - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wystąpieniu odtworzonym podczas spotkania świątecznego ZBP.

Jednym z wyzwań dla banków będzie spełnienie wymogu MREL bez jednoczesnego znacznego wykorzystania instrumentów kapitałowych - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wystąpieniu odtworzonym podczas spotkania świątecznego ZBP.

Według wstępnych danych, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w listopadzie 2023 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,0 proc. w październiku - poinformował w komunikacie resort rodziny i polityki społecznej.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w październiku wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a miesiąc wcześniej spadła o 0,1 proc., po korekcie z -0,3 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się mdm +0,2 proc.

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w październiku o 3,7 proc. mdm - podał Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,2 proc., po 0,7 proc. miesiąc wcześniej.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA - indeks wyrównany sezonowo wzrósł o 2,8 proc. w tygodniu zakończonym 1 grudnia - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

W firmach w USA przybyło w listopadzie 103 tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 113 tys. w poprzednim miesiącu - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Research Institute.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w październiku wyniósł 64,3 mld USD wobec 61,2 mld USD deficytu miesiąc wcześniej, po korekcie z 61,5 mld USD - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

Bank Kanady utrzymał referencyjną stopę procentową na poziomie 5,00 proc. - poinformowano w komunikacie po zakończeniu posiedzenia. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.

BUDŻET, DŁUG

Nadwyżka FUS na koniec III kwartału wyniosła 8,76 mld zł - podał ZUS.

Minister Finansów wyemitował obligacje skarbowe na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. o łącznej wartości nominalnej 2,8 mld złotych - podał resort finansów w komunikacie.

SPÓŁKI

Wynik netto sektora bankowego w okresie styczeń-październik 2023 roku wyniósł 23,6 mld zł, czyli wzrósł o 179,8 proc. rdr - podał w środę Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

PGE zidentyfikowała przesłanki do przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów - podała spółka w komunikacie.

MCI.Euroventures kupił 80 proc. udziałów w Focus Telecom za 80,1 mln zł - podał MCI w komunikacie prasowym.

Cena akcji Murapolu w ofercie publicznej akcji została ustalona na 33 zł za jedną akcję. Po zwiększeniu oferty ze względu na silny popyt ostateczna liczba akcji oferowanych wynosi 12.240.000 (w tym 1.224.000 akcji stabilizujących), co stanowi 30 proc. kapitału zakładowego spółki - poinformował Murapol w komunikacie.

Rezerwa BNP Paribas Bank Polska na ryzyko prawne kredytów mieszkaniowych w CHF w IV kwartale 2023 r. wyniesie około 1.019 mln zł i spodziewa się w tym okresie straty netto - poinformował bank w komunikacie.

Agencja Fitch potwierdziła długoterminowe oceny ratingowe w walucie obcej i krajowej dla Energi jako emitenta (IDR) na poziomie "BBB+" z perspektywą stabilną - poinformowała Energa w komunikacie.

Energa zakłada dwuipółkrotny wzrost skonsolidowanego wyniku EBITDA w 2030 roku w porównaniu do 2022 roku, łączne nakłady na inwestycje na lata 2024-2030 wynieść mają ok. 47,9 mld zł - poinformowała spółka w planach rozwoju grupy.

Captor Therapeutics planuje rozdzielić pipeline projektu CT-02 na obszar rozwoju degraderów NEK7 w leczeniu chorób ogólnosystemowych oraz rozwój degraderów NEK7 w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN) - podała spółka w komunikacie.

Grupa Best ocenia, że 2023 r. będzie rekordowy pod względem podaży wierzytelności - poinformowali przedstawiciele Best podczas środowej wideokonferencji. Spółka podkreśla, że chce więcej inwestować, a ich powrót na rynek inwestycyjny jest powrotem trwałym.

Newag dementuje informacje portalu Onet i jego rozmówców, czyli grupy hakerów wynajętych przez konkurencyjną firmę - SPS Mieczkowski, dotyczące wywoływania celowych awarii pociągów - podał Newag w przesłanym PAP Biznes oświadczeniu.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 600 tys. zł kary na Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych za naruszenia Rockbridge Fundusz Inwestycyjny Otwarty Parasolowy, którym towarzystwo zarządza - podała komisja w komunikacie.

Grupa Boombit szacuje, że w listopadzie 2023 roku przychody spadły mdm o 19,3 proc., do 18,4 mln zł - poinformował wydawca gier w komunikacie prasowym. Przychody pomniejszone o koszty pozyskania użytkownika i prowizje platform wyniosły 5,7 mln zł (-39,6 proc.), a liczba pobrań wyniosła w październiku 14,2 mln.

Fitch Ratings potwierdził długoterminowy rating IDR BNP Paribas Bank Polska na poziomie "A+" z perspektywą stabilną - poinformowała agencja w komunikacie.

Grupa Sfinks Polska odnotowała w listopadzie 2023 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku, wzrost sprzedaży gastronomicznej o 10,5 proc. do 14,75 mln zł. Dla porównywalnej sieci lokali wzrost wyniósł 12,2 proc. rdr - poinformowała spółka w komunikacie.

Fundusze zarządzane przez TFI Allianz Polska zwiększyły zaangażowanie w Wirtualną Polskę Holding i mają obecnie 5,01 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

W środę kurs EUR/PLN rósł o ok. 0,3-0,4 proc. i znajdował się w przedziale 4,336-4,340, ale po ogłoszeniu decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, złoty zaczął się umacniać. Dochodowości polskich obligacji spadają, rentowność krajowych 10-latek wynosi 5,35 proc. i jest najniższa od lipca tego roku.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0778 USD i 158,70 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną w reakcji na spekulacje o cięciach stóp procentowych w USA. Metal kosztuje 8.377 USD za tonę, po zwyżce o 0,5 proc. - podają maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną. Inwestorzy oceniają dane o eksporcie ropy w USA - podają maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,63 mln baryłek, czyli o 1,03 proc., do 445,03 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

ENERGETYKA

Sejmowe komisje uzgodniły w środę, że w drugim czytaniu poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii, zgłoszona zostanie poprawka, która obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników indywidualnych ochroną przed wzrostem cen energii elektrycznej.

OPINIE, PROGNOZY

Stopy NBP prawdopodobnie pozostaną bez zmian w kolejnych miesiącach, cykl obniżek może być kontynuowany w II połowie 2024 roku lub później - oceniają ekonomiści.

Komunikat RPP, w zmodyfikowanym fragmencie mówiącym, że obniżaniu inflacji sprzyja umocnienie kursu złotego, może sugerować, że w ocenie NBP dalsze umocnienie kursu złotego nie byłoby korzystne dla polskiej gospodarki - oceniają ekonomiści ING Rafał Benecki i Adam Antoniak.

Niższe koszty finansowania powinny w 2024 roku zachęcić inwestorów do powrotu na rynek nieruchomości i przyczynić się do poprawy płynności. W pierwszej połowie 2024 r. na celowniku inwestorów pozostaną nieruchomości o wartości poniżej 100 mln euro - ocenia firma doradcza Savills.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Nie pracujemy w tej chwili nad żadnymi zmianami w PPK - poinformował PAP Biznes poseł PO i współtwórca programu gospodarczego KO Andrzej Domański.

Popyt na kredyty mieszkaniowe w listopadzie wzrósł o 255,4 proc. rdr - podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w listopadzie wzrosła o 193 proc. rdr.

Import używanych aut do Polski w listopadzie wzrósł o 17,9 proc. rdr do 70.280 sztuk - podał instytut Samar.

Liczba nowych rejestracji samochodów ciężarowych w listopadzie spadła o 20,1 proc. rdr do 3.080 sztuk - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego

Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce w listopadzie 2023 r. wyniosła 4,9 tys. W tym czasie deweloperzy wprowadzili do oferty 6,4 tys. lokali, o 20 proc. więcej niż w październiku - wynika z danych Otodom Analytics.

WYDARZENIA Z KRAJU

12 grudnia Donald Tusk wygłosi expose - podano w harmonogramie obrad Sejmu. Rozpoczęcie expose zaplanowano na godzinę 9.00.

Sejm w środę w głosowaniu odrzucił wnioski o odrzucenie projektu ustawy posłów Polski 2050-TD i KO o ochronie odbiorców energii. Posłowie odrzucili natomiast projekt rządowy.

Nowa członkini Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 - adwokat Karolina Bućko - złożyła w środę ślubowanie przed Sejmem.

Klub Konfederacji złoży poprawkę do projektu zmian Regulaminu Sejmu, likwidującą tzw. zamrażarkę sejmową. Według poprawki, każdy projekt ustawy i uchwały złożony w Sejmie będzie musiał zostać rozpatrzony w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy - poinformował w środę poseł Konfederacji Michał Wawer.

Rozważana likwidacja mediów publicznych lub też wycofanie reklam z mediów publicznych spowodowałoby, że na polskim rynku reklamy telewizyjnej pozostałyby dwa dominujące podmioty: grupa Polsat oraz grupa TVN Discovery - wskazuje KRRiT. Powstały duopol najprawdopodobniej skutkowałby wzrostem cen reklam - dodano.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Wzmocnimy wysiłki mające na celu egzekwowanie sankcji nałożonych na Rosję, podtrzymujemy nasze zobowiązania do ograniczenia eksportu towarów, które Rosja może wykorzystywać na potrzeby wojny - zadeklarowali przywódcy państw G7 po wirtualnym spotkaniu pod przewodnictwem premiera Japonii Fumio Kishidy. Ich oświadczenie przekazała agencja Reutera.

Przedstawiciele władz USA i Ukrainy podpisali w środę w Waszyngtonie list intencyjny dotyczący wspólnej produkcji broni na Ukrainie. Jak powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin, USA chcą umożliwić Ukrainie produkcję sprzętu "bliżej pola walki".

Prezydent USA Joe Biden, który naciska na Kongres, by przyjął jego wniosek o zwiększenia środków przeznaczonych na pomoc dla Kijowa ostrzegł w środę, że jeśli prezydent Rosji Władimir Putin zajmie Ukrainę, to nie zatrzyma się na niej.

Nie wiem, czy ubiegałbym się o reelekcję w nadchodzących wyborach, gdyby nie startował w nich Donald Trump - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zaznaczył, że Trump nie może wygrać wyborów.

Była ambasador USA w ONZ, Nikki Haley, która ubiega się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w 2024 r., przyciąga wielkich sponsorów i ma szansę stać się najgroźniejszą rywalką Donalda Trump - ocenia w środę "Washington Post". Sztab byłego prezydenta oznajmił, że donatorzy łożą pieniądze na "ptasi móżdżek".

Władze Jerozolimy wydały ostateczną zgodę na budowę nowego izraelskiego osiedla we wschodniej części miasta - poinformowała w środę organizacja pozarządowa Peace Now. Roszczenia do Wschodniej Jerozolimy zgłaszają Palestyńczycy, uznający ją za stolicę ich przyszłego, niepodległego państwa.

Trybunał Konstytucyjny w Limie nakazał we wtorek władzom Peru uwolnienie byłego prezydenta tego kraju Alberto Fujimoriego. W 2009 r. został on skazany na 25 lat więzienia za szereg przestępstw, w tym m.in. sprawstwo w zamordowaniu oponentów politycznych, łamanie praw człowieka oraz korupcję.

Włochy, zgodnie z wcześniejszymi zamiarami, oficjalnie wycofują się z chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku - podała w środę agencja Ansa. Italia jako jedyny kraj G7 przystąpiła do tego projektu w 2019 roku. Inicjatywa budziła zastrzeżenia Stanów Zjednoczonych.

Izraelskie ministerstwo ds. diaspory wysłało imienne listy do około 20 przywódców państw Europy, a także przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej, w których ostrzegło przed działalnością terrorystyczną palestyńskiego Hamasu poza granicami Izraela - powiadomił w środę dziennik "Jerusalem Post". (PAP Biznes)

gor/ ana/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości