DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą tydzień na plusach, inwestorzy czekają na Fed i EBC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 gru 2023, 18:06

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą tydzień na plusach, inwestorzy czekają na Fed i EBC

Europejskie giełdy zakończyły tydzień na plusach po lepszych od oczekiwań danych payrolls z amerykańskiego rynku pracy. Teraz inwestorzy czekają na przyszłotygodniowe posiedzenia największych banków centralnych - Fed i EBC. Na rynku walutowym EUR osłabia się do USD. Ropa zyskuje.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował 1,11 proc., niemiecki DAX wzrósł o 0,78 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,32 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,57 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,74 proc.

W piątek mocno wzrosła wycena drugiej co do wielkości brytyjskiej sieci supermarketów Sainsbury. Kurs osiągnął najwyższy poziom od prawie dwóch lat po tym, jak Goldman Sachs podwyższył rekomendację dla spółki do "kupuj".

Po drugiej stronie - ze spadkiem o 21 proc. - znalazło się przedsiębiorstwo z branży wydobywczej Anglo American po ogłoszeniu przez spółkę planów ograniczenia wydatków kapitałowych o 1,8 mld USD do 2026 r., m. in. w związku ze spadkiem popytu na metale.

Tymczasem na rynku amerykańskim Dow Jones Industrial i Nasdaq Comp. pozostają bez większych zmian, a S&P 500 idzie w dół o 0,10 proc.

Pod koniec tygodnia inwestorzy poznali szereg istotnych danych makro z amerykańskiej gospodarki.

Amerykański Departament Pracy opublikował wyczekiwane przez inwestorów dane payrolls, które zaskoczyły lekko wyższym od oczekiwań odczytem. Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie o 199 tys. wobec oczekiwanych 183 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 150 tys.

Stopa bezrobocia w USA spadła do 3,7 proc., oczekiwano 3,9 proc. wobec 3,9 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 4,0 proc. rdr, a mdm o 0,4 proc. vs. konsensus: 4,0 proc. i 0,2 proc.

Zaskoczeniem dla rynku był też wstępny raport Uniwersytetu Michigan. Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w grudniu wzrósł do 69,4 pkt. z 61,3 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 62,0 pkt.

Oczekiwana przez badanych w grudniu inflacja w horyzoncie roku spadła z kolei do 3,1 proc. z 4,5 proc., a w długim terminie do 2,8 proc. wobec 3,2 proc. poprzednio.

"Wow, ale spadek oczekiwań inflacyjnych w ankiecie Uniwersytetu Michigan. FOMC zacznie lada moment cięcia stóp nie dlatego, że zobaczymy jakąś dużą recesję. Zacznie dlatego, że inflacja będzie w celu. I recesji nie będzie" - wskazali po danych ekonomiści mBanku.

"Piękna dezinflacja w USA. Tąpnęły oczekiwania inflacyjne. Rynek pracy mocny, a inflacja spada. Podparcie prognoz wysokiej inflacji reaktywacją Krzywej Phillipsa to widowmaker dla ekonomistów" - ocenili ekonomiści Banku Pekao.

Teraz inwestorzy czekają na przyszłotygodniowe posiedzenia największych banków centralnych. W środę decyzję o stopach procentowych podejmie amerykańska Rezerwa Federalna, a w czwartek - Europejski Bank Centralny.

"W każdym przypadku stopy procentowe powinny pozostać bez zmian. Rynek skupi się na komunikatach banków centralnych i zaktualizowanych prognozach, poszukując potwierdzenia dla mocno rozbudzonych ostatnio oczekiwań na wcześniejsze rozpoczęcie cykli obniżek stóp procentowych" - wskazują w raporcie ekonomiści Santander BP.

Pod koniec tygodnia na rynku walutowym EUR/USD zniżkuje 0,4 proc. do 1,0748 USD, a kurs USD/JPY idzie w górę o 0,4 proc. do 144,76.

Rentowność 10-letnich UST rośnie do 4,26 proc., a dochodowość 30-letnich UST rośnie 4,34 proc. Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów utrzymuje się przy 2,28 proc.

Ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 71,0 USD za baryłkę, wyżej o 2,4 proc. Brent na ICE Futures Europe w Londynie jest po 75,8 USD za baryłkę, wyżej o 2,2 proc. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości