DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street wzrosty głównych indeksów po solidnych danych makro | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 gru 2023, 22:13

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street wzrosty głównych indeksów po solidnych danych makro

Główne indeksy na Wall Street zakończyły piątkową sesją wzrostami, po tym jak lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy USA i raport Uniwersytetu Michigan podsyciły nadzieje na scenariusz miękkiego lądowania w amerykańskiej gospodarce.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,36 proc. i wyniósł 36.247,87 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,41 proc. i wyniósł 4.604,37 pkt. To najwyższy poziom tego indeksu w tym roku.

Nasdaq Composite zyskał 0,45 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.403,97 pkt.

Pod koniec tygodnia inwestorzy poznali szereg istotnych danych makro z amerykańskiej gospodarki.

Amerykański Departament Pracy opublikował wyczekiwane przez inwestorów dane payrolls, które zaskoczyły lekko wyższym od oczekiwań odczytem. Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie o 199 tys. wobec oczekiwanych 183 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 150 tys.

Stopa bezrobocia w USA spadła do 3,7 proc., oczekiwano 3,9 proc. wobec 3,9 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 4,0 proc. rdr, a mdm o 0,4 proc. vs. konsensus: 4,0 proc. i 0,2 proc.

Zaskoczeniem dla rynku był też wstępny raport Uniwersytetu Michigan. Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w grudniu wzrósł do 69,4 pkt. z 61,3 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 62,0 pkt.

Oczekiwana przez badanych w grudniu inflacja w horyzoncie roku spadła z kolei do 3,1 proc. z 4,5 proc., a w długim terminie do 2,8 proc. wobec 3,2 proc. poprzednio.

"Wow, ale spadek oczekiwań inflacyjnych w ankiecie Uniwersytetu Michigan. FOMC zacznie lada moment cięcia stóp nie dlatego, że zobaczymy jakąś dużą recesję. Zacznie dlatego, że inflacja będzie w celu. I recesji nie będzie" - wskazali po danych ekonomiści mBanku.

Teraz inwestorzy czekają na przyszłotygodniowe posiedzenia największych banków centralnych. W środę decyzję o stopach procentowych podejmie amerykańska Rezerwa Federalna, a w czwartek - Europejski Bank Centralny.

"W każdym przypadku stopy procentowe powinny pozostać bez zmian. Rynek skupi się na komunikatach banków centralnych i zaktualizowanych prognozach, poszukując potwierdzenia dla mocno rozbudzonych ostatnio oczekiwań na wcześniejsze rozpoczęcie cykli obniżek stóp procentowych" - wskazują w raporcie ekonomiści Santander BP.

Podczas piątkowej sesji na amerykańskiej giełdzie 4,5 proc. wzrósł kurs akcji producenta klimatyzatorów Carrier, po tym jak sprzedał swój biznes z obszaru bezpieczeństwa na rzecz firmy Honeywell za blisko 5 mld USD.

Ponad 12 proc. w górę poszedł kurs grupy mediowej Paramount po doniesieniach mediów w sprawie zainteresowania przejęciem firmy ze strony Skydance i Redbird Capital.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 71,2 USD za baryłkę, po wzroście o 2,7 proc., a lutowe futures na Brent rosną o 2,4 proc. do 75,83 USD/b. (PAP Biznes)

pat/ gor/ pel/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości