Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 9-10 grudnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 gru 2023, 19:32

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 9-10 grudnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 9-10 grudnia.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Minister finansów Andrzej Kosztowniak podpisał rozporządzenie o zerowej stawce VAT na żywność - poinformował premier Mateusz Morawiecki na platformie X. W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność obowiązujące w pierwszym kwartale 2024 r.

Big Cheese Studio odwołało planowaną na pierwsze półrocze 2024 roku datę premiery gry Cooking Simulator 2.

Wojas miał w listopadzie 2023 roku 42,5 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rdr o 15,8 proc. Łącznie w okresie styczeń-listopad 2023 roku grupa odnotowała 370,4 mln zł przychodów, co oznacza wzrost rdr o 24,3 proc.

W sumie 15 ofert wpłynęło na przetargi związane z zaprojektowaniem i wybudowaniem dwóch odcinków S12 - od granicy woj. łódzkiego do Przysuchy (Mazowieckie) i z Przysuchy do Wieniawy (Mazowieckie) o łącznej długości nieco ponad 29 km – poinformowała Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

PKP Intercity planuje do końca roku ogłosić przetarg na kupno 35 pociągów hybrydowych - poinformował PAP wiceprezes kolejowego przewoźnika Tomasz Gontarz.

Libertarianin Javier Milei został w niedzielę zaprzysiężony na prezydenta Argentyny. W przemówieniu otwierającym swoją prezydenturę ocenił, że szybka i bolesna terapia szokowa jest konieczna, aby uchronić gospodarkę kraju przed grożącą jej hiperinflacją.

Argentyna pozostanie częścią paryskiego porozumienia klimatycznego po objęciu w niedzielę władzy przez nowego prezydenta Javiera Mileia – zapewniła w rozmowie z agencją Reutera argentyńska wysłanniczka na szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju Marcia Levaggi.

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Po trzech dniach intensywnych negocjacji między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim Unia Europejska osiągnęła w piątek bezprecedensowe na poziomie światowym porozumienie, regulujące rozwój sztucznej inteligencji (AI).

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Wszystko wskazuje, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia - poinformował podczas konwencji Polski 2050 prezes tej partii, marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Do końca roku zapadnie decyzja, czy w wyborach samorządowych w 2024 roku PSL wystartuje razem z Polską 2050 - powiedział PAP przewodniczący klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego-TD Krzysztof Paszyk.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Premierzy Hiszpanii, Belgii, Irlandii i Malty - Pedro Sanchez, Alexander de Croo, Leo Varadkar i Robert Abela - we wspólnym piśmie do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela opowiedzieli się za utworzeniem państwa palestyńskiego - poinformował dziennik "ABC".

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w niedzielę, podczas zwołanego w trybie nadzwyczajnym posiedzenia rady dyrektorów tej agencji, że sytuacja służb medycznych w Strefie Gazy jest katastrofalna, a warunki sprzyjają rozprzestrzenianiu się śmiertelnych chorób.

Co najmniej 17 700 Palestyńczyków zginęło w wyniku izraelskich działań zbrojnych w Strefie Gazy od 7 października – poinformował w sobotę Aszraf Al-Kidra, rzecznik kontrolowanego przez terrorystyczny Hamas ministerstwa zdrowia w tej palestyńskiej półenklawie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w weekend prezydentowi USA Joe Bidenowi podczas rozmowy telefonicznej, że obecne operacje IDF w Khan Younis w południowej Gazie będą trwały jeszcze przez 3–4 tygodnie – donosi Channel 13, powołując się na anonimowych urzędników dyplomatycznych.

Rzecznik jemeńskiego ruchu Huti ostrzegł, że wszystkie statki płynące przez Morze Czerwone w stronę Izraela staną się celem ataku, jeśli do Strefy Gazy nie zostanie dostarczona żywność. Ruch Huti jest wspierany przez władze Iranu.

Francuska fregata zestrzeliła na Morzu Czerwonym dwa drony zmierzające w jej kierunku od wybrzeży Jemenu – poinformował w niedzielę sztab generalny armii.

Rosja prawdopodobnie rozpoczęła nową, bardziej skoordynowaną kampanię uderzeń mających na celu degradację ukraińskiej infrastruktury energetycznej - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosyjskie wojska podejmują działania ofensywne na różnych odcinkach frontu pomimo niekorzystnych warunków pogodowych, dążąc do przejęcia inicjatywy przed marcowymi wyborami prezydenckimi w Rosji – pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie zaapelowała do państw członkowskich i instytucji unijnych o poparcie otwarcia negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Decyzja o rozpoczęciu rozmów ma być rozpatrywana na szczycie Rady Europejskiej w połowie grudnia.

Jak wynika z badania opinii publicznej dziennika „Wall Street Journal”, w walce o Biały Dom, Trump przeważa nad Bidenem w stosunku 47 do 43 punktów procentowych.

W Sztokholmie tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale oraz dyplomy. W najbliższych dniach przekazane im zostanie po 11 mln koron (ok. 4,41 mln zł) w każdej z dziedzin.

(PAP Biznes)

pel/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości