DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują; rynki czekają na EBC
Kontrakty w USA rosną, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy oczekują na czwartkową decyzję EBC ws. stóp proc. Dolar osłabia się, a obligacje umacniają się,
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,29 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,25 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,4 proc.
W czwartek decyzje ws. stóp proc. oraz najnowsze kwartalne projekcje makroekonomiczne opublikuje Europejski Bank Centralny (godz. 14.15), a uzasadnienie decyzji pół godziny póżniej przedstawi prezeska EBC Christine Lagarde. Rynki pieniężne wyceniają obecnie obniżki stóp procentowych w strefie euro o prawie 150 pb. w przyszłym roku.
„Ryzyko polega obecnie na możliwości wcześniejszych i większych cięć stóp oraz większej zdolności EBC do oddzielenia się od Fed. Oczekujemy, że EBC podtrzyma wytyczne, że utrzymanie restrykcyjnych stóp procentowych przez wystarczająco długi okres przywróci inflację do celu” – powiedział Mark Wall, obserwator EBC w Deutsche Bank.
Analitycy wskazują, że dla EBC jest za wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo w walce z inflacją, ale inflacja na najniższym poziomie od dwóch lat daje Radzie Prezesów EBC chwilę wytchnienia, aby móc skupić się na redukcji bilansu.
„Po osiągnięciu płaskowyżu stóp procentowych na poziomie 4 proc. stopy depozytowej EBC może teraz szybciej zmniejszać swój bilans, nie narażając się na zbyt duże załamanie spreadów rentowności obligacji w strefie euro. Niemniej jednak rynki prawdopodobnie będą musiały skorygować niektóre ze swoich nadmiernie optymistycznych oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych po komunikacie EBC” – wskazywał w raporcie analityk Holger Schmieding z Berenberga.
Occidental Petroleum rośnie o 2 proc. przed sesją po tym, jak Berkshire Hathaway należący do Warrena Buffetta nabył prawie 10,5 mln akcji naftowego giganta za około 588,7 mln USD.
Apple rośnie o 0,1 proc. przed otwarciem sesji w USA, po środowym zamknięciu na rekordowym poziomie. W 2023 r. kapitalizacja rynkowa producenta iPhone'a wzrosła o 50 proc., a jego wartość rynkowa zbliża się do wartości największej europejskiej giełdy we Francji, czyli ok. 3,2 bln USD.
Adobe traci 4,5 w handlu przedsesyjnym po tym, jak twórca Photoshopa zaprognozował roczne i kwartalne przychody poniżej szacunków.
Foot Locker rośnie o 3,5 proc. przed sesją po tym, jak Piper Sandler podniósł rekomendację dla akcji detalisty odzieży sportowej do „przeważaj” z „neutralnie”.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,40 proc. i wyniósł 37.090,24 pkt. To najwyższy poziom tego indeksu w historii. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,37 proc. i wyniósł 4.707,09 pkt. Indeks pokonał poziom 4700 punktów po raz pierwszy od stycznia 2022 roku. Nasdaq Composite zyskał 1,38 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.733,96 pkt.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 12,11 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,71 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,5 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 1,05 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,91 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 1,38 proc.
Vivendi zyskuje 7 proc. Francuska firma medialna planuje rozważyć wydzielenie części swojej działalności.
AMS Osram rośnie o 11,5 proc. po tym, jak Jefferies podniósł rekomendację dla akcji producenta czujników do „kupuj” z „trzymaj”.
Włoska grupa Brunello Cucinelli zyskuje 5,5 proc. po ponownym podniesieniu prognozy wzrostu przychodów na 2023 rok – obecnie oczekuje, że sprzedaż nieznacznie przekroczy 1,1 mld euro.
MorphoSys spada o 5 proc. po tym, jak niemiecka firma biotechnologiczna ogłosiła podwyższenie kapitału gotówkowego o 10 proc.
Dolar osłabia się o 0,51 proc. wobec koszyka walut do 102,35 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,55 proc. do 1,0933.
Kwotowanie USD/JPY spada o 2,52 proc. do 141,53.
Kurs funta zwyżkuje o 0,7 proc. wobec dolara do 1,2708.
Rentowność 10-letnich UST spada o 5 pb. do 4,17 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 4 pb. do 4,13 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -53 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -125 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 8 pb. do 2,1 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 70,61 USD za baryłkę, po wzroście o 1,64 proc., a lutowe futures na Brent rosną o 1,69 proc. do 75,51 USD/b.
Inwestorzy analizują decyzje innych banków centralnych w Europie.
Bank Anglii (BoE) pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. 3 bankierów z BoE głosowało za podwyżką stóp procentowych o 25 pb., a 6 za brakiem podwyżek. W komunikacie podano, że dalsze podwyżki stóp proc. mogą być wskazane, jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywać na wysokim poziomie.
Bank centralny Norwegii (Norges Bank) podwyższył benchmarkową stopę depozytową o 25 pb. do poziomu 4,50 proc. Analitycy spodziewali się w czwartek utrzymania stóp proc. bez zmian na poziomie 4,25 proc.
Norges Bank wskazał w komunikacie, że stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie do jesieni 2024 r., a obniżki stóp proc. mogą nastąpić wcześniej, niż poprzednio prognozowano.
Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian na poziomie 1,75 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Bank tym razem nie uwzględnił w komunikacie zapowiedzi, że nie można wykluczyć podwyżek stóp procentowych w przyszłości.
Inwestorzy analizują decyzję Fedu i komentarze prezesa J. Powella z konferencji prasowej.
Po posiedzeniu 12-13 grudnia Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Fed podał w komunikacie, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie.
Członkowie Fedu dyskutowali o potencjalnym momencie rozpoczęcia obniżek stóp proc. - poinformował prezes Jerome Powell na konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA. Dodał, że w razie potrzeby, Fed jest gotowy do kolejnej podwyżki stóp proc.
"Wciąż mamy przed sobą długą drogę. Nikt nie ogłasza zwycięstwa. Byłoby to przedwczesne. A tego dalszego postępu nie możemy zagwarantować. Dlatego ostrożnie oceniamy, czy musimy zrobić więcej, czy nie" - powiedział prezes Fedu.
W grudniu FOMC prognozuje stopy proc. na poziomie 5,4 proc. na koniec 2023 r., 4,6 proc. na koniec 2024 r., 3,6 proc. na koniec 2025 r. i 2,9 proc. na koniec 2026 r. We wrześniu Fed prognozował, że stopy proc. w USA będą na poziomie 5,6 proc. na koniec 2023 r., 5,1 proc. na koniec 2024 r., 3,9 proc. na koniec 2025 r. i 2,9 proc. na koniec 2026 r.
„To był bardzo agresywny zwrot w polityce. Fed podążył za oczekiwaniami rynku, jeśli chodzi o dodanie w prognozach jeszcze jednej obniżki stóp procentowych zarówno w 2024 r., jak i 2025 r.” – powiedział Ben Luk, globalny strateg makro w State Street Asia Limited. (PAP Biznes)
kkr/ gor/
