Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany na giełdach w Europie, Fed próbuje zatrzeć gołębie wrażenie

Główne indeksy giełdowe w Europie zakończyły tydzień z niewielkimi zmianami, przy lekko wzrostowym całym tygodniu. Rentowności obligacji na Starym Kontynencie wyraźnie zniżkowały, a w USA jeden z czołowych przedstawicieli Fed starał się częściowo zatrzeć gołębie przesłanie po środowym posiedzeniu FOMC.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował 0,2 proc., niemiecki DAX pozostał bez zmian, proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,3 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 0,95 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,01 proc. Na przestrzeni tygodnia indeks zanotował ok. 1 proc. wzrost, a od wzrostowej serii zapoczątkowanej pod koniec października już ok. 11 proc. Indeks ma za sobą najdłuższą serię tygodniowych wzrostów od kwietnia bieżącego roku.

W trakcie piątkowej sesji relatywnie lepiej zachowywały się kursy spółek technologicznych i z sektora górniczego, a na drugim biegunie rynku znalazł się sektor nieruchomości i telekomy.

W ocenie analityków BofA potencjał wzrostowy europejskiego rynku akcji się wyczerpał i do połowy 2024 r. można spodziewać się spadku Stoxx600 o ok. 19 proc. Stać ma za tym pogarszająca się koniunktura na Starym Kontynencie, co ciążyć będzie popytowi, a ostatecznie zyskom spółek.

Również niektóre wskaźniki analizy technicznej ostrzegają przed nadmiernym optymizmem co do europejskiego rynku akcji. Indeks siły relatywnej Stoxx600 wskazuje na najmocniejsze wykupienie indeksu od ponad 2 lat.

W tym kontekście uwagę zwróciły w piątek słabsze od oczekiwań odczyty wskaźników PMI w głównych krajach eurolandu i w całym wspólnym obszarze walutowym.

Zachowanie rynków zdominowały w mijającym tygodniu decyzje banków centralnych, w szczególności odczytane jako gołębie przesłanie amerykańskiego Fedu. Takie wrażenie starał się tonować w piątek prezes Fed z Nowego Jorku John Williams. Bankier stwierdził, że Fed nie debatuje nad obniżkami stóp procentowych po tym, jak w środę prezes Fed Jerome Powell poinformował, że był to jeden z elementów dyskusji na posiedzeniu.

Williams dodał, że myślenie o obniżkach stóp w marcu 2024 r. jest przedwczesne, a rynki finansowe zbyt mocno zareagowały na najnowszą projekcję Fed, która zakłada 3 obniżki stóp proc. na przestrzeni całego 2024 r., podczas gdy rynek widzi nawet 6 takich ruchów, począwszy od marca.

RYNKI AKCJI

•Indeks S&P 500 bez zmian, Dow Jones Industrial zyskuje 0,1 proc., a Nasdaq Comp. rośnie o 0,4 proc.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb. do 3,91 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 10 pb. do 2,02 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,5 proc. wobec koszyka walut do 102,4 pkt.

EUR/USD zniżkuje 0,9 proc. do 1,09.

Kwotowanie USD/JPY idzie w górę o 0,2 proc. do 141,8.

Kurs funta zniżuje o 0,7 proc. wobec dolara do 1,2697.

SUROWCE

•Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 71,2 USD za baryłkę, zniżkując o 0,5 proc., a lutowe futures na Brent tracą 0,3 proc. do 76,4 USD/b.

•Złoto rośnie o 0,2 proc. do 2.048 USD za uncję. (PAP Biznes)

tus/ gor/

udostępnij: