Grupa Pracuj oczekuje w '24 wzrostu liczby ofert pracy i zgłoszeń od kandydatów (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 sty 2024, 13:44

Grupa Pracuj oczekuje w '24 wzrostu liczby ofert pracy i zgłoszeń od kandydatów (wywiad)

Grupa Pracuj spodziewa się w 2024 r. ożywienia na rynku rekrutacji i oczekuje zarówno wzrostu liczby ofert pracy, jak i zgłoszeń od kandydatów – poinformował PAP Biznes członek zarządu Rafał Nachyna.

"Z naszych rozmów z klientami wynika, że oczekują oni w 2024 r. ożywienia na rynku rekrutacji, większej liczby ofert niż w 2023 r. Nie jest to zdanie wszystkich klientów, ale odsetek tych, którzy oczekują, że rekrutacji będzie więcej wzrósł w porównaniu z grudniem. Już na początku 2024 r. widzimy, że ofert jest więcej w porównaniu z tym, jak zaczynał się 2023 r. Portfolio ofert, możliwość wyboru jest szersza niż rok temu” – powiedział członek zarządu Rafał Nachyna.

"Spodziewamy się też, że pracodawcy będą musieli zaadresować tematy związane z presją inflacyjną. Od ok. dwóch lat inflacja i zmiany wynagrodzeń niosą za sobą sporą dynamikę, jeśli chodzi o rotację pracowników. Gdy rynek jest stabilny, a gospodarka rozwija się na zrównoważonym poziomie to skłonność do zmiany pracy ze strony kandydatów jest niższa, bo zmiana potencjalnie nie daje szansy na wyższe wynagrodzenie. Teraz spodziewamy się zarówno większej liczby ofert pracy, jak i zgłoszeń od kandydatów” – dodał.

Nachyna uważa, że trudno obecnie mówić o rynku pracodawcy lub pracownika – zmiany w tym zakresie przyniosła m.in. pandemia, a jeśli chodzi o równowagę podaży i popytu dużo zależy od kategorii.

"Np. 2023 r. stanowił pewne wyhamowanie dla kategorii IT – doszło do zrównoważenia popytu i podaży. Z kolei obecnie mamy duży niedobór kandydatów w kategorii +blue collar+, czyli pracowników fizycznych" – powiedział członek zarządu.

Z raportu "Rynek Pracy Specjalistów" wynika, że w 2023 r. w serwisie Pracuj. pl opublikowano 844.159 ogłoszeń. Liczba klientów wyniosła 59 tys., a liczba aplikacji w Pracuj. pl wzrosła rdr o 14 proc.

Jak ocenił Nachyna, Grupa Pracuj jest zadowolona z tych wyników, bo na początku 2023 r. było dużo niepewności w oczekiwaniach co do sytuacji w branży.

"Było dużo niewiadomych w obszarze rekrutacji, zwłaszcza po 2022 r., który był rokiem mocnego, pocovidowego odbicia. Ale 2023 r. był dla nas okresem rekordowej liczby klientów – firm, które zamieściły ogłoszenia, a także rekordowej liczby aplikacji za pośrednictwem serwisu Pracuj. pl, która trafiła od kandydatów do naszych klientów” – powiedział.

"Więcej partnerów biznesowych to dla nas najlepsze paliwo na przyszłość, jeżeli chodzi o rozwój biznesu. Im więcej aktywnych firm, tym większe szanse, że będą kupowali więcej produktów, nie tylko ogłoszeń. Z drugiej strony, większa liczba klientów pozwala zaoferować kandydatom więcej ofert pracy, np. w nowych lokalizacjach” – dodał.

Zwrócił uwagę, że w 2023 r. obserwować było można bardziej racjonalne podejście pracodawców do rekrutacji. W 2024 r. ten trend może być kontynuowany.

"Uważamy, że 2024 r. będzie kontynuacją tego trendu, ale z ożywieniem na rynku. Klienci jednak bardziej optymistycznie patrzą na to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach, bo np. odblokowane zostaną fundusze z UE, które będą kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Pracodawcy, widząc szanse rozwoju biznesu, chętniej zatrudniają ludzi i to już się w rozmowach z naszymi klientami wyraźnie pojawia” – dodał Nachyna.

Dominika Antoniak

(PAP Biznes), #GPP

doa/ osz/

Zobacz także: Grupa Pracuj SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost