DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy głównie rosną; uwaga na stopach procentowych
Na giełdach w Europie przeważają wzrosty, podobnie jak wśród kontraktów w USA. Inwestorzy oceniają perspektywy dla stóp proc. na świecie. Dolar osłabia się.
Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 0,11 proc.
FTSE 100 spada o 0,05 proc. CAC 40 zwyżkuje o 0,37 proc., a DAX zyskuje 0,24 proc.
Rynki oceniają perspektywy dla stóp procentowych.
„Średniookresowe perspektywy powinny być nadal pozytywne dla rynków, ponieważ w tym roku stopy zostaną obniżone. Moment cięć jest mniej istotny, ponieważ kiedy one się zaczną, inwestorzy zredukują swoje zasoby gotówkowe z powrotem do ryzykownych aktywów” – powiedział Max Wolman, dyrektor inwestycyjny w abrdn.
„Zdecydowanie widzimy przystosowanie się rynków do komunikatów banków centralnych, że zamierzają utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. To powoduje większą zmienność na rynkach, ponieważ widzimy tutaj pewne korekty. Jednak wyceny w Europie prawdopodobnie stają się bardziej uczciwe niż to, co widzimy w USA” – powiedziała Laura Cooper, starsza specjalistka ds. strategii makro w iShares EMEA w BlackRock.
Tim Graf, szef strategii makroekonomicznej dla regionu EMEA w State Street Global Markets, powiedział, że pozostaje jeszcze trochę do zrobienia, jeśli chodzi o zmniejszenie oczekiwań rynków na rychłe obniżki stóp procentowych.
Akcje spółek technologicznych rosną po tym, jak największy na świecie kontraktowy producent chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Company odnotował w IV kw. lepsze niż oczekiwano zyski i przychody. ASML Holding NV rośnie o 1,5 proc., a ASM International NV o ponad 4 proc.
Akcje spółki Watches of Switzerland spadają o ponad 31 proc. po tym, jak detalista luksusowych zegarków obniżył swoje prognozy na rok finansowy 2024.
Grupa hazardowa Flutter Entertainment rośnie 11 proc. po ogłoszeniu wyników zgodnych z szacunkami analityków.
Richemont rośnie o 10 proc., ciągnąc w górę konkurentów z branży dóbr luksusowych, po tym jak spółka przekroczyła szacunki sprzedaży analityków.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,05 proc. do +0,25 proc.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,25 proc. i wyniósł 37.266,67 pkt. Indeks jest blisko miesięcznego minimum. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,56 proc. i wyniósł 4.739,21 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,59 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.855,62 pkt.
Dolar osłabia się o 0,15 proc. wobec koszyka walut do 103,28 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,07 proc. do 1,0889.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,23 proc. do 147,89.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty są wyceniane po 73,06 USD za baryłkę, po wzroście o 0,69 proc., a marcowe futures na Brent rosną o 0,43 proc. do 78,22 USD/b. (PAP Biznes)
kkr/ asa/
