DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną po publikacji wyników przez Netfliksa
Kontrakty w USA zwyżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Analitycy wskazują, że lepsze od oczekiwań wyniki Netfliksa w zakresie nowych abonentów to dobry prognostyk dla rynku akcji. Dolar osłabia się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,58 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,4 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,87 proc.
Netflix rośnie o 10 proc. przed sesją. Koncern podał, że pozyskał w ciągu trzech ostatnich miesięcy 13,1 mln nowych abonentów. Firma ma obecnie 260,8 miliona płatnych subskrybentów, co jest nowym rekordem koncernu. Analitycy spodziewali się, że Netflix wykaże na koniec czwartego kwartału 256 mln abonentów.
„Dobre wyniki Netfliksa prawdopodobnie pozytywnie wpłyną na główne amerykańskie indeksy. Solidny wzrost gospodarczy w USA, dobre zyski i perspektywa niższych stóp procentowych Fed w dalszym ciągu wspierają wyceny akcji” – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote.
„Treści na wyłączność mają wyższy wskaźnik retencji, co czyni je poważnymi argumentami w rywalizacji platform streamingowych” – stwierdziła w raporcie Sophie Lund-Yates, główna analityczka ds. akcji Hargreaves Lansdown.
Spółki o wysokiej kapitalizacji, takie jak Microsoft, Amazon i Meta Platforms zyskują po około 1 proc. w handlu przedsesyjnym wobec spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.
Akcje amerykańskich producentów chipów, w tym Nvidia, Advanced Micro Devices, Intel i Marvell Technology, rosną od 1 proc. do 2,5 proc. przed sesją, w następstwie lepszych wyników za czwarty kwartał europejskiego producenta chipów ASML Holding.
AT&T zniżkuje o 2,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Spółka podała, że w 2024 r. spodziewa się zysku na akcję w przedziale od 2,15 USD do 2,25 USD wobec oczekiwanych 2,44 USD.
Notowane na giełdzie w USA akcje chińskiego koncernu Alibaba rosną o 2 proc. po doniesieniach dziennika „The New York Times”, że współzałożyciel koncernu Jack Ma i szef rady nadzorczej Joe Tsai kupili warte miliony dolarów akcje tej spółki w czwartym kwartale 2023 roku.
Producent podzespołów Texas Instruments traci 3 proc. przed sesją po zaprognozowaniu przychodów i zysków w pierwszym kwartale poniżej szacunków rynkowych.
Tesla rośnie o 1,5 proc. przed sesją. Reuters podał, że firma poinformowała dostawców, że w połowie 2025 r. chce rozpocząć produkcję nowego, przeznaczonego na rynek masowy pojazdu elektrycznego o nazwie „Redwood”.
Akcje Dupont de Nemours spadają o 11,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak spółka chemiczna podała prognozy finansowe na czwarty i pierwszy kwartał, które nie spełniły oczekiwań analityków.
W środę po zakończeniu sesji swoje wyniki za IV kw. poda m.in. Tesla i IBM, a w czwartek Intel.
We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,25 proc. i wyniósł 37.905,45 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,29 proc. i wyniósł 4.864,60 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,43 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.425,94 pkt.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 12,54 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,83 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 1,43 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,92 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,33 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,93 proc.
Sektor IT indeksu Stoxx Europe 600 idzie w górę o ponad 4 proc.
Holenderski producent zestawów do produkcji chipów ASML Holding rośnie o 8 proc. po przekroczeniu szacunków zysków za czwarty kwartał.
Akcje SAP rosną o 6 proc. po tym, jak niemiecka firma produkująca oprogramowanie odnotowała lepszy zysk operacyjny w 2023 r. i ogłosiła plan restrukturyzacji na 2024 r., który obejmie 8.000 pracowników.
Producenci towarów luksusowych, jak LVMH i Kering, z ekspozycją na Chiny rosną od 2 proc. do 2,5 proc. po tym, jak Ludowy Bank Chin zapowiedział w środę obniżkę stopy rezerw obowiązkowych od 5 lutego o 0,5 pp. W poniedziałek chińskie władze zapowiedziały podjęcie mocnych i efektywnych działań w celu stabilizacji zaufania do rynków kapitałowych.
Siemens Energy rośnie o 8,5 proc. po tym, jak wstępne wyniki niemieckiej grupy energetycznej za pierwszy kwartał okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych.
EasyJet zyskuje 3 proc. po tym, jak operator linii lotniczych zaprognozował mniejszą od oczekiwań stratę w pierwszej połowie roku.
Jak wynika z danych LSEG, na rynku oczekuje się, że zyski spółek z indeksu Stoxx 600 w czwartym kwartale spadną o 8,8 proc. rok do roku, podczas gdy przychody spadną o około 4,5 proc.
"Jak dotąd widzimy przyzwoite raporty o wynikach finansowych w Europie w kontekście dość wymagającego otoczenia makro. Daje to inwestorom szansę skupienia się nieco bardziej na fundamentach spółek i ogólnym otoczeniu korporacyjnym” – powiedział Richard Flax, dyrektor ds. inwestycji w Moneyfarm.
Dolar osłabia się o 0,59 proc. wobec koszyka walut do 103 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,53 proc. do 1,0909.
Kwotowanie USD/JPY spada o 1,11 proc. do 146,93.
Kurs funta zwyżkuje o 0,52 proc. wobec dolara do 1,2752.
Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb. do 4,09 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 3 pb. do 4,33 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -21 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -128 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb. do 2,32 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 73,49 USD za baryłkę, po wzroście o 0,54 proc., a marcowe futures na Brent rosną o 0,35 proc. do 79,83 USD/b.
Rynki oceniają perspektywy dla stóp procentowych. Europejski Bank Centralny wyda swoją decyzję ws. stóp proc. w czwartek i oczekuje się, że nie zmieni stóp proc., biorąc pod uwagę niedawne jastrzębie komentarze ze strony najwyższych urzędników. Rynki wyceniają w tym roku 100 pb. obniżek stóp procentowych EBC w tym roku, przy 96-proc. szansie na pierwszą obniżkę w czerwcu.
„Obecnie znajdujemy się w dobrej sytuacji, jeśli chodzi o akcje. Napływ wiadomości gospodarczych w USA jest dobry, wzrost gospodarczy w Europie jest wypłaszczony, ale nie jest to dramat i nikt nie wierzy w odrodzenie się presji inflacyjnej” – powiedział c Rimeu, strateg w La Francaise Asset Management.
„Na rynkach panuje ogromny optymizm, co było widać po zakończeniu sesji w USA wczoraj wieczorem. Trudno jednak uciec od faktu, że jeśli chodzi o rynki brytyjskie i europejskie, sytuacja jest rozbieżna z USA” – powiedział Michael Hewson, główny analityk ds. rynków w CMC Markets, dodając, że amerykańskie akcje radzą sobie lepiej, w miarę jak tamtejsza gospodarka przeżywa silniejsze ożywienie.
Inwestorzy oceniają dane makro w strefie euro.
Indeks PMI w przemyśle strefy euro wyniósł w styczniu 46,6 pkt. wobec 44,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Oczekiwano 44,7 pkt. Z kolei PMI w przemyśle w Niemczech wyniósł w styczniu 45,4 pkt. wobec 43,3 pkt. w grudniu i konsensusu na poziomie 43,7 pkt. (PAP Biznes)
kkr/
