DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany futures w USA po rekordzie S&P 500 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 lut 2024, 14:06

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany futures w USA po rekordzie S&P 500

Kontrakty w USA notują niewielkie zmiany, a indeksy w Europie są głównie na plusach. Inwestorzy oczekują na wtorkową publikację danych o CPI w USA za styczeń, by ocenić, czy obecny rajd na giełdach ma podstawy do trwania. Ceny ropy zniżkują.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,01 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,07 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,01 proc.

Według narzędzia FedWatch CME prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. w USA o 25 pb. wynosi obecnie 63 proc.

„Bankierzy w dalszym ciągu twierdzą, że zachęcają ich postępy w zakresie inflacji, ale nadal wyrażają nutę ostrożności i dlatego uważam, że można było zaobserwować pewną rewizję oczekiwań rynkowych co do obniżek stóp procentowych. Jednakże w dalszym ciągu w wycenach jest sporo obniżek stóp procentowych i częściowo to właśnie napędza entuzjazm na rynkach” – powiedziała Susannah Streeter, starsza analityczka ds. inwestycji i rynków w Hargreaves Lansdown.

„Widzimy, jak rynki wycofują się z oczekiwań co do obniżek stóp procentowych. Rynek akcji pozostał w obliczu tego faktu stosunkowo odporny, ponieważ powodem mniejszych oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych był silniejszy wzrost gospodarczy, co oczywiście jest dobre również dla akcji” – powiedział Kiran Ganesh, specjalista UBS ds. strategii wielu aktywów, dodając, że rynki wyceniają obecnie w tym roku mniej niż pięć obniżek w USA, w porównaniu z sześcioma lub siedmioma na początku roku.

Jay Hatfield z Infrastructure Capital Advisors wskazywał, że indeks S&P 500 ma jeszcze sporo przestrzeni na wzrost w 2024 r. Dla Hatfielda poziom docelowy dla indeksu szerokiego na koniec roku wynosi 5.500 pkt., co odpowiada potencjalnemu wzrostowi o 9 proc. Według analityka w najbliższej perspektywie na rynku panować będzie w dużej mierze stagnacja, a inwestorzy będą czekać, aż Rezerwa Federalna USA rozpocznie obniżki stóp procentowych.

„Nie sądzę, że rynek będzie rosnąć w nieskończoność i szybko osiągnie 5.500 pkt. Przypuszczamy, że zatrzymamy się w okolicach 5.000 pkt. lub 5.100 pkt., dopóki nie uzyskamy większej jasności co do obniżek stóp procentowych zarówno przez Fed, jak i EBC, najprawdopodobniej w czerwcu, ale prawdopodobnie w maju” – powiedział.

W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi rynków finansowych znajdą się dane o inflacji za styczeń ze Stanów Zjednoczonych, które zostaną opublikowane we wtorek o 14.30 czasu polskiego.

„Oczekuje się, że styczniowe dane o CPI będą łagodniejsze w porównaniu z grudniem, ale biorąc pod uwagę, że bankierzy Fedu trzymają się ostatnio ostrożnego scenariusza, trudno sądzić, że CPI w tym tygodniu zmieni ich komunikację. Można by pomyśleć, że wielu członków Fedu byłoby zwolennikami silnego dolara, który wspomógłby proces dezinflacji” – powiedział Paul Mackel, szef globalnego działu analiz walutowych w HSBC Banku.

„Wyceny rynkowe próbują zachęcić banki centralne do działania i rozpoczęcia obniżek stóp procentowych. Prawdopodobnie rynek był ostatnio nadmiernie żywiołowy w swoich zachętach. Zatrudnienie utrzymuje się na wysokim poziomie, odczyty PMI są solidne, a wzrost gospodarczy również jest mocny” – napisał w raporcie Iain Stealey, dyrektor ds. międzynarodowych inwestycji w instrumenty o stałym dochodzie w JPMorgan Asset Management.

Applied Digital traci 3 proc. przed sesją po tym, jak podała, że przychody z centrum danych w Ellendale ulegną zmniejszeniu w bieżącym kwartale z powodu ciągłych przerw w dostawach prądu.

Diamondback Energy rośnie o 1 proc. w handlu przedsesyjnym po ogłoszeniu transakcji zakupu prywatnego producenta ropy i gazu Endeavour Energy Partners za 26 mld USD.

61 firm z indeksu S&P 500 ogłosi wyniki kwartalne w tym tygodniu, w tym Lyft, Instacart, DoorDash, AutoNation, Kraft Heinz, Hasbro i Coca-Cola. Dane LSEG wskazują obecnie, że firmy z indeksu S&P 500 spodziewają się wzrostu zysków w tym roku o 9,7 proc.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,14 proc. i wyniósł 38.671,69 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,57 proc. i wyniósł 5.026,61 pkt. S&P 500 po raz pierwszy w historii zamknął dzień powyżej poziomu 5.000 punktów. Nasdaq Composite wzrósł o 1,25 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.990,66 pkt. Indeks Nasdaq na krótko osiągnął poziom 16.000 pkt., przybliżając indeks technologiczny do najwyższego w historii poziomu, który osiągnął w listopadzie 2021 r.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 13,36 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,26 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,37 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,39 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,06 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,3 proc.

Akcje Tod's zwyżkują o 18 proc. po tym, jak firma private equity L. Catterton podała, że ogłosi wezwanie na zakup 36 proc. akcji producenta luksusowego obuwia po 43 euro za akcję.

Novo Nordisk rośnie o 0,2 proc. po raporcie, że jego akcjonariusz większościowy, Novo Holdings, planuje zainwestować do 7 mld USD rocznie w firmę do 2030 roku.

Saras spada o 4 proc., po tym jak Vitol zgodził się kupić 35 proc. akcji spółki naftowej od włoskiej rodziny Moratti po cenie 1,75 euro za akcję, wyceniając całą grupę na 1,7 mld euro.

Just Eat Takeaway i Delivery Hero rosną o odpowiednio: 6 proc. i 3,5 proc. po podniesieniu przez Deutsche Bank ceny docelowej dla akcji spółek.

Siemens Energy zyskuje 5 proc. po podniesieniu rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" przez BofA Global Research.

Dolar umacnia się o 0,04 proc. wobec koszyka walut do 104,16 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,16 proc. do 1,0764.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,22 proc. do 148,98.

Kurs funta zniżkuje o 0,15 proc. wobec dolara do 1,2608.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb. do 4,15 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 1 pb. do 4,36 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -31 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -124 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb. do 2,34 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 75,96 USD za baryłkę, po spadku o 1,13 proc., a kwietniowe futures na Brent spadają o 1,17 proc. do 81,22 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości