AB chce utrzymać dynamikę wzrostu spółki; stawia na rozwój organiczny | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lut 2024, 14:36

AB chce utrzymać dynamikę wzrostu spółki; stawia na rozwój organiczny

AB chce utrzymać skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) spółki oraz stawia na rozwój organiczny - poinformował prezes Andrzej Przybyło na konferencji prasowej. W roku kalendarzowym 2022/2023, przychody Grupy AB przekroczyły 15,5 mld zł.

"Mieliśmy rekordowy rok pod każdym względem - rekordową sprzedaż, rekordową EBITDA oraz rekordowy zysk netto. Te wyniki są bardzo dobre, osiągnięte na dosyć wymagającym rynku - wymagającym, bo choć widzimy symptomy poprawy, nie był to rok bardzo dynamicznych wzrostów jeśli chodzi o makroekonomię. Jeśli mówimy o makroekonomii to musimy też wspomnieć, że na przykład Czechy, gdzie działamy, cały czas - jako rynek - nie powróciły do kondycji sprzed pandemii. To pokazuje na ile były to wymagające warunki" - powiedział na konferencji prezes Andrzej Przybyło.

"Nasz CAGR (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu - przyp.) jest nadal imponujący - liczony od 2021 r. wyniósł ponad 16,2 proc. średniorocznego wzrostu. Mamy przekonanie, że tę dynamikę zachowamy także na przyszłość. Będziemy robili wszystko, żeby ta dynamika była nawet większa" - dodał prezes.

W okresie ostatnich czterech kwartałów, czyli w roku kalendarzowym 2022/2023, przychody Grupy AB przekroczyły 15,5 mld zł, wynik EBITDA wzrósł o ponad 11 proc. rdr do 306 mln zł, zysk brutto przekroczył 203 mln zł, a zysk netto wzrósł do blisko 162 mln zł.

Największy udział w sprzedaży grupy AB stanowią produkty marki Apple. Grupa jest dominującym dystrybutorem produktów tej marki w regionie Polska/Czechy/Słowacja.

"(Jeśli chodzi o akwizycje - przyp.) mamy takie plany, ale do tanga trzeba dwojga. Byliśmy bardzo blisko pewnej akwizycji w okresie okołocovidowym. Niestety covid nam w tym przeszkodził - zmienił zupełnie apetyty, oczekiwania i wyceny w naszym segmencie, branży. (...) To się nie udało, więc jesteśmy teraz bardzo ostrożni z czymkolwiek - z ogłaszaniem, zapatrywaniami. (...) Mogę powiedzieć, że mamy takie plany, natomiast jeśli będzie coś zaawansowanego czy pewnego, to będziemy to komunikować" - powiedział Andrzej Przybyło.

"(Odnośnie wzrostu organicznego - przyp.) na pewno mamy takie segmenty jak VAD (segment rozwiązań zaawansowanych) czy Cloud (który sam w sobie jest dynamicznym segmentem na całym świecie). Mamy produkty marki Apple - sam przykład Apple świadczy o potencjale wzrostu. Mamy prawie dwukrotnie gorszy wskaźnik niż zachód Europy pomimo dynamicznego wzrostu, czyli jesteśmy skazani na bardzo dynamiczne wzrosty w najbliższych okresach. To pokazuje, że potencjał naszego wzrostu organicznego jest bardzo duży" - dodał prezes.

Jak wskazano w komunikacie prasowym, grupa AB zamierza pozostać spółką dywidendową. W projektach uchwał na ZWZ (zwołanego na 6 marca br.) zaproponowano wypłacenie akcjonariuszom z zysku minionego roku finansowego 31,65 mln zł, czyli 2,00 zł na akcję. To o 60 proc. wyższa kwota niż rok wcześniej.

Wśród projektów uchwał znajduje się też trzyletnie upoważnienie zarządu do przeprowadzenia procesu buy-back po cenie jednostkowej 1,00-92,00 zł za akcję. Na skup ma zostać przeznaczone do 100 mln zł.

Grupa AB zanotowała 69,4 mln zł zysku netto w pierwszym kwartale roku obrotowego 2023/24, co oznacza wzrost rok do roku o 123 proc. Konsensus PAP Biznes zakładał zysk netto w wysokości 73,1 mln zł.

Przychody grupy AB w pierwszym kwartale roku obrotowego 2023/24 wzrosły rdr o 29 proc., do 4,9 mld zł (konsensus PAP zakładał przychody na poziomie 5,02 mld zł). W tym okresie EBIT wyniósł 104,3 mln zł wobec konsensusu na poziomie 107,3 mln zł.

"Rok 2024, a w szczególności jego druga połowa, w prognozach ekspertów rynkowych, rysuje się już jako okres powrotu rynku IT do kolejnych wzrostów. Tym bardziej jesteśmy więc optymistycznie nastawieni do celów, jakie chcemy osiągnąć w najbliższych kwartałach w grupie AB" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Andrzej Przybyło.

"W roku kalendarzowym 2023 wypracowaliśmy 375,7 mln zł operacyjnego cash flow. Na koniec kwartału – pomimo wypłaty w trakcie roku dywidendy i prowadzenia skupu akcji własnych - zredukowaliśmy zadłużenie finansowe aż o 302,4 mln zł (-68 proc. rdr), dzięki czemu zmniejszamy koszty finansowe. Nasz wskaźnik rentowności kapitału zaangażowanego utrzymuje się powyżej 18 proc., a wskaźnik długu netto do EBITDA spadł do bardzo niskiego poziomu 0,6. Mamy dużo przestrzeni finansowej do wzrostu" - dodał wiceprezes Grzegorz Ochędzan.

Jak podano, firma badawcza Gartner prognozuje, że globalne wydatki na IT w 2024 roku przekroczą pierwszy raz 5 bln dolarów. Firmy badawcze Canalys czy Counterpoint Research wskazują na rosnący potencjał nawet słabiej zachowujących się do tej pory kategorii, jak notebooki czy komputery stacjonarne.

Wskazano, że popyt na rozwiązania IT generuje również coraz szersza baza sprzętowa, stymulująca popyt odtworzeniowy. W tym aspekcie nie bez znaczenia pozostaje debiut kolejnej generacji najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego (Windows 12), co zwiększa wymagania sprzętowe. Już w październiku przyszłego roku Microsoft planuje zakończyć wsparcia dla Windows 10, podczas gdy dane StatsCounter wskazują, że ten system jest zainstalowany obecnie aż na około 70 proc. desktopów.

"Można powiedzieć, że rynek IT i elektroniki użytkowej w naszym regionie jest skazany na długoterminowy wzrost ze względu na trwającą transformację cyfrową i doganianie bardziej rozwiniętych gospodarek. Rozwój sztucznej inteligencji może dodatkowo zwiększyć spodziewane dynamiki" – powiedział prezes Przybyło.

Jak podano w komunikacie, wzrost rynku IT wspiera szeroko rozumiana transformacja cyfrowa, dodatkowo wprowadzane są programy stymulujące popyt (np. bony dla nauczycieli na laptopy, program pożyczkowy na transformację chmurową czy program rozwoju dostępu do szybkiego internetu). W sprzęt IT inwestuje sektor publiczny, jak i prywatny, znajdujący w rozwiązaniach IT wzrost efektywności działania.

"Warto zwrócić również uwagę na unijne programy transformacyjne Next Gen EU (KPO) czy Digital Decade 2030. Istotnymi kwestiami są niezawodne i szybkie sieci przesyłania danych oraz cyberbezpieczeństwo" - dodano.

(PAP Biznes), #ABE

alk/ osz/

Zobacz także: AB SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości