DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; sektor IT zwyżkuje po wynikach Nvidii | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lut 2024, 14:42

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; sektor IT zwyżkuje po wynikach Nvidii

Kontrakty w USA zwyżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Zwyżkuje zwłaszcza sektor technologiczny po lepszych od oczekiwań wynikach Nvidii za IV kw. Dolar osłabia się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 1,28 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,41 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 2,05 proc.

Nvidia zyskuje 13 proc. przed sesją. Spółka miała w czwartym kwartale 5,15 USD skorygowanego zysku na akcję, a rynek spodziewał się, że zysk na akcję sięgnie 4,64 USD. Przychody koncernu wyniosły 22,1 mld USD, a analitycy szacowali je na 20,62 mld USD.

„Rynek był gotowy realizować zyski po wynikach Nvidii, biorąc pod uwagę niebotycznie wysokie oczekiwania i pogarszające się otoczenie makro. Jednak po raz kolejny firma nie pozostawiła wątpliwości, że boom na sztuczną inteligencję to znacznie więcej, niż tylko narracja giełdowa, tylko prawdopodobnie najważniejszy w tej chwili projekt korporacyjny na całym świecie” – napisał w raporcie Thomas Monteiro, starszy analityk w InvestingCom.

„Jak Nvidia, tak i rynek. To potwierdza narrację, że sztuczna inteligencja będzie nadal silna w dającej się przewidzieć przyszłości. Ta narracja wspierała rynki w zeszłym roku, dlaczego nie miałaby zrobić tego samego w tym roku?” – powiedziała Kim Forrest, dyrektorka ds. inwestycji w Bokeh Capital Partners.

Akcje innych spółek, postrzeganych jako beneficjenci boomu AI, również zwyżkują. Rywale Nvidii, Advanced Micro Devices, Super Micro Computer i Arm Holdings rosną od 6 do 14 proc. przed sesją.

Akcje spółek Big Tech, takich jak Alphabet, Microsoft, Tesla i Meta Platforms, rosną od 1,5 proc. do 2,5 proc. w handlu przedsesyjnym.

„Zarówno rzeczywiste zyski Nvidii, jak i perspektywy jej sprzedaży mają miejsce dzięki trwającej rewolucji sztucznej inteligencji, która obecnie rozprzestrzenia się w całej gospodarce. To prowadzi do wzrostu sektora półprzewodników, ale zwyżki wykraczają poza niego” – powiedział Gilles Guibout, menedżer portfela w Axa Investment Managers.

Według szacunków analityka Bloomberg Intelligence, Mandeepa Singha, światowy rynek generatywnej sztucznej inteligencji może osiągnąć 1,3 bln USD w 2032 roku.

Rivian i Lucid spadają odpowiednio o 17,5 proc. i 7,5 proc. przed sesją po tym, jak start-upy zajmujące się pojazdami elektrycznymi zaprognozowały produkcję na 2024 rok poniżej szacunków analityków wobec spowolnienia popytu.

Royal Caribbean rośnie o 6 proc. w handlu przedsesyjnym po podniesieniu prognozy rocznych zysków, ponieważ firma korzysta z dużego popytu na rejsy wycieczkowe.

Według danych LSEG, spośród 395 spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, które opublikowały wyniki za IV kw., 80 proc. przekroczyło oczekiwania analityków.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,13 proc. i wyniósł 38.612,24 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,13 proc. i wyniósł 4.981,80 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,32 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.580,87 pkt. Indeks spadł trzeci dzień z rzędu.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 14,20 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,41 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 1,35 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 1,04 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,01 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,69 proc.

Sektor technologii zwyżkuje o 3,2 proc. i napędza wzrosty indeksu szerokiego rynku po tym, jak Nvidia w środę przekroczyła oczekiwania dotyczące wyników za IV kw. Indeks sektora technologicznego wzrósł o 12,5 proc. w tym roku, do najwyższego poziomu od 23 lat.

Akcje BE Semiconductor Industries NV zwyżkują o 13 proc. po wzroście przychodów w czwartym kwartale o 16 proc. ASM International NV i Aixtron zwyżkują po 4,5 proc., a ASML Holding o 4 proc.

Akcje Anglo American zwyżkują o 4,5 proc. Spółka podała, że w całym roku finansowym skorygowany bazowy zysk na akcję wyniesie 2,42 USD wobec oczekiwanych 2,32 USD.

Akcje Nestle spadają o 4,5 proc. po tym, jak spółka odnotowała całoroczny wzrost sprzedaży organicznej poniżej oczekiwań analityków, w związku z podwyżkami cen, co skłoniło część kupujących do zwrócenia się ku konkurencyjnym markom.

Akcje Rolls-Royce’a rosną o 10,5 proc. po tym, jak brytyjski producent silników ponad dwukrotnie zwiększył swoje roczne zyski w 2023 r. i zaprognozował dalszą dynamikę wzrostu w tym roku.

Delivery Hero traci 2 proc. po tym, jak firma dostarczająca żywność poinformowała, że ostatecznie zakończyły się rozmowy w sprawie potencjalnej sprzedaży jej działalności związanej z foodpandą na wybranych rynkach Azji Południowo-Wschodniej.

Repsol rośnie o 5 proc. Spółka podała, że zwiększy dywidendę o 29 proc. do 90 centów na akcję.

Mercedes-Benz zyskuje 6 proc. po ogłoszeniu programu odkupu akcji o wartości do 3 miliardów euro.

Brytyjski Indivior rośnie o 16 proc. po tym, jak firma farmaceutyczna zaprognozowała roczne przychody powyżej szacunków.

Akcje Accor zwyżkują o 5,5 proc. po większym niż oczekiwano wzroście rocznego podstawowego zysku największej grupy hotelowej w Europie.

Dolar osłabia się o 0,22 proc. wobec koszyka walut do 103,79 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,2 proc. do 1,0841.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,09 proc. do 150,43.

Kurs funta zwyżkuje o 0,19 proc. wobec dolara do 1,2658.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb. do 4,34 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,49 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -37 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -107 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,46 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 77,75 USD za baryłkę, po spadku o 0,22 proc., a kwietniowe futures na Brent spadają o 0,2 proc. do 82,89 USD/b.

Inwestorzy analizują minutes ze styczniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA.

Z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu wynika, że większość członków FOMC wskazywała na ryzyka z powodu zbyt szybkiego obniżenia stóp proc.

Szef Fedu w Richmond, Thomas Barkin, wskazywał na utrzymującą się presję cenową w sektorach takich jak budownictwo mieszkaniowe, mimo że inflacja zasadnicza spada. Tymczasem gubernatorka Fedu, Michelle Bowman, sprzeciwiła się perspektywie rychłych cięć stóp proc. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości