Pekao liczy, że NPL w '24 spadnie do poniżej 5 proc., co umożliwiłoby wypłacanie wyższej dywidendy (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lut 2024, 13:21

Pekao liczy, że NPL w '24 spadnie do poniżej 5 proc., co umożliwiłoby wypłacanie wyższej dywidendy (opis)

Bank Pekao liczy, że wskaźnik jakości portfela kredytowego NPL w 2024 roku spadnie do poziomu poniżej 5 proc., co potencjalnie umożliwiłoby bankowi powrót do wypłacania dywidendy na poziomie 75 proc. - ocenił wiceprezes banku Paweł Strączyński. Z zysku za 2023 rok bank może przeznaczyć na dywidendę nie więcej niż 50 proc., na co wpływ miał NPL przekraczający poziom 5 proc.

"Próg 5 proc. jest przekroczony (…) w momencie wprowadzenia metody standardowej, myślę, że jest szansa, żebyśmy do tego pożądanego poziomu NPL doszli (...), nie mamy tego jeszcze policzonego. Myślę, że po prezentacji wyników za I kwartał będziemy mogli taką informację o dużym stopniu wiarygodności podać” - powiedział Strączyński.

Wskaźnik NPL banku na koniec 2023 roku wynosił 6,4 proc. z czego udział NPL wynikający z podstawowej działalności wynosił 4,1 proc., wynikający z portfela ex-Idea Banku (który jest pokryty gwarancją BFG) 1,3 proc., a portfela CHF (pokrytego odpisami z tyt. rezerwy prawnej) był na poziomie 1 proc.

"W 2024 roku do wymogów kapitałowych będziemy używali metody standardowej, program ugód będzie powodował, że wskaźnik NPL w portfelu frankowym będzie spadał (...) i w tym roku będziemy starali się zejść ze wskaźnikiem - w miarę możliwości - umożliwiającym powrót do tej górnej strefy dywidendowej, zgodną ze strategią" - powiedział Strączyński.

Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankowi niewypłacanie dywidendy z zysku wypracowanego w 2023 r. w wysokości większej niż 50 proc. Pekao podał w środę, że jego zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 50 proc. zysku netto z 2023 r. oraz zysku niepodzielonego z 2019 r.

Za 2022 rok bank wypłacił 5,42 zł dywidendy na akcję, co dało łączną kwotę dywidendy na poziomie 1,423 mld zł.

(PAP Biznes), #PEO

seb/ osz/

Zobacz także: Bank Pekao SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości