Pekao liczy, że w '24 sprzedaż kredytów mieszkaniowych wyniesie co najmniej 7 mld zł (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lut 2024, 13:42

Pekao liczy, że w '24 sprzedaż kredytów mieszkaniowych wyniesie co najmniej 7 mld zł (opis)

Po zakończeniu programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." Bank Pekao obserwuje w I kwartale spadek sprzedaży kredytów hipotecznych, jednak w całym 2024 roku sprzedaż tych kredytów nie powinna być niższa niż 7 mld zł - ocenili w czwartek przedstawiciele banku. Pekao obniżył szacowane koszty przedłużenia na 2024 rok wakacji kredytowych do 200-800 mln zł.

"Widzimy wyraźne spadki sprzedaży w I kwartale w stosunku do IV kwartału 2023 roku. W I kwartale są tylko wnioski, które wynikają ze stawek rynkowych. Duża część klientów czeka na nowy program, albo została już zaspokojona dotychczasowym programem rządowym" - powiedział prezes banku Leszek Skiba.

"Zdecydowanie większy wpływ na sprzedaż kredytów mają koszty kredytu niż cena nieruchomości. Zakończenie programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." spowoduje, że wrócimy do stanu sprzedaży kredytów hipotecznych mniej więcej do takiego poziomu, jaki mieliśmy przed uruchomieniem tego programu. Stopy procentowe są podobne, WIBOR nieco spadł, natomiast koszty kredytu są ciągle stosunkowo wysokie" - dodał wiceprezes banku Paweł Strączyński.

Ocenił, że jeśli dojdzie do uruchomienia kolejnego programu kredytów mieszkaniowych, i jeżeli koszty kredytu będą na poziomie porównywalnym do kredytów udzielanych w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.", to sprzedaż kredytów hipotecznych mogłaby się utrzymać, ale wpływ na sprzedaż będzie miała także liczba dostępnych mieszkań i ich ceny.

Nowa sprzedaż kredytów hipotecznych Banku Pekao w 2023 roku przekroczyła 10 mld zł i była trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej. W samym IV kwartale sprzedaż wyniosła 4,87 mld zł, czyli wzrosła 37 proc. w porównaniu z III kwartałem.

Bank podał, że miał ponad 30 proc. udział w sprzedaży "Bezpiecznego kredytu 2 proc." ze sprzedażą 4,4 mld zł w IV kwartale 2023 roku.

"Szacujemy, że poniżej 7 mld zł w 2024 roku nowej produkcji nie powinniśmy spaść; ta sprzedaż na poziomie co najmniej 7 mld zł będzie utrzymana" - powiedział Strączyński.

Strączyński podał w czwartek, że bank obecnie szacuje koszt projektowanego przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok wynieść może od 200 mln zł do 800 mln zł. Pekao szacował, że koszty te będą wyższe i wynieść mogą 0,8-1 mld zł.

(PAP Biznes), #PEO

seb/ asa/

Zobacz także: Bank Pekao SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości