Skrót wiadomości - czwartek, 22 lutego, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lut 2024, 21:04

Skrót wiadomości - czwartek, 22 lutego, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wszystko wskazuje na to, że w piątek instytucje europejskie poinformują o odblokowaniu środków z KPO dla Polski - poinformował w Sejmie premier Donald Tusk.

Podaż pieniądza (M3) w styczniu wzrosła o 7,7 proc. rdr, do 2.257.256,0 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza spadła o 0,5 proc.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2024 r. wzrosła o 3,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 19,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,6 proc. rdr.

W styczniu ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego spadły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 16,1 proc. po spadku o 19,6 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

W lutym 2024 r. we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie zbliżonym lub wyższym od sygnalizowanego w styczniu - podał Główny Urząd Statystyczny. W przypadku danych wyrównanych sezonowo, w większości obszarów wskaźnik ten jest na poziomie zbliżonym do prezentowanego w ubiegłym miesiącu.

Szacuje się, że wzrost PKB Polski w '24 wyniesie ok. 3 proc. - poinformował członek RPP Ludwik Kotecki w trakcie kongresu Zarządzanie Ryzykiem i Kapitałem EKF w Warszawie.

Ludwik Kotecki z RPP nie wyklucza obniżek stóp w 2024 r., ale uważa, że ich normalizacja będzie bardzo powolna - ocenił Kotecki w trakcie warszawskiego kongresu Zarządzanie Ryzykiem i Kapitałem EKF.

Członkini RPP Joanna Tyrowicz ocenia, że trwałe sprowadzenie inflacji do celu w Polsce wymaga wyższej stopy referencyjnej niż 6,75 proc., a jej zdaniem jest to 7,75 proc.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że nie widzi podstaw do posądzenia prezesa NBP Adama Glapińskiego o złamanie zasad neutralności i politycznej bezstronności. Zdaniem prezydenta, takie działania podważają wiarygodność kraju w przestrzeni międzynarodowej na rynkach finansowych.

Rozmowy z Komisją Europejską ws. wypłaty środków z KPO od miesięcy postępują bardzo dobrze - skomentował dla PAP Biznes doniesienia Bloomberga o zatwierdzeniu wypłaty dla Polski w przyszłym tygodniu, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jan Szyszko.

W styczniu 2024 r. obserwowano kontynuację spadków cen uprawnień EUA - ocenił w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Ceny liczone według HICP w Polsce w styczniu w ujęciu rocznym wzrosły o 4,5 proc., wobec 6,2 proc. w grudniu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,3 proc.

Komisja Europejska jest gotowa zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro z Funduszu Odbudowy – poinformowała w środę agencja Bloomberga, powołując się na nieoficjalne informacje.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,8 proc. w styczniu w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost o 2,8 proc. wobec +2,9 proc. miesiąc wcześniej.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 46,1 pkt. wobec 46,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku oczekiwano 47 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 50 pkt. wobec 48,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wskaźnik na 48,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł lutym 42,3 pkt. wobec 45,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 46 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 48,2 pkt. wobec 47,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 48 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 46,8 pkt. wobec 43,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 43,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 48,0 pkt. wobec 45,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 45,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 47,1 pkt. wobec 47 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się, że indeks wyniesie 47,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w lutym 54,3 pkt. wobec 54,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu S&P Global. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 54,1 pkt.

Bank centralny Turcji (CBT) utrzymał benchmarkową, jednotygodniową stopę repo na poziomie 45 proc. - poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się takiej decyzji banku.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 201 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 216 tys. wobec 213 tys. poprzednio, po korekcie z 212 tys.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 51,5 pkt. wobec 50,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 50,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 51,3 pkt. wobec 52,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 52,3 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 51,4 pkt. wobec 52 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 51,8 pkt.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w styczniu wyniosła 4,00 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 3,97 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 3,51 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 442,964 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

BUDŻET, DŁUG

Projekt ustawy o wakacjach od składek ZUS dla przedsiębiorców jest obecnie konsultowany; Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, żeby rząd przyjął ostateczny kształt projektu w marcu - poinformował sekretarz stanu w MRiT Jacek Tomczak.

W lutym Ministerstwo Finansów ogłosi wstępną koncepcję modyfikacji tzw. podatku Belki - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem kasowego PIT, niedługo powinien on zostać wpisany do wykazu prac rządu - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Światowy dług w 2023 r. osiągnął ok. 313 bln USD – wynika z raportu IIF.

SPÓŁKI

Zarząd Orlenu prawdopodobnie będzie rekomendował, by z zysku netto za 2023 rok przeznaczyć na dywidendę kwotę bazową, czyli 4,15 zł na akcję - poinformował dyrektor wykonawczy Orlenu Michał Perlik.

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę ramową umożliwiającą transakcje terminowe cross currency swap, co ułatwi EBI finansowanie w Polsce w złotym, dzięki poprawie jego kosztu i płynności - poinformowała PAP Biznes wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Bank Pekao nie obserwuje obecnie istotnego pogorszenia jakości portfela należności od przedsiębiorstw i nie spodziewa się w 2024 roku wzrostu kosztów ryzyka powyżej określonego w strategii przedziału 50-60 pb. - poinformował PAP Biznes wiceprezes banku Paweł Strączyński.

Pekao chce wypłacić dywidendę w wysokości 5,04 mld zł, czyli 19,2 zł na akcję - poinformował bank w komunikacie.

Zysk netto grupy Banku Pekao w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł do 1.723 mln zł z 885 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się 8 proc. powyżej konsensusu PAP Biznes, który zakładał zysk na poziomie 1.594,7 mln zł.

Bank Pekao spodziewa się, że rynek kredytowy wrośnie w 2024 r. i będzie korzystał z poprawiającej się koniunktury. Według prognoz banku kredyty na rynku wzrosną w tym roku o 3,4 proc. - poinformował w czwartek bank.

Bank Pekao ocenia, że nowy program ugód z frankowiczami spotkał się z dużym zainteresowaniem i blisko 70 proc. klientów, którzy dotychczas odpowiedzieli na ofertę banku, zaakceptowało propozycję ugód - podał w czwartek bank.

Bank Pekao widzi szansę, że wskaźnik jakości portfela kredytowego NPL spaść może w 2024 roku poniżej 5 proc. - wynika z wypowiedzi wiceprezesa banku Pawła Strączyńskiego.

Po zakończeniu programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." Bank Pekao obserwuje w I kwartale spadki sprzedaży kredytów hipotecznych, sprzedaż na rynku może powrócić do poziomu sprzed uruchomienia tego programu - ocenili w czwartek przedstawiciele banku. Pekao obniżył szacowane koszty przedłużenia na 2024 rok wakacji kredytowych do 200-800 mln zł.

Oczyszczona EBITDA LIFO Orlenu w czwartym kwartale 2023 r. wyniosła 11,2 mld zł, a zysk netto spadł do 7,27 mld zł - poinformował płocki koncern w komunikacie. EBITDA w segmencie gazu sięgnęła 11 mld zł, sprzedaż detaliczna wzrosła o ponad 20 proc. rdr, a straty przyniosły petrochemia i energetyka.

Orlen spodziewa się, że w 2024 roku nastąpi spadek rdr marż rafineryjnych do poziomu około 12 USD/bbl i wzrost marż petrochemicznych o ok. 5 proc. rdr - poinformował koncern w prezentacji. W I kwartale modelowa marża rafineryjna rośnie kdk do 14,8 USD/bbl.

Orlen planuje, że nakłady inwestycyjne grupy wyniosą w tym roku 38,6 mld zł - podała spółka w prezentacji.

Do końca marca powinny być odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie Orlenu, aby ceny paliwa były niższe niż w tej chwili - poinformował podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Orlen otrzymał dwie wstępne oferty podmiotów zainteresowanych kupnem Polska Press, ale nie są to oferty wiążące - poinformował na czwartkowej telekonferencji prasowej p.o. prezesa Orlenu Witold Literacki.

Nowy zarząd Orlenu dokona przeglądu, czy obecnie obowiązująca strategia grupy do 2030 roku jest odpowiednia, czy powinny być w niej wprowadzone korekty - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej p.o. prezesa Witold Literacki.

Kruk szacuje skons. zysk netto w czwartym kwartale 2023 r. na 256 mln zł, a EBITDA gotówkową na 484 mln zł - podała spółka w komunikacie. Konsensus PAP Biznes zakładał 167,4 mln zł zysku netto i 510,2 mln zł EBITDA gotówkowej.

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w styczniu 57 tys. ton, co oznacza spadek o 2 proc. rdr. Produkcja miedzi płatnej wyniosła 59,9 tys. ton wobec 59,3 tys. ton rok wcześniej - podała grupa w komunikacie dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

Asbis Enterprises szacuje, że miał w styczniu 2024 r. skonsolidowane przychody na poziomie ok. 225 mln USD, wobec 222 mln USD w analogicznym okresie rok wcześniej. Oznacza to wzrost o ok. 1 proc. rdr - poinformowała spółka w komunikacie.

H2Silesia, projekt wodorowy Polenergii, może otrzymać do 142,77 mln euro dofinansowania na realizację, to efekt decyzji notyfikacyjnej Komisji Europejskiej - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Synektik, notowany na GPW dostawca zaawansowanych rozwiązań dla medycyny, poszerza ofertę dla klientów z Czech i Słowacji - na mocy porozumienia z Insightec Ltd zostanie tam wyłącznym dystrybutorem produktów do neurochirurgii nieinwazyjnej - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Duality ma umowę z Codebusters Studio na wykonanie gry "Superstore Simulator" - podało Duality w komunikacie. Budżet produkcyjny ustalono na 1,2 mln zł.

CI Games nie będzie kontynuował procesu potencjalnego wprowadzenia akcji spółki również do obrotu na rynku kapitałowym prowadzonym przez Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych (proces dual-listingu akcji spółki) - podał CI Games w komunikacie.

Arrowstreet Capital otworzył krótką pozycję na 0,51 proc. akcji CD Projektu - wynika z rejestru krótkiej sprzedaży Komisji Nadzoru Finansowego.

Hemp & Health zawarł umowę inwestycyjną ze spółką prawa brytyjskiego, której przedmiotem jest zobowiązanie inwestora do objęcia i opłacenia 30 mln akcji spółki, emitowanych w ramach instytucji warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego - podał producent medycznych konopi w komunikacie. Umowę zawarto w związku z dokapitalizowaniem spółki.

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości chciałoby w pierwszym półroczu 2024 roku przejść z NewConnect na rynek główny GPW - poinformował PAP Biznes prezes Wojciech Kuśpik. Dodał, że grupa planuje w bieżącym roku poprawę wyników finansowych i wypłatę zbliżonej do ubiegłorocznej dywidendy.

Erbud zawarł umowę z Baltic Towers o wartości 358,4 mln zł netto na zaprojektowanie i budowę hali produkcyjnej wież dla morskiej energetyki wiatrowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku - podała spółka w komunikacie.

2loopTech, spółka technologiczno-badawcza z dziedziny technologii recyklingu PV, planuje emisję do 282 tys. akcji serii C, z której chce pozyskać do 1,5 mln zł. Środki mają zostać przeznaczone na uruchomienie linii produkcyjnej w zakładzie na terenie województwa łódzkiego - podała spółka w komunikacie prasowym. Firma myśli o wejściu na New Connect albo na giełdę w Amsterdamie.

Firma Oponiarska Dębica szacuje, że w 2023 roku miała 196,3 mln zł zysku netto oraz 2,99 mld zł przychodów - podała spółka w komunikacie.

AB chce utrzymać skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) spółki oraz stawia na rozwój organiczny - poinformował prezes Andrzej Przybyło na konferencji prasowej. W roku kalendarzowym 2022/2023, przychody Grupy AB przekroczyły 15,5 mld zł.

Synektik zawarł ze Szpitalem Uniwersyteckim im. F. D. Roosevelta w Bańskiej Bystrzycy umowę bieżących dostaw instrumentów i akcesoriów dla systemu chirurgii robotycznej da Vinci szpitala. Maksymalna wartość netto umowy wynosi maksymalnie 5,98 mln euro - poinformowała spółka w komunikacie.

Członkiem zarządu i pełniącym obowiązki prezesa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) został w czwartek Leszek Juchniewicz, a na prokurenta powołano Jana Chadama - podała spółka na swojej stronie.

Ambra oczekuje umiarkowanej poprawy nastrojów konsumenckich w kolejnych miesiącach - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. W pierwszym półroczu roku obrotowego 2023/2024 ilościowa sprzedaż grupy Ambra zmniejszyła się o 1,5 proc.

Grupa Kęty przekłada publikację raportu za pierwszy kwartał 2024 r. na 17 kwietnia. Wcześniej publikacja była planowana na 24 kwietnia - podała spółka w komunikacie.

Mostostal Zabrze zawarł warunkową przedwstępną umowę zakupu przedsiębiorstwa Stalmech Bogumił Księżakowski, producenta pojemników metalowych - podała spółka w komunikacie.

Columbus Energy został zakwalifikowany, w konsorcjum z partnerem, jako dostawca farm fotowoltaicznych dla CEZ - podał Columbus w komunikacie.

Echo Investment zamierza przeprowadzić emisję niezabezpieczonych obligacji zwykłych na okaziciela w ramach ustanowionego w grudniu 2022 r. programu - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Polska waluta wróciła w czwartek po południu do obserwowanego w ostatnich dniach poziomu 4,32 względem euro, zaś rentowności krajowych papierów wartościowych zarejestrowały niewielkie przesunięcia - dochodowość 2-letnich obligacji zatrzymała się równo na 5 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0844 USD i 163,12 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Analitycy wskazują, że inwestorzy oceniają perspektywy dla popytu na ropę w najbliższym czasie jako pozytywne.

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie zwyżkują o 0,62 proc. Metal kosztuje 8.595 USD za tonę. Inwestorzy oczekują, że perspektywy dla popytu na miedź poprawią się w nadchodzącym czasie.

ENERGETYKA

Francja i Bułgaria podpisały w środę umowę w dziedzinie energii jądrowej, która przewiduje współpracę firm z obu krajów w likwidacji starzejących się obiektów atomowych, eliminacji odpadów radioaktywnych i małych reaktorów modułowych – podaje agencja AFP.

W 2023 roku chińskie władze wydały zezwolenie na budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 114 GW, tj. 10 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez think tank GEM i organizację CREA. Autorzy ocenili, że Pekin może nie zrealizować założeń klimatycznych.

OPINIE, PROGNOZY

Planowane przez Orlen wydatki inwestycyjne w 2024 roku na poziomie 38,6 mld zł są niższe od wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli spółki, co powinno być pozytywnie odebrane przez inwestorów, podobnie jak kwartalne wyniki koncernu - uważa Kamil Kliszcz, analityk BM mBanku.

Dane styczniowe o budownictwie napawają umiarkowanym optymizmem - ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich, komentując dane GUS.

Styczniowe dane o sprzedaży detalicznej były mocniejsze od oczekiwań rynku; w 2024 r. konsumpcja powinna odbić, głównie za sprawą rosnących realnie płac - wskazują w komentarzach po danych GUS ekonomiści.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Specyfika i systemowy charakter niektórych czynników wpływających na pojawianie się silnie odstających obserwacji wskaźnika WIRON mogą uzasadniać podjęcie dialogu z rynkiem finansowym i instytucjami publicznymi w celu promowania stosowania nowego wskaźnika - ocenia GPW Benchmark, administrator WIRON.

Firmy pożyczkowe w styczniu udzieliły łącznie 1.115 tys. nowych pożyczek o wartości 1,567 mld zł. W ujęciu wartościowym firmy te udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 101,4 proc. rdr, natomiast w ujęciu liczbowym udzieliły o 233,8 proc. więcej pożyczek - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Co dziesiątą działalność gospodarczą w Polsce zakładają obywatele Ukrainy - podał Polski Instytut Ekonomiczny w komunikacie prasowym. Wskazano, że w latach 2022-2023 obywatele Ukrainy założyli w Polsce 44,5 tys. aktywnych działalności gospodarczych.

Wyceny przejmowanych spółek technologicznych na świecie spadły drugi rok z rzędu w 2023 r. i są już niemal o połowę niższe w porównaniu do pandemicznego szczytu w 2021 r. - wynika z raportu firmy doradczej Bain & Company. Wskazano, że powodem korekty na rynku były wysokie stopy procentowe, niepewność makroekonomiczna oraz obostrzenia związane z otoczeniem regulacyjnym.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) ok. 291,7 mln zł - poinformował ZUS.

Styczeń słaby w branży hotelarskiej, luty może być jeszcze gorszy - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP).

W dniach 12-13 marca w Jachrance odbędzie się XV Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG. Jego głównymi tematami będą odpowiedzialność członków organów spółki, raportowanie governance i ESG, spory w spółce, regulacje rynku, transakcje M&A, ograniczanie nadużyć oraz wpływ regulacji na emitentów.

Co piąta firma w Polsce była w pełni gotowa na wprowadzenie KSeF - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton.

Firma Green Cell, krajowy producent rozwiązań do ładowania i magazynowania energii, rozpoczęła produkcję nowego typu baterii do rowerów elektrycznych w swojej fabryce w Skawinie k. Krakowa. Akumulatory te są przeznaczone na rynki europejskie.

Zainteresowanie inwestycjami w odbudowę Ukrainy zgłasza 27 proc. firm w Polsce - podał Polski Instytut Ekonomiczny w opracowaniu.

Wartość sprzedaży w aptekach w Polsce wzrosła w styczniu o 13,6 proc. rdr do 4.709,2 mln zł - poinformowała w raporcie firma badawcza PEX PharmaSequence.

WYDARZENIA Z KRAJU

Sejm odrzucił w czwartkowym głosowaniu wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara. Za wnioskiem głosowało 191 posłów, przeciw 234 posłów, nikt się nie wstrzymał.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podjął się trudnego zadania przywrócenia praworządności - ocenił w czwartek w Sejmie szef klubu KO Zbigniew Konwiński. Według niego, powodem wniosku polityków PiS o odwołanie szefa MS, jest to, że nie mogą się pogodzić z utratą bezkarności.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostaną przedstawione projekty ustawy oraz uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender" dot. wyrażenia zgody na wypowiedzenie przez Prezydenta RP Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) i zobowiązania rządu do zainicjowania prac nad międzynarodową konwencją praw rodziny.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Prawa farmaceutycznego, która przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat. Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Ostatnie tygodnie w polskiej i międzynarodowej polityce to dni narastającego napięcia związanego z sytuacją na froncie w Ukrainie. Jestem po całej serii spotkań z liderami politycznymi państw europejskich, wszystkie rozmowy ogniskują się wokół wojny - powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Będziemy szukać rozwiązań ochronnych dla polskich rolników, poprzez użycie środków krajowych i dalsze negocjacje z Ukrainą i instytucjami europejskimi - zadeklarował w czwartek premier Donald Tusk. Zaapelował, by rozdzielać w debacie kwestie wsparcia dla Ukrainy i ochrony polskich rolników.

Trzeba pomagać Ukrainie; rozmowa z Ukrainą jest absolutnie potrzebna, ale musi być twarda i zdecydowana, pokazująca interesy obu stron - powiedział w czwartek w Studiu PAP poseł PiS, b. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydent Andrzej Duda powinien wykorzystać wszystkie swoje narzędzia i kontakty, żeby wspomóc polski rząd w jak najszybszym rozwiązaniu polsko-ukraińskiego kryzysu zbożowego - powiedział w czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

W tych dniach, tygodniach, ważą się losy Ukrainy, a także nasze losy. Każdy atak w przestrzeni publicznej będący wsparciem putinowskiej narracji jest zdradą stanu - powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Sytuacja, w jakiej znalazła się Europa, Ukraina i Polska wymaga skupienia, energii i maksymalnej solidarności nie tylko z Ukrainą, ale także całego polskiego narodu - powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Spotkanie polskiego i ukraińskiego rządu odbędzie się 28 marca w Warszawie - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Zaznaczył, że wcześniej do takiego spotkania nie dojdzie i jest to wspólne ustalenie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent Andrzej Duda powinien wykorzystać wszystkie swoje narzędzia i kontakty, żeby wspomóc polski rząd w jak najszybszym rozwiązaniu polsko-ukraińskiego kryzysu zbożowego - powiedział w czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Karę 10 lat więzienia dla głównego podejrzanego w aferze SKOK Piotra Polaszczyka i 2 lat więzienia dla współoskarżonego Jacka W. wymierzył w czwartek stołeczny sąd w procesie ws. brutalnego pobicia w 2014 r. wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, nadzorującego kontrolę w SKOK Wołomin.

Funkcjonariusz publiczny powinien czuć się bezpiecznie w państwie, na rzecz którego działa i wykonuje obowiązki - wskazała sędzia Edyta Snastin-Jurkun w uzasadnieniu wyroku ws. pobicia w 2014 r. ówczesnego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego 21 lutego odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak podano na stronie resortu kultury, decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN.

Kancelaria Sejmu przedstawiła w czwartek dziennikarzom fragmenty nagrań Straży Marszałkowskiej z wydarzeń pod Sejmem 7 lutego. Widać na nich posłów PiS podczas przepychanki ze strażnikami, gdy usiłowali wprowadzić do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Posłowie przepychają się z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej, niektórzy z nich nawet szarpali strażników, łapali ich za szyję, za ręce i próbowali wyginać palce. Na nagraniach widać m.in. jak jeden ze strażników jest popychany i spada mu czapka, inny jest wypychany w krzaki, kolejny szarpany za kurtkę.

Jarosław Kaczyński 15 marca zostanie przesłuchany przed komisją śledczą ds. Pegasusa - poinformowała przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-TD). Kaczyński musi opowiedzieć czy podejmował świadomie decyzje o zakupie tego systemu - powiedziała.

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że nie zgadza się w kwestii aborcji z liderami Trzeciej Drogi, ale nie podziela też tonu pretensji do nich. Podkreślił, że Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz nie ukrywali nigdy, jakie mają stanowisko ws. aborcji.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podkreślił podczas czwartkowej konferencji, że frekwencja w wyborach samorządowych jest niezwykle istotna. Zaapelował, aby wziąć w nich udział, by wzmacniać demokrację w Polsce.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował w czwartek do polskich władz, by podjęły poważny dialog z protestującymi rolnikami, by uspokoić sytuację i wypracować w ich sprawie plan na przyszłość. Zaznaczył, że potrzebne są także "poważne rozmowy" z ukraińskimi partnerami.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, dotyczącą przesunięcia do 1 kwietnia 2025 r. terminu przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej.

Na 6 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyznaczył ogłoszenie wyroku ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dotyczącej wydobycia węgla w kopalni Turów. W czwartek WSA zakończył rozpoznawanie sprawy.

Siły, które działały na prezydencki samolot, który rozbił się pod 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, musiały być większe niż przy zwykłym zderzeniu, wskazuje na to sposób rozpadu samolotu, rozerwanie ciał na strzępy i wiele innych szczegółów - ocenił w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Premier Donald Tusk jest dobrym rozmówcą, kompetentnym politykiem z wielkim doświadczeniem i wiedzą - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla Polsat News prezydent Andrzej Duda.

W moim przekonaniu rolnicy mają rację - ocenił w czwartek w Polsat News prezydent Andrzej Duda. Jeżeli żywność, plony rolne w niekontrolowany sposób wyleją się falą z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej, jest oczywiste, że wszyscy na tym ucierpią i dzisiaj rolnicy to właśnie przewidują - dodał.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił do Paryża w trybie ad hoc szereg przywódców europejskich na rozmowy o pomocy dla Ukrainy - poinformował w czwartek w wywiadzie dla Polsat News i Interii prezydent Andrzej Duda.

Senator Krzysztof Kwiatkowski poinformował w czwartek, że podjął decyzję o przystąpieniu do klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak zadeklarował współpracę i dialog z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody - wynika z listu Grzeszczaka, do szefowej MKiŚ Pauliny Hennig-Kloski. Zapewnił w nim, że ostatnie wypowiedzi nie miały na celu krytyki propozycji resortu ws. polowań.

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zaproponował podczas swojej czwartkowej konferencji prasowej lepszą koordynację remontów, współpracę z ościennymi gminami i powrót do dużych inwestycji transportowych.

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt dotyczący zgromadzeń. Projekt uznawał za niedopuszczalne zgromadzenia, których celem jest kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Na 15 lat więzienia został skazany w czwartek Krystian W., określany przez media jako "łowca nastolatek", przez sąd w Wejherowie m.in. za przestępstwa seksualne wobec nastoletnich i nieletnich dziewcząt. Były szef Zatoki Sztuki w Sopocie – Marcin T. usłyszał wyrok 6 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę w rozmowie z Radiem Swoboda, że kiedy Ukraina otrzyma od swoich sojuszników myśliwce F-16, będzie miała prawo do samoobrony, w tym do uderzania w rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą - podał portal Ukraińska Prawda.

Brytyjskie firmy eksportują sprzęt i maszyny - w tym także towary podwójnego zastosowania - wartości setek milionów funtów do krajów trzecich, skąd niemal na pewno trafiają dalej do Rosji - poinformowała w środę stacja Sky News na podstawie danych o obrotach handlowych.

Na kupiańsko-łymańskim odcinku frontu wojska rosyjskie nadal próbują zdobyć Syńkiwkę i posuwają się naprzód w pobliżu wsi Terny, a w okolicach Bachmutu starają się zająć tereny wzdłuż rzeki Doniec - oznajmił w czwartek kapitan Illa Jewłasz, rzecznik służby prasowej wschodniej grupy wojsk Chortyca.

Siły ukraińskie mocno utrzymują przyczółek Krynki na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, okupowanym przez Rosję – oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po posiedzeniu najwyższego dowództwa wojskowego.

Rząd Francji wprowadza cięcia budżetowe w wysokości 10 mld euro w 29 obszarach z powodu gorszych prognoz wzrostu gospodarczego. O 2 mld euro ograniczone zostaną wydatki na programy związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem.

Minister obrony Francji Sebastien Lecornu poinformował w czwartek, że w ubiegłym miesiącu siły rosyjskie zagroziły zestrzeleniem francuskich samolotów wojskowych, które patrolowały wody międzynarodowe na Morzu Czarnym.

Rząd Danii ogłosił w czwartek 15. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmujący 15 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, systemy obrony powietrznej, sprzęt do usuwania min oraz drony.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden popiera kandydaturę premiera Holandii Marka Ruttego na stanowisko sekretarza generalnego NATO – powiedział w czwartek agencji Reutera amerykański urzędnik.

Wielka Brytania popiera kandydaturę ustępującego premiera Holandii Marka Ruttego na stanowisko nowego sekretarza generalnego NATO - powiadomiły w czwartek brytyjskie media, powołując się na pragnącego zachować anonimowość urzędnika MSZ w Londynie.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber wezwał państwa UE, aby nadały priorytet wsparciu dla Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją i nie działały "z zaciągniętym hamulcem ręcznym”.

Impas w Kongresie w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy już zaszkodził wiarygodności USA i jeśli się utrzyma, to sojusznicy zaczną mieć wątpliwości na temat Stanów Zjednoczonych - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla telewizji MSNBC szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Jemeńscy rebelianci Huti, wspierani przez Iran, wydali w czwartek zakaz przepływu amerykańskich, izraelskich i brytyjskich statków przez Morze Czerwone, Morze Arabskie i Zatokę Adeńską.

Dwie wystrzelone przez jemeńskich rebeliantów Huti rakiety uderzyły w brytyjski statek handlowy na Morzu Czerwonym, uszkadzając jednostkę i powodując niewielkie obrażenia u jednej osoby – poinformowała w czwartek armia amerykańska.

Czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego w Rumunii zostaną połączone z wyborami lokalnymi, wybory prezydenckie odbędą się we wrześniu, a parlamentarne – w grudniu – powiadomili szefowie dwóch głównych rumuńskich partii koalicyjnych, PSD i PNL.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poparł w środę wieczorem postulaty strajkujących od 6 lutego rolników zapowiadając, że będzie naciskał na Komisję Europejską, aby ta spełniła żądania protestujących. Sprecyzował, że skierował już w tej sprawie list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.

Czescy rolnicy protestowali w czwartek przeciwko unijnej polityce rolnej, Zielonemu Ładowi, oraz przeciwko importowi z krajów trzecich. Setki ciągników w całym kraju ograniczyły ruch w kilkunastu miastach, a także na głównych drogach i przejściach granicznych, także z Polską.

Wspieranie Ukrainy wiąże się z ogromnymi kosztami politycznymi, a rolnicy buntują się w całej Europie i nikt nie wierzy, że Ukraińcy wygrają wojnę z Rosją – oświadczył premier Węgier Viktor Orban na spotkaniu członków grupy parlamentarnej rządzącej koalicji Fidesz-KDNP.

Parlament Albanii zatwierdził w czwartek porozumienie z rządem Włoch w sprawie tymczasowego przyjmowania migrantów, którym włoskie statki udzieliły pomocy na morzu. Umowę podpisali w listopadzie ubiegłego roku premierzy obu krajów, Giorgia Meloni i Edi Rama.

Amerykańska prokuratura poinformowała w środę, że postawiła w stan oskarżenia przywódcę japońskiej mafii yakuza Takeshi Ebisawę, zarzucając mu handel materiałami nuklearnymi, pochodzącymi z Birmy, które miały trafić do Iranu.

We Włoszech wprowadzony zostanie zakaz korzystania z telefonów komórkowych i tabletów w szkołach podstawowych i gimnazjach, także w celach dydaktycznych - zapowiedział minister oświaty Giuseppe Valditara w wywiadzie dla czwartkowego dziennika „Il Foglio”.

(PAP Biznes)

osz/ asa/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości