Skrót wiadomości - piątek, 1 marca, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 mar 2024, 21:03

Skrót wiadomości - piątek, 1 marca, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lutym 2024 r. wyniósł 47,9 pkt. wobec 47,1 pkt. w styczniu - podał S&P Global.

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu, spadła w styczniu 2023 r. w Polsce do 2,9 proc., wobec 3,0 proc. miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,4 proc. wobec 6,5 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 6,4 proc.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,6 proc. w lutym w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wzrost o 2,5 proc. wobec +2,8 proc. miesiąc wcześniej.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł lutym 42,5 pkt. wobec 45,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 42,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 47,1 pkt. wobec 43,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 46,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 46,5 pkt. wobec 46,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie oczekiwano 46,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 47,5 pkt. wobec 47 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w II wyliczeniu. Wstępnie oczekiwano 47,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 52,2 pkt. wobec 50,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 51,5 pkt.

Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, John Williams, ocenił w czwartek, że nie widzi potrzeby dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w USA i powtórzył, że spodziewa się, iż bank centralny obniży stopy procentowe jeszcze w tym roku.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w lutym wyniósł 47,8 pkt. wobec konsensusu 49,5 pkt. i 49,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w lutym spadł do 76,9 pkt. z 79 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

W Japonii stopa bezrobocia w styczniu 2024 r. wyniosła 2,4 proc. wobec 2,4 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe.

BUDŻET, DŁUG

W przyszłym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy zmieniającej zasady naliczania podatku od dochodów z lokat i inwestycji - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów zarejestrowało dokumentację emisyjną w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC) - podano na stronach SEC. W ramach programu MF może wyemitować obligacje do wartości 12 mld USD.

Wydatki funduszy zarządzanych przez BGK w styczniu wyniosły 3,896 mld zł - podało Ministerstwo Finansów.

Resort rozwoju opublikował po konsultacjach publicznych nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych dla małych przedsiębiorców. Obniżono szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł. Do projektu wprowadzono roczny limit wydatków.

SPÓŁKI

Zysk netto sektora bankowego w styczniu 2024 roku wyniósł 3,712 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 19,5 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski.

BNP Paribas Bank Polska chce przeznaczyć na dywidendę z zysku netto za 2023 rok 504 mln zł, co daje 3,41 zł dywidendy na akcję - poinformował bank w komunikacie. Na kapitał rezerwowy zarząd BNP Paribas BP proponuje przeznaczyć 503,8 mln zł.

BNP Paribas Bank Polska, który planuje wypłatę dywidendy z zysku za 2023 rok, chce być bankiem trwale wypłacającym dywidendy, nie wyklucza, że będzie na nią przeznaczał ponad 50 proc. corocznego zysku - wynika z wypowiedzi prezesa banku Przemysława Gdańskiego.

BNP Paribas BP spodziewa się, że po rekordowych w 2023 roku odpisach na portfel kredytów CHF poziom tych rezerw nie będzie już tak wysoki - poinformował prezes banku Przemysław Gdański.

Strata netto grupy BNP Paribas Bank Polska w IV kwartale 2023 roku wyniosła 380,6 mln zł, podczas gdy rok wcześniej bank miał 252,7 mln zł zysku netto - poinformował bank w piątek. Strata netto banku była 11 proc. wyższa od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie ona 341,8 mln zł.

Atal powiększył o 107 mieszkań ofertę na Osiedlu Przyjemnym w Gdańsku - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

Akcjonariusze Robinson Europe zdecydują o przeznaczeniu na dywidendę ok. 93,5 tys. zł z zysku za rok obrotowy 2022/2023, czyli 0,05 zł dywidendy na akcję - wynika z projektów uchwał walnego zgromadzenia zwołanego na 28 marca.

Allegro zakończyło test na utratę wartości aktywów należących do Mall Group. Grupa dokonała odpisu aktualizującego w kwocie 629,3 mln zł pomniejszonej o wpływ podatku odroczonego w kwocie 123,7 mln zł. Odpis obniży wynik netto w IV kw. 2023 r., ale nie wpłynie na EBITDA - podała spółka w komunikacie.

Portfel zamówień Asseco Business Solutions na 2024 rok wynosi obecnie 279,5 mln zł, co stanowi 73,5 proc. sprzedaży za 2023 rok - poinformował członek zarządu Asseco BS Mariusz Lizon. Spółka podtrzymuje gotowość do akwizycji, ma plany rozwinięcia obecności na rynkach FMCG za granicą Polski.

Zagraniczne dostawy gazu do Polski realizowane przez Orlen w 2023 r. wyniosły ok. 14,1 mld m sześc., w porównaniu do ok. 13,9 mld m sześc. rok wcześniej. Produkcja krajowa wyniosła ponad 3,3 mld m sześc. Rok 2023 r. był pierwszym bez importu gazu z Rosji - poinformował koncern w komunikacie prasowym.

Grupa Comarch ma obecnie o ok. 2 proc. do 3 proc. wyższy portfel zamówień niż przed rokiem - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Spółka skupia się obecnie nad analizą sektorów, projektów i produktów pod kątem rentowności; rozważa akwizycje.

Sygnity zawarło umowę kupna 100 proc. spółki Sagra Technology - podała spółka w komunikacie. Cena sprzedaży wyniesie maksymalnie do ok. 42,3 mln zł.

Minister Aktywów Państwowych odwołał z dniem 1 marca członka rady nadzorczej LW Bogdanka - Grzegorza Wróbla - poinformowała spółka w komunikacie.

Darayavahus i Tyre Invest nabędą łącznie 1.516.000 akcji Oponeo .pl. Zostały złożone zapisy na wszystkie akcje będące przedmiotem zaproszenia do składania ofert sprzedaży - podał pośredniczący mBank. Akcje będą nabywane po 52,2 zł za akcję.

Grupa Polenergia szacuje, że jej skorygowana EBITDA w IV kwartale 2023 roku wyniosła 127,8 mln zł i była wyższa o 17,8 mln zł w stosunku do wyniku rok wcześniej - podała spółka w komunikacie. Skorygowany zysk netto szacowany jest na 59,9 mln zł, więcej o 5,7 mln zł rdr.

Archicom emituje obligacje kuponowe serii M9/2024 o łącznej wartości nominalnej 168 mln zł - podał deweloper w komunikacie.

WALUTY

Zarówno piątek, jak i cały tydzień były spokojne na rynkach finansowych. W ciągu ostatnich pięciu dni kurs EUR/PLN wzrósł o 0,3 proc., a euro zdrożało wobec złotego o 2 grosze. Rentowności krajowych papierów były stabilne, w piątek lekko zniżkują. Zdaniem analityków, na rynkach utrzymuje się popyt na ryzyko, co powinno sprzyjać złotemu. Rentowności mogą spadać w średnim terminie, pod wpływem oczekiwań na obniżki stóp procentowych w drugiej połowie roku.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0813 USD i 162,82 JPY- podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy naftowej w USA zwyżkują, rozmowy na temat potencjalnego zawieszenia broni na Bliskim Wschodzie zostały dodatkowo skomplikowane przez czwartkowe wydarzenia w Strefie Gazy, w których zginęła ponad setka cywilów.

Ceny węgla energetycznego spadły w styczniu o 18,2 proc. mdm, a dla rynku ciepła spadły o 12,7 proc. - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

ENERGETYKA

Dopóki polska energetyka korzysta z węgla, dopóty powinna korzystać z węgla wydobywanego w Polsce - ocenił w piątek minister aktywów państwowych Borys Budka. Szef MAP oczekuje bardzo ścisłej współpracy zarządów spółek energetycznych z nowymi zarządami spółek węglowych.

Przyszłość górnictwa i kwestia wydzielenia aktywów węglowych z elektrowni musi być przeanalizowana. Konieczne jest ustalenie, czy takie działania będą w ogóle podejmowane - poinformowała minister przemysłu Marzena Czarnecka.

EBOiR i Eiffel Investment Group udzielą wspólnie kredytu w wysokości 45 mln euro spółce PL-SUN na budowę 16 farm słonecznych w Polsce o mocy 114,7 MW - podał EBOiR w komunikacie prasowym.

OPINIE, PROGNOZY

Zarządzający spodziewają się, że na koniec 2024 r. indeks S&P 500 znajdzie się na poziomie 4.744 pkt., amerykańskie spółki zanotują wzrost zysków o 5,8 proc. a rynki USA i wchodzące będą miały lepsze wyniki niż rynki rozwinięte poza Stanami Zjednoczonymi - wynika z badań Franklin Templeton Institute.

Lutowy odczyt PMI dla polskiego przemysłu pozytywnie zaskoczył - wskaźnik wzrósł do 47,9 pkt. z 47,1 pkt. w styczniu. Poprawa sentymentu może jednak tylko umiarkowanie przełożyć się na faktyczne dane gospodarcze, choć odbudowa polskiego przetwórstwa będzie postępować - oceniają analitycy.

Odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 6,9 pkt. proc. i wyniósł 53,9 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego jest niższy o 9,8 pkt. proc. i wynosi 20,6 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów.

Pierwsza połowa marca powinna upłynąć bez większych zmian cen detalicznych paliw - prognozują w raporcie eksperci BM Reflex.

Dalsza obniżka cen podstawowych paliw na stacjach benzynowych jest możliwa - prognozują w raporcie eksperci e-petrol.

Emitenci mogą podejmować próby obniżenia marż w związku z wysokim popytem - ocenia Emil Szweda z portalu Obligacje pl.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wykluczenie z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa członków partii politycznych oraz osób pełniących funkcje publiczne w ciągu ostatnich 5 lat zakłada wniesiony do Sejmu przez Polskę 2050 projekt.

55 proc. Polaków woli samochody napędzane silnikiem spalinowym - wynika z badania "Consumer Signals" firmy doradczej Deloitte. 18 proc. respondentów wybrałoby auto z silnikiem hybrydowym, a 6 proc. ankietowanych - w pełni elektryczny pojazd - dodano.

Wartość polskiego eksportu do Ukrainy w 2023 r. wyniesie prawie 12 mld euro, a eksport z Ukrainy do Polski ma wartość 4 mld euro; oznacza to ponad 7 mld euro nadwyżki po polskiej stronie - powiedział w czwartek szef Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota.

Średnie oprocentowanie nowo udzielonych kredytów konsumpcyjnych w styczniu wzrosło do 11,73 proc. z 11,32 proc. w grudniu - podał NBP.

Średnie oprocentowanie nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w styczniu wyniosło 7,65 proc., wobec 7,67 proc. w grudniu - podał NBP.

Banki udzieliły w styczniu kredytów na cele konsumpcyjne za 7.451 mln zł wobec 6.905 mln zł w grudniu - podał NBP.

Banki udzieliły w styczniu kredytów na nieruchomości mieszkaniowe o wartości 9.885 mln zł wobec 8.071 mln zł w grudniu - podał NBP.

Średnie oprocentowanie nowo przyjętych depozytów od gospodarstw domowych w styczniu wyniosło 4,4 proc., tak jak w grudniu - podał NBP.

Na ten moment MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele - poinformowała w piątek w Polsat News szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, że równocześnie ministerstwo monitoruje głosy strony społecznej.

MRPiPS prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy - poinformowała w piątek w Polsat News ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, że resort przygląda się pilotażom skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa.

PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na zakup 300 nowych wagonów, z prawem opcji na dodatkowe 150. Za realizację projektu o wartości ok. 4,239 mld zł brutto odpowiadać będzie firma H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych - podało PKP Intercity w komunikacie prasowym.

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca Rada Ministrów zajmie się nowym projektem tzw. wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi posiedzenia rządu zamieszczonej na stronie KPRM.

Łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW w lutym 2024 r. wyniosła 27,4 mld zł, czyli o 46 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wzrosła o 42,8 proc. rdr do poziomu 26,6 mld zł - poinformowała giełda w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU

Polska i NATO muszą być gotowe na każdy scenariusz - powiedział w piątek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, ostrzegając przed zagrożeniem ze strony Rosji. Podkreślił, że sytuacja jest bardzo napięta.

Minister Tomasz Siemoniak zapowiedział, że do końca marca przedstawiony zostanie ustawa o likwidacji Centralnego Biura Korupcyjnego. W tej sprawie działa już zespół, który ma wstępny projekt.

Premier Donald Tusk poinformował, że w piątek będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu i liderami koalicji rządzącej, by przekonać ich do uchwały Sejmu, która jednoznacznie wskaże na potrzebę wprowadzenia embarga na rosyjską i białoruską żywność.

B. zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, gen. w stanie spoczynku Leon Komornicki uważa, że - jeśli wojska NATO weszłyby na Ukrainę - to Władimir Putin użyłby taktycznej broni jądrowej. Nie należy mierzyć Rosji zachodnimi kategoriami - podkreślił w rozmowie z PAP.

Zdaniem wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka, kandydaci na prezydentów powinni mieć jak najszersze poparcie wielu ugrupowań. Nie możemy sobie pozwolić na wewnętrzną rywalizację. Wyborcy by tego nie wybaczyli, gdyby bratobójcze pojedynki sprawiały, że kandydaci np. PiS-u będą wygrywać - dodał.

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz wręczyła w piątek akty powołań ekspertom zasiadającym w Radzie ds. Polityki Senioralnej. Musimy dokonać diagnozy sytuacji i dać rekomendacje do przygotowania nowych projektów i programów - powiedziała minister.

Zaległe pieniądze z tytułu zaległych podwyżek dla nauczycieli w tej chwili w wielu regionach już wpływają na konta. Ministerstwo dopełniło formalności, ale dużo zależy od samorządów. Mam nadzieję, że do połowy marca podwyżki zostaną wypłacone - powiedziała w Łodzi PAP sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer.

W sobotę w Piasecznie Koalicja Obywatelska organizuje ogólnopolską konwencję samorządową z udziałem m.in. prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, posłów i ministrów KO. "Będziemy prezentować punkty programowe, które są wspólne dla samorządów" - powiedziała posłanka KO Dorota Łoboda.

Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że w niedzielę Lewica zainauguruje kampanię samorządową na konwencji we Wrocławiu z udziałem liderów formacji. Zaprezentujemy program i kandydatów na prezydentów miast - zapowiedziała w rozmowie z PAP.

Szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk zapowiedział, że na sobotniej konwencji Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050) pojawią się nowe postulaty programowych koalicji. Jak przekazał PAP, zostanie przedstawiona m.in. oferta dla wspólnot lokalnych.

W sobotę w południe pod Warszawą odbędzie się konwencja samorządowa Prawa i Sprawiedliwości z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. „Przedstawimy drużynę PiS, kandydatów w wyborach samorządowych, którzy są pracowici i zaangażowani” - zapowiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

64 proc. badanych uważa, że po ewentualnej wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, USA przestaną wspierać walczącą z Rosją Ukrainę - wynika z sondażu IBRIS dla Radia ZET. Innego zdania jest 17,5 proc. respondentów.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o zakończeniu tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Będą one trwały do północy 2 marca 2024 r. - poinformował w piątek resort.

W najbliższych dniach będą znane informacje o tym, jak wykorzystywano środki Orlenu na wątpliwe działania Daniela Obajtka, niezwiązane z działalnością spółki - zapowiedział w piątek szef MAP Borys Budka. Dodał, że Obajtek nie ucieknie przed odpowiedzialnością chowając się w Brukseli.

Zmiany klimatu, zanieczyszczenie i degradacja środowiska sprzyjają szerzeniu się oporności na antybiotyki – informują na łamach "Environmental Pollution" badacze z Polski.

Ofiara Jolanty Brzeskiej woła sprawiedliwości - powiedziała szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska w rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki społecznej zaangażowanej w obronę lokatorów eksmitowanych na skutek dzikiej reprywatyzacji.

Do tej pory w śledztwie ws. zabójstwa Jolanty Brzeskiej zgromadzono ponad 50 tomów akt i ponad 3 tys. kart załączników - podała PAP Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prok. Marzena Muklewicz. Śledczy wykorzystują nowe techniki, aby odtworzyć zapisy z monitoringu. Zlecili też ponowne zbadanie śladów biologicznych w kontekście nowych dowodów.

Rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Barbara Mietkowska przekazała, że w piątek zmarła 25-letnia kobieta, która była ofiarą brutalnego napadu w centrum miasta. Informację potwierdziła Prokuratura Okręgowa. Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę wcześnie rano przy ulicy Żurawiej. 25-letnia kobieta wracała do domu i to wtedy została zaatakowana przez zamaskowanego mężczyznę.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Użycie broni nuklearnej przez Rosję na Ukrainie lub w innych krajach jest bardzo mało prawdopodobne – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, nawiązując do czwartkowego orędzia Władimira Putina do narodu.

Kongres USA przyjął w czwartek wieczorem nowe prowizorium budżetowe, przesuwające datę wygaśnięcia funduszy dla agencji federalnych o kolejny tydzień. Prezydent Biden zapowiedział, że podpisze ustawę, lecz wezwał Kongres do pilnego przegłosowania pakietu pomocowego dla Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden zwrócił się w czwartek na granicy z Meksykiem do swojego poprzednika i rywala Donalda Trumpa, by nie blokował proponowanych restrykcji granicznych, lecz współpracował na rzecz ich wdrożenia. Trump, który również tego dnia odwiedził granicę, oskarżył prezydenta o powodowanie "migracyjnej fali przestępczości".

Kreml rości sobie prawo do sądzenia obywateli państw NATO i byłych republik sowieckich za czyny popełnione na terytorium tych krajów, jak gdyby podlegali oni prawu rosyjskiemu – pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie.

Rosja wykorzystuje prywatne milicje do kontrolowania szlaków migracyjnych w Afryce, aby zwiększać napływ nielegalnych imigrantów do zachodniej Europy w korzystnych dla siebie momentach, np. przed wyborami - zaalarmował w piątek brytyjski dziennik "Daily Telegraph", powołując się na źródła wywiadowcze.

Tysiące ludzi przyszły w piątek w okolice cerkwi w Moskwie, w której odbywał się pogrzeb opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego. Zebrani skandowali jego imię; na miejscu wystąpiły problemy z łącznością. Na uroczystość przybyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowani w Rosji.

Po krótkim nabożeństwie żałobnym w cerkwi ciało polityka Aleksieja Nawalnego przewieziono na cmentarz Borisowski w Moskwie. W pobliżu świątyni ograniczono dostęp do internetu - podaje serwis Meduza. Zgromadzeni ludzie obsypywali karawan kwiatami.

Ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski przybył w piątek na uroczystości pogrzebowe opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego - napisała Ambasada RP w Moskwie. Policja uniemożliwiała wejście do cerkwi. Ambasador Krajewski był w gronie koleżanek i kolegów z Nowej Zelandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Australii.

W środę na Białorusi doszło do "masowych zatrzymań" adwokatów – powiadomił niezależny portal Zierkało. Według centrum praw człowieka Wiasna, Komitet Bezpieczeństwa Państwowego zatrzymał co najmniej 12 osób. Przyczyny tych działań władz nie są na razie znane. Centrum Wiasna przekazało, że większość zatrzymanych następnie wypuszczono, jednak co najmniej dwie osoby pozostały w areszcie.

Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 68 mln euro na wsparcie ludności palestyńskiej na Bliskim Wschodzie, które będzie realizowane za pośrednictwem partnerów międzynarodowych, takich jak Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc.

Francuscy rolnicy zorganizowali w piątek rano protest w centrum Paryża, blokując Łuk Triumfalny traktorami i belami słomy. Policja podała, że dotychczas zatrzymano 66 osób.

Irańscy nauczyciele ogłosili bojkot wyborów do parlamentu i tzw. Zgromadzenia Ekspertów, które wyłania najwyższego duchowo-politycznego przywódcę kraju - powiadomił w piątek portal Iran International.

Rząd Iranu obawia się rekordowo niskiej frekwencji w piątkowych wyborach do parlamentu i Zgromadzenia Ekspertów, które wyłania najwyższego duchowo-politycznego przywódcę kraju. Powszechnie oczekuje się, że dominację w parlamencie utrzymają lojalni wobec teokracji twardogłowi.

Odysseus, pierwszy amerykański statek kosmiczny od pół wieku, który wylądował przed tygodniem na Księżycu, stracił w czwartek zasilanie i wszedł w stan uśpienia. W mroźną księżycową noc, zakończył misję - poinformowali inżynierowie z firmy Intuitive Machines. (PAP Biznes)

asa/ osz/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości