Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Notowania w Europie spadają; EBC w centrum uwagi

Indeksy w Europie spadają, podobnie jak kontrakty w USA. Rynki czekają na czwartkową decyzję EBC, aby odpowiednio skalibrować oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 0,32 proc.

FTSE 100 spada o 0,13 proc., CAC 40 zniżkuje o 0,4 proc., a DAX traci 0,2 proc.

Kluczowym wydarzeniem na rynkach finansowych będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. W środę i czwartek inwestorzy śledzić będą wystąpienia prezesa Fed J. Powella przed komisjami amerykańskiego Kongresu. W piątek pojawi się raport z rynku pracy USA za luty.

Kontrakty na stopy EBC wskazują na 88-proc. prawdopodobieństwo, że obniżki stóp proc. rozpoczną się w czerwcu, mniej więcej w tym samym czasie, w którym ma nastąpić pierwsza obniżka w USA.

„Biorąc pod uwagę masową przecenę, której ostatnio byliśmy świadkami, potrzebna byłaby dość jastrzębia retoryka ze strony EBC, aby popchnąć rynki dalej w jastrzębim kierunku. Myślę, że w zasadzie powtórzą komunikat z poprzednich spotkań, że podwyżki stóp procentowych dobiegły końca i że lato to prawdopodobnie właściwy czas na rozpoczęcie obniżek stóp” - powiedział Jussi Hiljanen, szef strategii ds. stóp procentowych w SEB.

„Dane gospodarcze od początku roku są dość odporne, a indeks PMI dobrze wpływa na nastroje inwestorów pod względem oczekiwań rynkowych. Zaobserwowaliśmy pewną poprawę w krajach europejskich, więc nastroje są wysokie” – powiedziała Daniela Hathorn, starszy analityk rynku w CapitalCom.

Prezes Fedu w Atlancie Raphael Bostic powiedział, że nie ma pilnej potrzeby obniżania stóp procentowych, biorąc pod uwagę inflację powyżej 2 proc. Bostic dodał, że po ewentualnej pierwszej obniżce stóp proc. powinna nastąpić pauza.

„Dane mówią same za siebie i tak naprawdę nie wymagają, aby Fed obniżył stopy procentowe. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wykreśliliśmy z prognoz trzy obniżki stóp procentowych w USA, więc teraz pytanie brzmi: czy musimy dokonać kolejnych korekt prognoz?” – powiedział strateg Societe Generale Kenneth Broux.

Sandoz spada o 4,5 proc. po tym, jak szwajcarski producent leków generycznych i biopodobnych oznajmił, że jego dyrektor finansowy ustąpi ze stanowiska.

Francuski Thales rośnie o 8 proc. po odnotowaniu wzrostu zysku operacyjnego w 2023 r. i wyższej sprzedaży, czemu sprzyjało odbicie na rynku lotnictwa cywilnego.

Akcje firmy Zealand Pharma rośnie 4,5 proc. po tym, jak Berenberg wydał rekomendację dla akcji spółki na poziomie „kupuj”.

Volvo Car spada o 5 proc. po tym, jak szwedzki producent samochodów odnotował spadek sprzedaży w lutym.

Akcje brytyjskiej firmy motoryzacyjnej Inchcape zniżkują o 9,5 proc. po tym, jak ogłosiła ona, że spodziewa się spowolnienia wzrostu sprzedaży w nadchodzącym roku pomimo odnotowania wzrostu zysków w 2023 roku. Szerszy indeks samochodów i części spada o 1,2 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,15 proc. do -0,7 proc.

W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,25 proc. i wyniósł 38.989,83 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,12 proc. i wyniósł 5.130,95 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,41 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.207,51 pkt.

Dolar umacnia się o 0,03 proc. wobec koszyka walut do 103,86 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,04 proc. do 1,0850.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,08 proc. do 150,41.

Kurs funta zniżkuje o 0,04 proc. wobec dolara do 1,2684.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zwyżkują o 0,01 proc. do 78,75 USD za baryłkę, a majowe futures na Brent rosną o 0,1 proc. do 82,89 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

udostępnij: