DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie zniżkowały; dane w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 kwi 2024, 18:11

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie zniżkowały; dane w centrum uwagi

Notowania na europejskich giełdach zniżkowały na koniec sesji we wtorek. Inwestorzy analizują najnowsze dane makro, w celu oceny perspektyw dla stóp procentowych.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,14 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,14 proc., francuski CAC 40 zniżkował o 0,48 proc., a brytyjski FTSE stracił 0,01 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,23 proc.

Europejskie giełdy rozpoczynają II kwartał wzrostami po tym, jak poprzedni zaliczyły jako najlepsze 3 miesiące od roku, gdyż inwestorzy optymistycznie oceniali gospodarkę i zbliżające się obniżki stóp procentowych przez banki centralne.

Inflacja wg HICP w Niemczech w marcu wyniosła 2,3 proc. rdr wobec 2,7 proc. miesiąc wcześniej – podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +2,4 proc.

Chris Williamson, główny ekonomista biznesu w S&P Global Market Intelligence, wskazywał, że najnowsze dane o inflacji w strefie euro potwierdzają coraz szerszy konsensus co do tego, że Europejski Bank Centralny rozpocznie obniżki stóp procentowych w czerwcu.

Na razie gracze muszą nieco skorygować swoje oczekiwania dotyczące łagodzenia polityki monetarnej przez amerykańską Rezerwę Federalną, bo mocne dane makro z gospodarki USA jak najbardziej skłaniają do ponownego przemyślenia harmonogramu obniżek stóp procentowych przez amerykańskich bankierów centralnych.

Oczekuje się, że publikowane w tym tygodniu dane z amerykańskiego rynku pracy pokażą dalszy wzrost zatrudnienia w marcu, przy umiarkowanym wzroście płac.

„Rynki chcą zobaczyć dane, które nie będą ani zbyt gorące, ponieważ przegrzanie rynku mogłoby odłożyć obniżki stóp proc. na później, ani zbyt chłodne, ponieważ rozczarowujące dane zwiększyłyby spekulacje na temat twardego lądowania gospodarczego” – powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

"Pozostajemy optymistyczni na resztę 2024 r., głównie dlatego, że wskaźniki wyprzedzające koniunktury i spodziewane obniżki stóp procentowych mogą wskazywać na ożywienie gospodarcze w II połowie roku" - powiedziała Susana Cruz, strateg w Liberum.

Najmocniej zyskuje sektor spółek energetycznych po tym, jak cena ropy osiągnęła 5-miesięczne maksimum.

Indeks spółek energetycznych Stoxx 600 Energy zwyżkował o 2,4 proc. Akcje Equinor wzrosły o 4 proc. TotalEnergies zwyżkował o 4 proc., Eni poszedł w górę o 2,5 proc., a Shell zyskał 3 proc.

Akcje spółek technologicznych odnotowały we wtorek jedne z największych zysków, a spółka BE Semiconductor Industries zwyżkowała o 2 proc. po tym, jak Barclays podwyższył rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „równoważ”.

Superdry stracił 55 proc., najmocniej w historii, po tym, jak założyciel firmy Julian Dunkerton podał, że nie zamierza składać oferty spółce, bo jest mało prawdopodobne, aby przyniosło to pozytywny efekt dla akcjonariuszy.

Krones zwyżkował o 3,5 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj" przez analityków Berenberg.

Voltalia zyskała 9,5 proc. po publikacji pozytywnych danych finansowych za rok obrachunkowy.

Ionos wzrósł o 11,5 proc. po zaanonsowaniu zdobycia kontraktu o wartości 410 mln euro.

RYNKI AKCJI

•Indeks S&P 500 spada o 1,05 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 1,23 proc., a Nasdaq Comp. traci 1,38 proc.

•Akcje Xcel Energy zwyżkują o 1,5 proc., a Humany spadają o 14,5 proc.

•Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 15,17 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb. do 4,36 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 4 pb. do 4,51 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -33 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -100 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 11 pb. do 2,4 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,2 proc. wobec koszyka walut do 104,76 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,24 proc. do 1,0769.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,07 proc. do 151,52.

Kurs funta zwyżkuje o 0,18 proc. wobec dolara do 1,2573.

SUROWCE

•Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 1,59 proc. do 85,04 USD za baryłkę, a majowe futures na Brent rosną o 1,5 proc. do 88,77 USD/b.

•Srebro zwyżkuje o 3,16 proc. do 25,86 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,87 proc. do 2.276 USD za uncję. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości