Neuca liczy na umocnienie marży EBITDA w segmencie badań klinicznych; nie wyklucza M&A
Neuca nie spodziewa się spadku marży EBITDA w segmencie badań klinicznych, a raczej jej umocnienia w kolejnych latach - poinformowali przedstawiciele spółki. Zarząd nie wyklucza transakcji M&A, szczególnie w obszarze badań klinicznych.
"Nie spodziewamy się spadku marży EBITDA, raczej jej stopniowego umocnienia w ciągu kolejnych latach, a zbudowany w 2023 roku backlog pozwala patrzeć optymistycznie na tego typu założenia" - podała spółka podczas czatu inwestorskiego w odpowiedzi na pytanie o oczekiwaną rentowność EBITDA segmentu badań klinicznych.
Neuca zakłada, że wartość backlogu zostanie zrealizowana w ciągu 3-3,5 roku.
"Ryzyka związane z anulacją kontraktów rekompensowane są przez nowe pozyskania oraz rozwój prac w ramach trwających już projektów. Na zatrzymanie projektów (już trwających) najczęściej wpływa negatywna weryfikacja danych statystycznych lub pojawienie się w rejestracji leku konkurencji" - dodano.
Backlog obszarów SMO i CRO segmentu badań klinicznych na 31 grudnia 2023 roku przekroczył 1 mld zł (1.041,6 mln zł) i wobec wcześniejszego kwartału był wyższy o 5,5 proc.
"Zakładamy osiąganie systematycznego wzrostu backlogu rok do roku. Odnosząc się bezpośrednio do czwartego kwartału 2023 roku – spodziewamy się, że w 2024 roku pojawią się okresy z wyższymi dynamikami" - poinformowała spółka.
Neuca podała, że nie wyklucza transakcji M&A, szczególnie w obszarze badań klinicznych.
Zarząd pytany był także o perspektywy dotyczące udziałów w rynku hurtu aptecznego. W 2023 r. Neuca osiągnęła 30,2 proc. udziałów, czyli o 1 p.p. mniej niż przed rokiem.
"Udziały grupy są stabilne i zakładamy, że będą oscylować wokół 30 proc. Wyniki pierwszego kwartału potwierdzają te założenia" - poinformowała spółka.
(PAP Biznes), #NEUdoa/ ana/