Skrót wiadomości - piątek 12 kwietnia, 17.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 kwi 2024, 17:22

Skrót wiadomości - piątek 12 kwietnia, 17.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Szansa na pierwszą obniżkę stóp proc. może pojawić się na początku 2025 roku - powiedział członek RPP w telewizji BIZNES 24 Ludwik Kotecki.

Nadwyżka na rachunku bieżącym w lutym 2024 r. wyniosła 465 mln euro wobec konsensusu nadwyżki 1.137,5 mln euro - podał Narodowy Bank Polski. Eksport w lutym wzrósł o 0,4 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 1,0 proc., a import wzrósł o 0,9 proc. wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 0,1 proc.

Aprecjacja złotego miała duży wpływ na zmniejszenie wartości obrotów towarowych w lutym - podał NBP.

W kwietniu wskaźnik przyszłej inflacji w Polsce pozostał na poziomie z marca – poinformowało w raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii w lutym wzrósł mdm o 0,1 proc., po zwyżce 0,3 proc. w styczniu, wobec wcześniej szacowanego 0,2 proc. wzrostu - podano w wyliczeniu urzędu statystycznego.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 1,1 proc. mdm w lutym, podczas gdy poprzednio było -0,2 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się mdm 0,0 proc.

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w kwietniu spadł do 77,9 pkt. z 79,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

Produkcja przemysłowa w Japonii w lutym spadła o 0,6 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się spadku o 0,1 proc.

BUDŻET, DŁUG

Deficyt budżetu po marcu wyniósł 24 mld zł, czyli 13 proc. planu - poinformował w Radiu Zet, szef resortu finansów Andrzej Domański.

Sejm w piątek uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 rok. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Sprzedaż obligacji detalicznych w marcu wyniosła 5,204 mld zł wobec 4,517 mld zł miesiąc wcześniej - podał resort finansów w komunikacie.

SPÓŁKI

Były członek zarządu Orlenu Michał Róg ocenia, że przyczyną problemów z kontraktami na ropę dla Orlen Trading Switzerland była zmiana zarządu tej spółki w lutym 2024 roku. W jego ocenie Orlen miał świadomość ryzyka finansowo-biznesowego z tym związanego, a nowy zarząd OTS mógł narazić spółkę na straty.

Liczba użytkowników allegro. pl i aplikacji Allegro wzrosła w marcu 2024 roku do 19.846.296 z 18.205.236 w lutym 2024 roku - wynika z danych Mediapanel Gemius Polska i Polskie Badania Internetu przygotowanych dla PAP Biznes.

Wstępne, niezaudytowane koszty ryzyka PKO BP dotyczące ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi denominowanymi i indeksowanymi do CHF, ujęte w ciężar wyników I kwartału 2024 roku, wyniosły 1,34 mld zł - poinformował bank w komunikacie.

Polwax wniesie apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie w sprawie prowadzonej przeciwko spółce z powództwa Orlen Projekt o zapłatę wynagrodzenia z tytułu realizowania robót w ramach inwestycji Future - podał Polwax w komunikacie.

Głównym celem zarządu VRG na 2024 rok jest wzrost przychodów w segmencie odzieżowym oraz utrzymanie pozytywnej dynamiki sprzedaży w marce jubilerskiej, co ma w efekcie poprawić wyniki całej grupy - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa PPF zgodziła się nabyć od Advent International dodatkowy pakiet 10 proc. akcji InPostu, zwiększając swój udział w spółce do 28,75 proc. - poinformował PPF w komunikacie.

Selvita otrzymała zlecenie na optymalizację cząsteczki wiodącej, będącej kluczowym etapem projektu odkrywania leków immuno-onkologicznych wdrażanego przez klienta - podała Selvita w komunikacie. Wartość zlecenia wynosi 3,35 mln euro, czyli ok. 14,28 mln zł.

Fresh Inset, oferujący technologię przedłużania świeżości zerwanych owoców, warzyw i kwiatów, pozyskał 10 mln zł w ramach drugiej transzy rundy B. Łączna wartość dwóch transz rundy B wyniosła 22 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Stworzona przez polskie studio CD Projekt Red gra "Cyberpunk 2077" otrzymała jedną z nagród - za najlepsze ciągłe wsparcie twórców - podczas czwartkowej ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w dziedzinie gier komputerowych.

Seko planuje z zysku osiągniętego w 2023 roku przeznaczyć na dywidendę 6,65 mln zł, co daje 1 zł na akcję - podała spółka w projektach uchwał na ZWZ.

Best w I kwartale 2024 roku zainwestował 53 mln zł w portfele wierzytelności, co oznacza wzrost o 88 proc. rdr - poinformowała spółka w komunikacie. W całym 2024 roku Best chce utrzymać inwestycje na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznych, rekordowych wyników.

Atal powiększył ofertę o 379 mieszkań i 9 lokali usługowych w ramach drugiego etapu inwestycji Żerniki Na Novo - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

Lichthund, studio tworzące gry komputerowe, w ramach oferty publicznej oferuje nie więcej niż 70.000 nowo emitowanych akcji zwykłych na okaziciela serii D. Spółka zakłada, że wpływy z oferty wyniosą ok. 6,8 mln zł netto - podała spółka w komunikacie prasowym.

Oferta Mirbudu została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu na zaprojektowanie, budowę i eksploatację Ośrodka Sportowo - Rekreacyjnego na Olechowie-Janowie w Łodzi - podała spółka w komunikacie. Wartość oferty na zaprojektowanie i budowę to 101,5 mln zł brutto, a na utrzymanie obiektu 29,5 mln zł brutto.

XTB rozpoczęło skup do 215 tys. akcji własnych, który zakończy się do 31 sierpnia 2024 roku - podała spółka w komunikacie. NWZ XTB upoważniło w piątek zarząd spółki do nabycia do 215 tys. akcji własnych, stanowiących do 0,18 proc. kapitału.

Ghelamco Invest wyemituje do 20 tys. obligacji PZ7 o łącznej wartości nominalnej do 20 mln zł, z możliwością zwiększenia wartości oferty maksymalnie o 3 tys. obligacji w przypadku, gdy popyt zgłoszony przez inwestorów przekroczy pierwotną wartość oferty - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Złoty nadal się osłabia i kurs USD/PLN wynosi 4,02, a za euro trzeba płacić ponad 4,27 zł. Krzywa rentowności SPW przesunęła się w dół o 3-5 pkt. bazowych. Zdaniem ekonomistów, osłabienie złotego względem amerykańskiej waluty to efekt umocnienia dolara i wkrótce kurs USD/PLN może powrócić poniżej 4,00. Jak uważają, spadki rentowności obligacji mogą być kontynuowane w przyszłym tygodniu.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0652 USD i 163,16 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w marcu wyniosła 14.196 GWh, co oznacza spadek o 2,6 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Procentowy udział węgla kamiennego w produkcji energii spadł w marcu w Polsce do 42,94 proc. z 45,86 proc. w marcu 2023 roku - wynika z danych PSE.

UE przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę ws. poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Przepisy mają m.in. pomóc Europejczykom w obniżeniu rachunków za energię oraz uruchomić falę renowacji w całej UE.

OPINIE, PROGNOZY

W lutym utrzymała się jeszcze nadwyżka na rachunku bieżącym (465 mln euro), ale potencjał do pogorszenia polskiego bilansu handlowego rośnie z każdym miesiącem - uważają analitycy. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach saldo będzie się powoli osłabiać wraz ze wzrostem konsumpcji i uruchamianiem środków z KPO.

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie, w kraju tworzony jest olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – przekazał PAP Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i wygeneruje nowe miejsca pracy – wskazał.

Mimo przecen w rafineriach kolejne dni nie przyniosą jeszcze odczuwalnych obniżek na stacjach paliw, a benzyna 98-oktanowa na polskich stacjach kosztować będzie między 7,24 i 7,35 zł za litr - prognozują w raporcie eksperci e-petrol.

Im bliżej majowego weekendu, tym większe ryzyko dalszych podwyżek cen paliw na stacjach - prognozują w raporcie eksperci BM Reflex. Dodali, że w przyszłym tygodniu istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek cen paliw, zwłaszcza benzyny, a po spadkach hurtowych cen paliw na rynku krajowym z tego tygodnia szybko nie będzie śladu.

Konsumpcja paliw w Polsce w 2030 roku wyniesie 37,0 mln m sześc., a prognoza jest taka sama jak w raporcie przedstawionym w ubiegłym roku - ocenia Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w dół swoją prognozę wzrostu popytu na ropę w 2024 r. o około 100.000 baryłek dziennie (bpd) do 1,2 mln bpd - poinformowała MAE w swoim najnowszym raporcie miesięcznym.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Premier Donald Tusk powołał w piątek Mirosława Czekaja na nowego prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego - podał Kancelaria Premiera. Czekaj w ostatnich latach pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy. Pierwszą wiceprezes zarządu została Marta Postuła.

Warszawskie Lotnisko Chopina w 2024 odprawi około 20,5 mln osób, ok. 10 proc. więcej rdr - poinformował port w komunikacie.

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział PAP Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów – zaznaczył.

Na koniec marca w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców pozostało 1.301,34 mln zł - podał w komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego.

W I kwartale deweloperzy zawarli umowy objęte ochroną DFG warte 23,7 mld zł - podał Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.

Odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 2,1 pkt. proc. i wyniósł 51,3 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego jest wyższy o 3,1 proc. i wynosi 30,8 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów.

W pierwszym kwartale długoterminowe fundusze inwestycyjne BlackRock odnotowały 76 mld USD napływu netto, co pozwoliło największemu na świecie zarządcy aktywów osiągnąć rekordowy poziom 10,5 bln USD aktywów klientów (AuM).

Wyniki przeglądu stawek referencyjnych WIBID i WIBOR nie wskazują na potrzebę podejmowania czynności związanych ze zmianą metody ich opracowywania - podała w komunikacie GPW Benchmark. Przeglądu dokonano za okres od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

WYDARZENIA Z KRAJU

Europa i państwa członkowskie muszą skutecznie chronić swoje terytoria i skutecznie kontrolować swoją granicę - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem greckiego rządu. Polityka migracyjna nie może być ogarnięta chaosem, bezładem i brakiem jakiejkolwiek kontroli - dodał.

W ciągu jednego, dwóch miesięcy pojawi się projekt dotyczący powrotu tzw. neo-sędziów z obecnie zajmowanych stanowisk do tych pierwotnych - zapowiedział w piątek w TVP info wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.

Mamy wyniki audytu w służbach, pracujemy nad analizą tych materiałów - powiedział Wirtualnej Polsce minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Dla opinii publicznej będzie szokujące, w jaki sposób na prywatne cele wykorzystywany był fundusz operacyjny jednej ze służb - zapowiedział.

Minister nauki Dariusz Wieczorek (Lewica) ocenił, że zapowiedziana rekonstrukcja rządu będzie raczej wynikała z wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że nie wie, kto z ministrów będzie chciał kandydować, ale to w sposób naturalny doprowadzi do liftingu rządu.

Sejm powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Chodzi o dwa projekty autorstwa Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050.

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zasadnicze jej zapisy dotyczą wyboru sędziowskich członków tej Rady przez sędziów, a nie - jak to jest w przepisach od początków 2018 r. - przez Sejm.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o zapewnieniu dostępności niektórych produktów i usług wraz z poprawkami wniesionymi podczas drugiego czytania. Wprowadzone zostały nowe zasady zwiększające dostępność oferowanych produktów i usług m.in. osobom z niepełnosprawnościami.

W piątek sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra finansów o przekazanie 600 mln zł z rezerwy, przeznaczonej m.in. na ogólne rozliczenia z Unią Europejską, na rzecz mediów publicznych.

Większość posłów PiS było przeciw powołaniu komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji. Inaczej zagłosowali Janusz Cieszyński, który był za, i Mateusz Morawiecki, który się wstrzymał. Nie było jedności w PSL-TD i Konfederacji.

Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek PAP, że w siedzibie Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów zabezpieczono urządzenia elektroniczne. To działanie w ramach śledztwa dotyczącego wniesienia do kilkunastu sądów okręgowych pism zmierzających do zablokowania zmian w statutach spółek medialnych

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu czterech projektów ustaw dotyczących aborcji.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przekazała w piątek, że kompetencje, by wypisać receptę na tzw. tabletkę dzień po będą miały również położne. Poinformowała, że położne same zwróciły się do niej z prośbą o taką możliwość.

Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała w piątek, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie nowy przedmiot: edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. W ramach zajęć młodzież będzie się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie kwietnia, 35 proc. badanych oddałoby głos na KO; 23 proc. - na PiS, 14 proc. na Konfederację, 10 proc. na Trzecią Drogę, a 5 proc. na Lewicę - wynika z sondażu CBOS.

W wieku 100 lat zmarła Wiesława Różewicz żona poety Tadeusza Różewicza – poinformował w czwartek Zakład Narodowy im. Ossoliński we Wrocławiu. Byli małżeństwem przez 65 lat. Poeta w kilku utworach pisał o żonie, szczególnie o jej uśmiechu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 16 z 17 dronów Shahed-131/136, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - poinformował w piątek rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.

Izrael przygotowuje się do bezpośredniego ataku Iranu, który może nastąpić już w ciągu najbliższych 24–48 godzin - podał w piątek amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na "osobę zaznajomioną ze sprawą".

Rosyjskie ostrzały ukraińskich obiektów energetycznych to część "demilitaryzacji" Ukrainy - oświadczył w czwartek Władimir Putin. Poprzedniej nocy rosyjska armia przeprowadziła zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę krytyczną.

Brytyjski minister obrony Grant Shapps zasugerował, że przechodząca obecnie testy broń laserowa DragonFire mogłaby zostać użyta na Ukrainie do zestrzeliwania rosyjskich dronów, jeśli udałoby się jeszcze bardziej przyspieszyć jej regularną produkcję.

Wielka Brytania powinna rozważyć wysłanie wojsk na Ukrainę, aby zapewnić szkolenie i inne wsparcie siłom ukraińskim w wojnie z Rosją, choć z dala od linii frontu - powiedział w piątek James Heappey, który pod koniec marca ustąpił ze stanowiska wiceministra obrony.

Premier sprawującej prezydencję Belgii Alexander de Croo ogłosił w piątek dochodzenie, które ma zbadać rosyjską ingerencję w wybory europejskie. Według belgijskich służb członkom europarlamentu miały być oferowane pieniądze, a celem ingerencji było osłabienie wsparcia dla Ukrainy.

W Biełgorodzie w Rosji ukraiński dron uderzył w budynek administracyjny koncernu Gazprom, raniąc dwie osoby - poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow na Telegramie.

Premier Słowacji Robert Fico powiedział w czwartek w Michalovcach na wschodzie kraju, że rosyjska agresja 2022 roku była naruszeniem prawa międzynarodowego, a on opowiada się za integralnością terytorialną Ukrainy.

Jedyną i najszybszą drogą do przyjęcia pomocy dla Ukrainy jest przyjęcie ustawy przegłosowanej już przez Senat - powiedział w czwartek lider Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries, odpowiadając na pytanie PAP. Odrzucił możliwość przyjęcia alternatywnego pakietu dla Ukrainy zgłaszanego przez Republikanów.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ostrzegły w czwartek Iran, by nie próbował atakować Izraela. Władze w Teheranie grożą Izraelowi odwetem za przeprowadzony 1 kwietnia atak na irański konsulat w stolicy Syrii, Damaszku.

Jakikolwiek bezpośredni atak Iranu na Izrael wywoła proporcjonalną reakcję Izraela - oświadczył w czwartek izraelski minister obrony Joaw Galant podczas rozmowy z szefem Pentagonu Lloydem Austinem.

Władze USA spodziewają się, że jeszcze w piątek może dojść do irańskiego ataku na Izrael w odwecie za uderzenie na irańską placówkę w Damaszku - podała w piątek telewizja CBS News, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji. Iran może uderzyć za pomocą ponad setki dronów i dziesiątek rakiet. (PAP Biznes)

asa/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości