Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 13-14 kwietnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 kwi 2024, 20:29

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 13-14 kwietnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 13-14 kwietnia.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Minister finansów Andrzej Domański powiedział w niedzielę w Toruniu, że nakłady na ochronę zdrowia są priorytetem rządu i premiera Donalda Tuska. Dodał także, że w jego ocenie wydatki na edukację "nie są kosztem, ale inwestycją".

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowania w sprawie ceny wódek w Lidlu, Biedronce i w Kauflandzie – poinformował jej rzecznik prasowy prok. Szymon Banna.

Unijne przepisy wprowadzające limit czasowy w procesie tzw. usztywniania (stiffeningu) w przetwórstwie łososi budzi poważne obawy branży - przekazało w piątek Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb. Według danych organizacji w Polsce przerabia się rocznie 240 tysięcy ton norweskiego łososia o wartości 1,4 miliarda euro.

CVC Capital Partners, właściciel m.in. polskiej sieci Żabka, może powrócić do planów pierwszej oferty publicznej na giełdzie w Amsterdamie w celu pozyskania od 1 do 1,5 mld euro - poinformowała w niedzielę agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Obawiam się, że w najbliższych dniach nie będzie przestrzeni do spotkania Rady Gabinetowej lub RBN ze względu na wtorkową wizytę prezydenta w USA i Kanadzie - poinformowała minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Podkreśliła, że prezydent jest w stałym kontakcie z premierem i szefem MON.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Iran po raz pierwszy bezpośrednio zaatakował w nocy z soboty na niedzielę Izrael, wystrzeliwując około 300 dronów i pocisków rakietowych. Państwo żydowskie i jego sojusznicy przechwycili 99 procent z nich w czasie lotu. Na ziemi poważnie ranna została 7-letnia dziewczynka, która walczy o życie w szpitalu.

Pomogliśmy Izraelowi zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety, zaś Izrael wysłał jasny sygnał swoim wrogom, że nie są w stanie zagrozić jego bezpieczeństwu - powiedział w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Biden zapowiedział wspólną dyplomatyczną odpowiedź G7 na irański atak.

NATO "potępia eskalację ze strony Iranu”, który przeprowadził w nocy z soboty na niedzielę bezprecedensowy atak na Izrael, i "wzywa do powściągliwości", aby "konflikt na Bliskim Wschodzie nie stał się niekontrolowany" – oznajmiła w niedzielnym oświadczeniu rzeczniczka Sojuszu.

Przywódcy G7 potępili atak Iranu na Izrael i potwierdzili pełne poparcie dla bezpieczeństwa Izraela - głosi komunikat wydany przez włoską prezydencję po niedzielnej wideokonferencji "siódemki" zwołanej w trybie pilnym. Obradom przewodniczyła premier Włoch Giorgia Meloni.

Izrael ma szansę na zbudowanie strategicznego sojuszu przeciwko Iranowi - oświadczył minister obrony Joaw Galant w niedzielę, kilkanaście godzin po odparciu ataku dronów i pocisków rakietowych wystrzelonych przez siły irańskie.

Prezydent Argentyny Javier Milei przedstawił nową doktrynę polityki zagranicznej, opartą na sojuszu z USA. Ogłosił budowę wspólnej bazy morskiej na Ziemi Ognistej, którą określił jako bramę do Antarktydy. Kupuje amerykańskie myśliwce F-16 i chce, by Argentyna została globalnym partnerem NATO.

Wyegzekwujemy od Iranu zapłatę za atak z ostatniej nocy "w odpowiadającym nam czasie i w odpowiadający nam sposób" - zapowiedział w niedzielę minister izraelskiego gabinetu wojennego Beni Ganc.

Uważamy, że Izrael wyszedł z sobotniego starcia z Iranem zwycięsko i musi starannie zastanowić się nad następnymi krokami - powiedział w niedzielę dziennikarzom wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. Zdradził też, że USA i sojusznicy omówili sankcyjne "konsekwencje" dla Iranu za jego atak.

Iran poinformował USA, że planowany atak na Izrael będzie ograniczony - powiedział w niedzielę po spotkaniu z zagranicznymi ambasadorami w Teheranie irański minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahian.

Szef MSZ Iranu Hosejn Amir Abdollahian rozmawiał przez telefon w niedzielę ze swoim tureckim odpowiednikiem Hakanem Fidanem i zapewnił go, że irańska "operacja odwetowa" wobec Izraela została zakończona - podała agencja Reutera, powołując się na tureckie źródła dyplomatyczne.

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski ocenia, że wojska rosyjskie koncentrują wysiłki na przerwaniu obrony ukraińskiej na zachód od Bachmutu, by do 9 maja zająć ważne miasteczko Czasiw Jar i stworzyć warunki dla uderzenia w stronę aglomeracji Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Rząd Niemiec dostarczy Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot, aby wzmocnić ten kraj w jego wojnie obronnej z Rosją - ogłosiło w sobotę ministerstwo obrony RFN. System pochodzi z zapasów Bundeswehry i ma zostać przekazany niezwłocznie.

Czterech żołnierzy Armenii zginęło, a 20 zostało rannych, gdy przewożąca ich ciężarówka wpadła do wąwozu - informuje Radio Wolna Europa, powołując się na resort obrony w Erywaniu. Stan jednego z poszkodowanych lekarze oceniają jako ciężki.

Centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bojko Borisowa zwycięży w czerwcu w kolejnych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Bułgarii - wynika z rezultatów dwóch sondaży, które opublikowano pod koniec bieżącego tygodnia. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości