Właściciel Żabki może w poniedziałek ogłosić IPO i chęć pozyskania 1-1,5 mld euro | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 kwi 2024, 22:39

Właściciel Żabki może w poniedziałek ogłosić IPO i chęć pozyskania 1-1,5 mld euro

CVC Capital Partners, właściciel m.in. polskiej sieci Żabka, może powrócić do planów pierwszej oferty publicznej na giełdzie w Amsterdamie w celu pozyskania od 1 do 1,5 mld euro - poinformowała w niedzielę agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje.

Według m.in. Bloomberga i Wall Street Journal, fundusz private equity może ogłosić zamiar wejścia na giełdę już w poniedziałek i zaoferować pakiet od 10 do 15 proc. akcji. CVC celuje w wycenę na poziomie od około 13 do 15 miliardów euro.

CVC zarządza aktywami o wartości około 186 mld euro i posiada udziały w wielu firmach, w tym szwajcarskim producencie zegarków Breitling oraz Lipton Teas and Infusions. W Polsce CVC jest właścicielem sieci Żabka.

CVC pracuje nad wejściem na giełdę od co najmniej 2022 roku, a poprzednie próby były utrudnione przez niestabilne rynki. Tym razem odbicie w europejskich IPO zwiększa szanse na udany debiut giełdowy.

Firmy private equity w ostatnich latach miały mocno ograniczone możliwości wyjścia z inwestycji, a inflacja, wysokie stopy procentowe i podwyższona zmienność odbijały się na zawieraniu transakcji. Pogorszenie stóp zwrotu utrudniło również firmom private equity pozyskiwanie nowych funduszy.

Mimo to CVC odniosło większy sukces niż jego konkurenci pod tym względem. W zeszłym roku pozyskał 26 mld euro dla największego w historii na świecie funduszu i dywersyfikuje swoją działalność w nowych obszarach, w tym infrastrukturze.

Według Bloomberga, wejście CVC Capital Partners na giełdę mogłoby zachęcić innych zarządzających aktywami prywatnymi do wejścia na giełdę. General Atlantic, firma inwestycyjna, której udziały obejmowały Facebook Inc. i Airbnb Inc., złożyła wniosek o IPO, Z kolei prywatna firma kredytowa HPS Investment Partners zrobiła to samo ponad rok temu.

Na giełdzie w Europie są już notowane akcje takich firm private equity jak Bridgepoint Group Plc, Partners Group Holding AG i EQT. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości