Grupa LUG ogłosiła strategię zrównoważonego rozwoju
Grupa Kapitałowa LUG to jeden z czołowych europejskich producentów profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych. LUG tworzy produkty oświetleniowe, systemy i usługi pozwalające użytkownikom na całym świecie cieszyć się światłem o niepowtarzalnej jakości. Mając świadomość misji i dążenia, zarówno samej Grupy, jak i jej klientów do zrównoważonego rozwoju oraz wpisując się w Cele Zrównoważonego Rozwoju określone w Agendzie 2023 ONZ, LUG podjął decyzję o przyjęciu i wdrożeniu własnej strategii ESG.
Grupa LUG, będąc znanym i cenionym producentem systemów i usług pozwalających użytkownikom na całym świecie cieszyć się światłem o niepowtarzalnej jakości, jako organizacja jest w centrum transformacji energetycznej. Transformacji, która poprzez rozwiązania oparte o technologię LED kształtuje efektywność energetyczną, bezpieczeństwo publiczne i komfort w przestrzeniach i wnętrzach, w których toczy się ludzkie życie. Mając na uwadze powyższe czynniki oraz w poczuciu odpowiedzialności za misję, którą realizują jej rozwiązania oświetleniowe, Grupa podjęła kroki w kierunku wdrożenia strategii ESG (ESG: z j. ang. E – enviromental (środowisko), S - social resposibility (społeczna odpowiedzialność), G – corporate governance (ład korporacyjny).
- Nasza strategia zrównoważonego rozwoju bazuje na kompleksowym podejściu do zielonej transformacji biznesu od produkcji przez edukacją po wzmacnienie dialogu z interesariuszami - w zgodzie z kluczowymi wartościami Grupy Kapitałowej LUG. Wierzymy, że zrównoważony rozwój jest nie tylko kwestią biznesowej etyki, lecz przede wszystkim długofalową strategią niosącą realne korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. Nasze produkty, systemy i usługi, jak niewiele innych, zrównoważony rozwój mają w swoim DNA i doskonale wpisują się w cele związane z ograniczaniem emisji CO2. Od lat, realizując projekty dla naszych klientów, bezpośrednio wspieramy ich w drodze do zrównoważonego rozwoju, a teraz dzięki strategii dodatkowo wzmocnimy nasz udział w budowaniu lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń – podkreśla Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG S.A.
Swoje ambicje i cele związane z wdrażaniem założeń zrównoważonego rozwoju Grupa zawarła w czterech najważniejszych, odpowiednio nazwanych wymiarach. Są to:
- Światło – w tym kluczowym wymiarze, ściśle powiązanym z podstawową działalnoscią Grupy LUG, Zarząd stawia na rozwój i doskonalenie zrównoważonych rozwiązań oświetleniowych, wydłużanie cyklu życia produktów oraz podnoszenie bezpieczeństwa i jakości życia użytkowników końcowych;
- Środowisko – to obszar odnoszący się bezpośrednio do oddziaływania na klimat i środowisko, w ramach którego LUG będzie skupiał swoje działania na ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w trzech wymiarach i wdrażaniu zasad gospodarki cyrkularnej;
- Społeczeństwo – ten wymiar odwołuje się do odpowiedzialności społecznej Grupy LUG, która skupiać się będzie z jednej strony wokół edukacji w zakresie zrównoważonego rozwoju i wspierania różnorodności, a z drugiej strony LUG - dzięki niesamowitemu potencjałowi swoich rozwiązań oświetleniowych - będzie realizował swoją misję kreowania poprzez światło bezpieczniejszego środowiska do życia i rozwoju;
- Ład Korporacyjny – kluczowym elementem działania w tym strategicznym wymiarze będzie realizacja celów związanych z tworzeniem zrównoważonego łańcuch wartości oraz wzmacnianiem należytej staranności.
Grupa LUG określa cele krótkoterminowe jako te, które zrealizowane będą do roku 2026, średnioterminowe - z realizacją do roku 2035, a długoterminowe - do roku 2050. Status realizacji strategicznych celów będzie co roku aktualizowany oraz komunikowany w raportach zrównoważonego rozwoju. Każdy z celów pociąga za sobą konkretne inicjatywy i działania.
- Tworząc strategię zrównoważonego rozwoju, najpierw nakreśliliśmy cztery najważniejsze wymiary, a na ich podstawie postawiliśmy sobie 14 ambitnych celów krótko, średnio i długoterminowych obejmujących zarówno nasze plany, jak i ambicje. Wszystkie one są zgodne z misją i wartościami, które od lat stanową fundament naszej działalności. Kierując się uznanymi na całym świecie standardami oraz bazując na najlepszych praktykach branżowych, chcemy współtworzyć gospodarkę niskoemisyjną, chronić zasoby i promować postęp społeczny na rzecz lepszego życia współczesnych i przyszłych pokoleń – deklaruje Ryszard Wtorkowski.
Neutralność klimatyczna jako ambicja LUG do 2050 roku
W zaprezentowanej strategii ESG na lata 2023-2026 LUG skupia się na dalszej poprawie wydajności i redukcji emisji w zgodzie z filozofią zrównoważonego rozwoju, tak by funkcjonowanie firmy służyło zaspokojeniu potrzeb wszystkich jej interesariuszy. Do 2050 roku Grupa Kapitałowa LUG chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Na drodze ku zeroemisyjności planuje ograniczanie emisji CO2 oraz sukcesywne wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w procesie usługowo-produkcyjnym spółki. I tak np. wśród celów środowiskowych ustanowionych przez Grupę LUG znajdziemy m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu wartości od obniżenia emisji do poziomu 1000 Mg CO2e w roku 2026 (GHG Scope 1), aż do zerowej emisji netto w roku 2050 (GHG Scope 1 i 2). W celach długoterminowych do roku 2050 LUG ma ambicje zredukować do zera wszystkie emisje pośrednie, w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstwa (GHG Scope 3).
Grupa LUG planuje do roku 2035 kompleksowo zarządzać informacjami związanymi z komponentami wykorzystywanymi do produkcji opraw. W pierwszej kolejności do 2026 roku opracowana zostanie baza produktów z pełnymi informacjami o wykorzystanych materiałach, ich pochodzeniu i przeznaczeniu (z i do recyklingu).
Człowiek i natura niezmiennie w centrum uwagi LUG
Jako jeden z liderów branży, LUG będzie promować rozwiązania ograniczające niekorzystny wpływ oświetlenia na ludzi i środowisko. W tym celu Grupa zrealizuje kampanię informacyjną w temacie rozwiązań zmniejszających wpływ oświetlenia na człowieka i środowisko do trzech kluczowych grup docelowych: partnerów, pracowników i społeczeństwa. Już dziś rozwiązania firmy poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców miast i wsi na całym świecie dzięki oświetleniu firmy wykorzystywanym w przestrzeniach publicznych, na ulicach, drogach czy autostradach.
Wśród głównych celów społecznych znalazły się m.in. redukcja luki płacowej, opracowanie i wdrożenie polityki różnorodności w spółkach Grupy LUG, utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa pracowników czy poprawa bezpieczeństwa i jakości życia użytkowników końcowych dzięki wymianie oświetlenia zamontowanego w przestrzeniach publicznych na rozwiązania marki LUG.
Ponadto by móc skutecznie i profesjonalnie realizować założenia strategii w tym obszarze, wzmacnione zostaną procesy należytej staranności poprzez m.in. przyjęcie „Kodeksu postępowania dla dostawców” i włączenie ich w realizację celów zrównoważonego rozwoju w ramach łańcucha wartości Grupy LUG. Ustalono m.in. zachowanie równości i różnorodności na szczeblach zarządczych Grupy, co przekłada się na utrzymanie minimum 33% reprezentacji kobiet w Zarządzie i 40% reprezentacji kobiet w Radzie Nadzorczej.
Strategia LUG wsparciem dla Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Każdy z celów przyjętych w startegii Grupy LUG został dokładnie przeanalizowany i przełożony na konkretne działania w oparciu o wybrane Cele Zrównoważonego Rozwoju określone w Agendzie 2030 ONZ.
- To niezwykle ambitne cele, ale nie boimy się ich realizacji. Będziemy precyzyjnie wdrażać założenia naszej strategii ESG, tak by do roku 2050 osiągnąć wszystkie długoterminowe zamierzenia. Będziemy działać w obszarze ochrony klimatu wdrażając innowacyjne rozwiązania technologiczne. Będziemy dbać o równość płci
i równowagę społeczną. Wszystko zgodnie z naszą strategią i z celami ONZ. Jestem przekonany, że wysiłki związane z wdrażaniem zrównoważonego rozwoju podejmowane przez środowiska biznesowe, społeczne
i polityczne na całym świecie, doprowadzą nas do tego, że nasza planeta będzie bezpieczna i przyjazna dla nas wszystkich – podsumowuje Jakub Wtorkowski, Prokurent LUG S.A.
Po roku 2026 strategia bieznesowe Grupy Kapitalowej LUG połączona zostanie ze strategią zrównoważonego rozwoju w jeden holistyczny dokument.
Źródło: Spółka, #LUG