Przejdź do treści

udostępnij:

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Wyniki spółek w USA, wystąpienia Fed, EBC i BoE, prognozy MFW, geopolityka

W USA rusza sezon wyników za I kw., raporty podadzą m.in. Goldman Sachs, Netflix, a w Europie m.in. ASML. Bankierzy z Fed, EBC i BoE zaplanowali wyjątkowo dużo wystąpień publicznych. MFW przedstawi nowe prognozy makro. Chiny podadzą dane o PKB za I kw., a USA o sprzedaży detalicznej za III. Rynki mogą reagować na wzrost napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.

Po nieco rozczarowujących dla inwestorów pierwszych wynikach z USA w tym sezonie (JPMorgan, Citigroup i Wells Fargo w piątek) uwaga rynku kapitałowego skierowana będzie w najbliższych dniach na raporty innych dużych graczy z sektora finansowego (Goldman Sachs, Morgan Stanley, BofA), na dużych graczy około-technologicznych (Netflix, ASML, TSMC), czy na sektor konsumencki (P&G, J&J).

Analitycy (dane LSEG) oczekują wzrostu zysków spółek notowanych w S&P500 w I kw. o 5,0 proc. wobec +10,1 proc. w IV kw. 2023 r. Dla całego roku przewidywana zwyżka zysków to ok. 9 proc.

Duży wkład w ogólny wynik w IV kw. 2023 r. dla S&P500 miały mega-capy technologiczne i tak może być również tym razem. Rynek oczekuje za I kw. wzrostu zysków sektora komunikacyjnego, do którego należy m.in. Alphabet, o blisko 27 proc. vs ponad 50 proc. kwartał wcześniej. Z kolei firmy z sektora technologicznego (reprezentują go m.in. Microsoft, Nvidia, czy Apple) mogły wypracować zysk o ok. 1/5 wyższy rdr, po wzroście o blisko 1/4 w poprzednim kwartale.

Od początku br. S&P500 zaliczył kilka historycznych szczytów, z łączną zwyżką o ok. 8 proc.

Z danych makro z USA w poniedziałek uwagę zwróci sprzedaż detaliczna za marzec. Rynek oczekuje wzrostu wskaźnika o 0,3 proc. mdm, wobec 0,6 proc. miesiąc wcześniej.

Wyniki spółek i kondycja konsumenta w USA rozpatrywane będą m.in. w kontekście polityki Fed. Ubiegłotygodniowy odczyt amerykańskiego CPI za marzec pokazał znaczną uporczywość podwyższonej inflacji, przez co rynek zredukował oczekiwania na rozpoczęcie przez Rezerwę Federalną cyklu obniżek stóp już w czerwcu, co było scenariuszem bazowym w ostatnim czasie. Obecnie w cenach na 2024 r. są 2 pełne cięcia stóp po 25 pb., pierwsze we wrześniu.

Z pozostałych danych makro na świecie, we wtorek nad ranem czasu polskiego odczyt PKB za I kw. podadzą Chiny. Rynek oczekuje, że druga gospodarka świata rozwijała się w tempie 4,6 proc. rdr, najwolniej od roku. Na podobnym poziomie kształtują się całoroczne oczekiwania, co oznacza, że rynek nie wierzy, że oficjalny 5-proc. cel rządowy zostanie w pełni zrealizowany. W IV kw. ub. roku gospodarka Chin zwiększyła się o 5,2 proc., a oczekiwania na II kw. to 5,0 proc.

Gospodarka Chin zmaga się z wieloma problemami, w tym niskim popytem wewnętrznym, a tym samym słabą presją inflacyjną. Agencja Fitch obniżyła w ub. tygodniu perspektywę ratingu ChRL do negatywnej, wskazując na ryzyka dla finansów publicznych w obliczu konieczności wspierania spowalniającego wzrostu. Ludowy Bank Chin deklarował w marcu, że po wcześniejszej obniżce stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pb. jest przestrzeń do kolejnego ruchu w tę stronę.

Nadchodzące dni obfitować będą wyjątkowo licznie w wystąpienia przedstawicieli głównych banków centralnych: Fed, EBC i Banku Anglii. Rynki w szczególności śledzić będą rozkład akcentów związanych z początkiem, tempem i potencjalną skalą luzowania polityki pieniężnej.

Głos zabierze m.in. prezes BoE A. Bailey, który w środę wieczorem będzie miał okazję skomentować poranny odczyt inflacji za marzec. Wystąpienia planuje też główny ekonomista EBC P. Lane, a także zawsze uważnie słuchana przez rynki członkini zarządu EBC I. Schnabel. Szczegółowy harmonogram wystąpień znajduje się w kalendarium poniżej.

Rynki śledzić będą również doniesienia z Waszyngtonu, gdzie od poniedziałku do soboty odbywać się będzie coroczne spotkanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz grupy Banku Światowego. Przy tej okazji MFW opublikuje we wtorek nowe prognozy makro dla światowej gospodarki, w tym dla Polski.

Wpływ na zachowanie rynków, zwłaszcza ropy naftowej i kanałem wzrostu awersji do ryzyka, może mieć napięta sytuacja geopolityczna na Bliskim Wschodzie. W nocy z soboty na niedzielę Iran dokonał odwetowego uderzenia na Izrael za ostrzelanie irańskiej placówki konsularnej w Damaszku, w którym zginęło kilku wyższych irańskich oficerów. Teheran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet, jednak 99 proc. z nich z nich udało się strącić siłom Izraela, USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Jordanii. USA zapewniły o poparciu dla Izraela, a NATO, UE, ONZ i kraje zachodnie, w tym Polska, stanowczo potępiły atak.

Przywódcy państw grupy G7 przyjęli w niedzielę wspólną deklarację, stanowczo potępiającą atak Iranu. Wyrazili oni pełną solidarność i wsparcie dla Izraela, a także potwierdzili zaangażowanie na rzecz jego bezpieczeństwa. Dodali, że będą pracować na rzecz stabilizacji sytuacji, by uniknąć dalszej eskalacji i są gotowi podjąć dalsze kroki teraz i w odpowiedzi na następne destabilizujące inicjatywy.

Szef MSZ Iranu przekazał w niedzielę, że irańska "operacja odwetowa" wobec Izraela została zakończona, jego kraj nie rozpocznie nowej operacji, jeśli nie zostanie zaatakowany i nie dąży do rozszerzenia konfliktu regionalnego.

Na godz. 22.00 w niedzielę zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. irańskiego ataku na Izrael.

Analitycy Capital Economics wskazują, że rynki energii pozostają kluczowym mechanizmem przenoszącym napięcia/konflikty regionalne na resztę światowej gospodarki. Ropa zdrożała od początku roku o ok. 20 proc.

"Ceny ropy Brent wzrosły już z 83 USD/b miesiąc temu do ponad 90 USD/b w minionym tygodniu, częściowo pod wpływem obaw o dostawy i ryzyko geopolityczne związane z konfliktem na Bliskim Wschodzie i Ukrainie (europejskie ceny gazu również wzrosły o około 10 proc. w ciągu ostatniego tygodnia po atakach rosyjskich dronów na magazyny na Ukrainie). Zgodnie z ogólną zasadą, wzrost cen ropy naftowej o 10 proc. powoduje wzrost inflacji zasadniczej w gospodarkach rozwiniętych o 0,1-0,2 proc. (...) Jest mało prawdopodobne, aby miało to znaczący wpływ na decyzje polityczne banków centralnych" - napisali w niedzielnym komentarzu.

Capital Economics wskazuje, że znaczący wpływ na politykę pieniężną miałby dopiero większy i bardziej trwały wzrost cen ropy naftowej.

"(...) prawdopodobnie wymagałoby to wyższych cen energii, które przełożyłyby się na inflację bazową - na przykład dlatego, że producenci przenieśliby wyższe koszty energii na konsumentów. Jest to być może większe ryzyko w Stanach Zjednoczonych niż w Europie, biorąc pod uwagę względną siłę popytu konsumpcyjnego" - dodali.

----------------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 15-19 kwietnia (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 15 KWIETNIA

Wyniki: Goldman Sachs, Charles Schwab

8.30 - Szwajcaria - PPI za III

8.30 - USA - wystąpienie prezes Fed Dallas L. Logan

9.00 - Turcja - bezrobocie za II

9.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów G. Simkusa

11.00 - strefa euro - produkcja przemysłowa za II"13.15 - UK - wystąpienie członkini BoE S. Breeden

14.00 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane

14.15 - Kanada - rozpoczęte budowy domów za III

14.30 - USA - indeks aktywności w okręgu NY Empire Manufacturing za IV, sprzedaż detaliczna za III

16.00 - USA - indeks cen nieruchomości NAHB za IV

WTOREK, 16 KWIETNIA

Wyniki: Louis Vitton, UnitedHealth, J&J, Bank of America, Morgan Stanley, BNY Mellon Rio Tinto

2.00 - USA - wystąpienie prezes Fed San Francisco M. Daly

4.00 - Chiny - PKB za I kw., produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, bezrobocie za III

8.00 - UK - bezrobocie za II

10.00 - Włochy - inflacja za III (fin.)

10.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC O. Rehn'a

11.00 - Niemcy - indeks koniunktury ZEW za IV

11.00 - strefa euro - saldo handlowe za II

11.00 - Włochy - saldo handlowe za II

11.00 - UK - wystąpienie zastępczyni prezesa BoE C. Lombardelli

14.30 - USA - wydane pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy za III

14.30 - Kanada - CPI za III

15.00 - USA - wystąpienie wiceprezesa Fed P. Jeffersona

15.15 - USA - produkcja przemysłowa za III

18.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC F. Villeroy

19.00 - UK - wystąpienie prezesa BoE A. Bailey'a

20.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC B. Vujcicia

ŚRODA, 17 KWIETNIA

Wyniki: ASML, Volvo, Travelers, Reckitt Benckiser

1.50 - Japonia - saldo handlowe za III

8.00 - Rumunia - produkcja przemysłowa za II

8.00 - UK - CPI i PPI za III

9.00 - Czechy - produkcja przemysłowa za III

9.00 - Turcja - saldo C/A za II

11.00 - strefa euro - inflacja za III (fin.)

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny MBA

14.05 - UK - wystąpienie członkini BoE M. Greene

15.00 - strefa euro - wystąpienie członka zarządu EBC P. Cipollone

17.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC de Cos

17.45 - strefa euro - wystąpienie członkini zarządu EBC I. Schnabel

18.00 - UK - wystąpienie prezesa BoE A. Bailey'a

20.00 - USA - Beige Book Fed

20.00 - UK - wystąpienie członka BoE J. Haskela

CZWARTEK, 18 KWIETNIA

Wyniki: Taiwan Semiconductor, Netflix, L'Oreal, BlackStone, Danone, Infosys, Nordea

3.30 - Japonia - wystąpienie członka zarządu BoJ A. Noguchi

10.00 - strefa euro - saldo C/A za II

10.30 - Włochy - saldo C/A za II

11.00 - strefa euro - produkcja budowlana za II

14.30 - USA - tygodniowe nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

15.15 - USA - wystąpienia prezes Fed NY J. Williamsa i członkini zarządu Fed M. Bowman

16.00 - USA - indeks wyprzedzający koniunktury za III, sprzedaż domów na rynku pierwotnym za III

17.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Atlanta R. Bostica

18.00 - Szwajcaria - wystąpienie członka zarządu SNB A. Martina

19.30 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC M. Centeno

21.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów B. Vujcicia

23.45 - USA - wystąpienie prezesa Fed Atlanta R. Bostica

PIĄTEK, 19 KWIETNIA

Wyniki: Procter&Gamble, American Express

1.30 - Japonia CPI za III

8.00 - UK - sprzedaż detaliczna za III

8.00 - Niemcy - PPI za II

9.00 - Turcja - oczekiwania inflacyjne za IV

16.15 - UK - wystąpienie członka BoE D. Ramsden'a

16.30 - USA - wystąpienie prezes Fed Chicago A. Goolsbee

21.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela

Po zamknięciu rynków - przeglądy ratingów: Litwa (Moody’s, DBRS), Mołdawia (Moody’s), Grecja (S&P), Włochy (S&P), Holandia (S&P), UK (S&P).

(PAP Biznes)

tus/

udostępnij: