Ropa w USA tanieje pomimo utrzymującego się napięcia na Bliskim Wschodzie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 kwi 2024, 07:38

Ropa w USA tanieje pomimo utrzymującego się napięcia na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają pomimo utrzymującego się napięcia na Bliskim Wschodzie. Inwestorzy czekają na to, co zrobi teraz Izrael po weekendowym ataku Iranu - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na V kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 84,76 USD, niżej o 0,70 proc.

Brent na ICE na VI kosztuje 89,46 USD za baryłkę, mniej o 0,62 proc.

Na rynkach trwa oczekiwanie na to, jaka będzie odpowiedź Izraela po weekendowym ataku ze strony Iranu.

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi zapowiedział w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, który miał miejsce w nocy z soboty na niedzielę.

Rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) Daniel Hagari powiedział z kolei, że Iran "nie wyjdzie bez szwanku" po tym, jak zaatakował w weekend Izrael.

"Nie możemy stać bezczynnie wobec tego rodzaju agresji, Iran nie wyjdzie z tego bez szwanku" – stwierdził Hagari. Dodał, że "odpowiemy w swoim czasie, w odpowiednim miejscu i w sposób, który wybierzemy".

W odwecie za zbombardowanie przez izraelskie lotnictwo irańskiego konsulatu w stolicy Syrii, Damaszku, oraz śmierć trzech wysokiej rangi oficerów Gwardii Rewolucyjnej, Iran wystrzelił 13 kwietnia w kierunku Izraela 36 pocisków manewrujących, 110 rakiet balistycznych i 185 dronów. Według źródeł izraelskich, 99 procent z nich zostało unieszkodliwionych i nie osiągnęło założonego celu.

Szef MSZ Iranu Hosejn Amir Abdollahian zapewnił, że irańska "operacja odwetowa" wobec Izraela została zakończona.

Irański minister oświadczył też, że Iran nie rozpocznie nowej operacji, jeśli nie zostanie zaatakowany.

"Nasz podstawowy scenariusz jest taki, że napięcia na Bliskim Wschodzie osłabną i zostaną ograniczone, co pozwoli uniknąć szerszego konfliktu, który mógłby zakłócić dostawy ropy" - powiedział Zhonh Liang Han, strateg inwestycyjny w Standard Chartered.

"Pozorna powściągliwość Iranu - że sprawa została zamknięta - a także podejmowane wysiłki dyplomatyczne pomiędzy Izraelem a jego sojusznikami mogą oznaczać, że jakakolwiek premia - za ryzyko geopolityczne - na rynkach ropy będzie prawdopodobnie niewielka" - dodał.

W centrum uwagi inwestorów pozostają też dane o zapasach paliw w USA.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w branżowym wyliczeniu, że zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych w ub. tygodniu wzrosły o 4,09 mln baryłek.

Zapasy ropy w hubie Cushing spadły nieznacznie - o 169 tys. baryłek.

Zapasy paliw destylowanych zmniejszyły się o 427 tys. baryłek, a zapasy benzyny zmalały o 2,51 mln baryłek - wynika z obliczeń API.

(PAP Biznes)

aj/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości