Skrót wiadomości - środa 17 kwietnia, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 kwi 2024, 21:04

Skrót wiadomości - środa 17 kwietnia, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przedłużenie terminu KPO znajdzie się na stole do dyskusji już z przyszłą KE; bardziej formalne rozmowy w tej sprawie mogą rozpocząć się w przyszłym roku - powiedziała PAP Biznes w kuluarach konferencji "20 lat Polski w Unii Europejskiej" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Rewizja KPO może zakończyć się w połowie lipca i MFiPR zrobi wszystko, by wykorzystać każde euro i ewentualnie przedłużyć termin końcowy programu wyznaczony na 31 sierpnia 2026 r. - poinformował podczas konferencji "20 lat Polski w Unii Europejskiej" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że deficyt sektora general government w Polsce wyniesie w 2024 r. 5,5 proc. PKB, w 2025 r. -4,8 proc., a do 2029 r. utrzyma się powyżej 4,0 proc. PKB - podano w najnowszych prognozach fiskalnych MFW.

Przedstawione przez rząd plany dot. niepełnego odmrożenia cen energii w II poł. roku zwiększają prawdopodobieństwo cięcia stóp w 2024 r. - poinformował agencję Bloomberg członek RPP Henryk Wnorowski.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA - indeks wyrównany sezonowo wzrósł o 3,3 proc. w tygodniu zakończonym 12 kwietnia - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

BUDŻET, DŁUG

Ubytek dochodów budżetu po zmianach w tzw. podatku Belki wyniesie ok. 1,5 mld zł w 2025 r., a w latach 2026 i 2027 ok. 1,4 mld zł - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że koszt bonu energetycznego i rekompensaty wyniesie ok. 4,2 mld zł.

MF na przetargu zamiany sprzedało sześć serii obligacji za 5,12 mld zł, a odkupiło cztery serie za 4,81 mld zł - podał MF w komunikacie.

SPÓŁKI

Grupa Kęty miała w pierwszym kwartale 2024 roku 1,24 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 222,5 mln zł zysku EBITDA, 174,3 mln zł EBIT oraz 150,4 mln zł zysku netto - podała spółka w raporcie. Zysk netto j.d. wyniósł ok. 150,2 mln zł, wobec szacowanych wcześniej 147 mln zł zysku.

Zarząd Grupy Kęty nie widzi istotnych oznak poprawy koniunktury w II kw., więc spodziewa się podobnego poziomu zamówień do wielkości osiągniętych w I kw. w Segmencie Wyrobów Wyciskanych oraz Segmencie Systemów Aluminiowych oraz ok. 10 proc. spadku w Segmencie Opakowań Giętkich - podano w raporcie.

Inter Cars chciałby w 2024 roku zwiększyć sprzedaż o około 15-17 proc. i przekroczyć 20 mld zł przychodów - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu Piotr Zamora. Dodał, że pod koniec 2024 roku rozpocznie działalność operacyjną nowa spółka grupy w Albanii.

Środowe Zwyczajne Walne Zgromadzenie Banku Pekao SA zdecydowało o wypłacie dywidendy w łącznej kwocie 5,04 mld zł, co daje 19,2 zł na akcję. Akcjonariusze powołali nowych członków rady nadzorczej i zdecydowali o przerwie w obradach do 16 maja.

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej powołała z dniem 30 kwietnia Ryszarda Jantę na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie.

Grupa Enea miała w 2023 roku 6,3 mld zł EBITDA wobec 2,22 mld zł zysku EBITDA rok wcześniej - podała spółka w raporcie rocznym. Wynik był zgodny z wcześniejszymi szacunkami firmy.

ML System zakłada, że w tym roku wydatki inwestycyjne spadną do ok. 15 mln zł – poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej.

ML System liczy w tym roku na osiągnięcie 400 mln zł przychodów - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Firma stawia na rozwój sprzedaży eksportowej.

OT Logistics notuje sygnały poprawy koniunktury rynkowej w II kwartale 2024 roku i zakłada utrzymanie trendu - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas telekonferencji.

Grupa Fabrity chce w 2024 r. utrzymać przynajmniej dwucyfrową dynamikę przychodów oraz rentowność EBITDA, pracuje także nad M&A - poinformował na konferencji prasowej prezes Tomasz Burczyński.

Grupa Orlen, poprzez Energę Wytwarzanie, przejęła projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 130 MW. Inwestycja, zlokalizowana na Dolnym Śląsku, zostanie zrealizowana do końca 2025 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Passus, specjalizująca się w rozwiązaniach IT z obszaru cyberbezpieczeństwa i utrzymania sieci oraz usługach związanych z chmurą publiczną, poszukuje wysokomarżowych projektów oraz chce wypłacać dywidendę - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Grupa zakłada dalszą ekspansję geograficzną.

Grupa Boryszew w 2023 r. miała 122,1 mln zł zysku netto przypadającego jednostce dominującej w porównaniu do 106,6 mln zł zysku w analogicznym okresie poprzedniego roku - poinformowała spółka w raporcie rocznym. Przychody grupy w tym okresie spadły do 5,69 mld zł z 6,79 mld zł przed rokiem.

Grupa Boryszew zakłada utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu EBITDA rok do roku w latach 2024-2028 oraz osiągnięcie poziomu EBITDA ok. 590 mln zł w 2028 roku - podała spółka w strategii.

Mostostal Warszawa szacuje, że w 2023 roku zysk netto jednostki dominującej wyniósł 23 mln zł - podała spółka w komunikacie. Przychody ze sprzedaży szacowane są na 1.675 mln zł, a zysk brutto ze sprzedaży na 92 mln zł.

Zarząd Sonela rekomenduje wypłatę 9,8 mln zł dywidendy za 2023 rok, co dałoby 0,7 zł brutto dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Firma Oponiarska Dębica szacuje, że w 2023 roku miała 284,4 mln zł zysku netto wobec wcześniej szacowanych 196,3 mln zł zysku netto - podała spółka w komunikacie.

Robyg wprowadził do oferty 216 nowych mieszkań w ramach inwestycji Port Popowice we Wrocławiu - podał Robyg w komunikacie prasowym.

Kernel Holding ocenia, że atak Rosji na infrastrukturę wstrzymał dostawy kolejowe do portu w Czarnomorsku, co wpływa na zmniejszenie wolumenów przeładunków i zwiększenie kosztów logistyki spółki.

Grupa Selena, producent i dystrybutor chemii budowlanej, zanotowała w 2023 roku 50,1 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 112,1 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie rocznym.

Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały umowy rezerwacyjne oraz na wykonanie prac wstępnych dla umowy na transport i instalację fundamentów morskich turbin wiatrowych oraz morskiej stacji transformatorowej - podała Polenergia w komunikacie. Dostawcą jest Heerema Marine Contractors Nederland.

Telemedycyna Polska i Medicalgorithmics podpisały promesę współpracy w obszarze diagnostyki arytmii serca - podała Telemedycyna Polska w komunikacie.

Zarząd Stalprofilu rekomenduje przeznaczenie z zysku w 2023 roku na dywidendę dla akcjonariuszy kwoty 5,25 mln zł, co daje 0,30 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Rada nadzorcza Sanwil Holding delegowała członka rady Krzysztofa Misiaka do wykonywania czynności prezesa w terminie od 17 kwietnia do 15 lipca 2024 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Lichthund koncentruje się na pracach związanych z grą Food Truck Empire, której premiera we wczesnym dostępie na platformie Steam ma nastąpić w II połowie 2024 roku - poinformował na wideokonferencji prezes spółki Rafał Zaremba. Spółka liczy na debiut na NewConnect w czerwcu 2024 roku.

PKP Cargo podpisało umowę na usługi transportowe dla firmy Agromex Wojciech i Jacek Fraszka. To pierwszy stały przewóz z terminala w Karsznicach w ramach połączenia intermodalnego - podała spółka w komunikacie prasowym.

Data premiery gry "Indika", w wersji na komputery PC, została ustalona na 2 maja 2024 r. - poinformowało 11 bit studios w komunikacie. Premiera gry w wersji na konsole Xbox Series X/S i PlayStation 5 jest planowana w terminie późniejszym, ale również w maju 2024 r.

Notowana na rynku NewConnect spółka technologiczna Woodpecker w piątek, 19 kwietnia, przeniesie się na rynek główny GPW - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Przeniesieniu notowań nie towarzyszy emisja akcji.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) udzielił pożyczki w wys. 91 mln euro na rzecz spółki Zakłady Farmaceutyczne Polpharma oraz 55 mln euro spółce holdingowej Windstorm Trading & Investments Limited konsolidującej spółki Polpharma i Polpharma Biologics - poinformował bank w informacji prasowej.

Przychodu grupy eSky, właściciela platformy do organizacji podróży, wzrosły w 2023 roku o 19 proc. do 3,5 mld zł. EBITDA spadła o 11 proc. do 81 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Raiffeisen Bank International zaksięgował w I kwartale 2024 roku ok. 109 mln euro rezerw na spory sądowe dotyczące kredytów walutowych w Polsce - podał bank na stronie internetowej.

WALUTY

Polska waluta pozostaje stabilna w relacji do euro i dolara. Rentowności obligacji skarbowych spadają na całej długości krzywej. Zdaniem analityków na rynek wraca apetyt na ryzyko.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0638 USD i 164,54 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Na realizację programu „Czyste Powietrze” przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska trafi 6,4 mld zł z unijnego programu FEnIKS – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ) wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe - podały w środę Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

OPINIE, PROGNOZY

Zaproponowane rozwiązanie w sprawie cen energii dla gospodarstw domowych wydaje się pozytywne dla spółek energetycznych dzięki utrzymaniu rekompensat - ocenia Robert Maj, analityk Ipopema Securities.

Po przyjęciu ustawy o bonie energetycznym rachunki za energię elektryczną wzrosną o 11-13 proc., a wzrost w kategorii energia wyniesie 4 proc. - oceniają analitycy mBanku.

Rachunki za prąd wzrosną o 13 proc., dokładając do inflacji 0,6 pkt proc. - oceniają analitycy ING.

Niepełne odmrożenie cen prądu podbije wskaźnik CPI w Polsce o 0,6-1,2 pkt. proc., co implikować będzie inflację na koniec roku 4,4-5,1 proc. - oceniają ekonomiści Citi Handlowego.

Propozycja MKiŚ to oczekiwane przez analityków rozwiązanie niepełnego odmrożenia cen prądu, które podbije inflację o ok. 1 pkt proc., może powyżej - powiedział PAP Biznes w kuluarach konferencji "20 lat Polski w Unii Europejskiej" główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk.

Negatywne skutki powrotu do 5 proc. VAT mogą być większe w handlu tradycyjnym, który nie ma możliwości, żeby zarządzać asortymentem i marżami jak sieci handlowe - powiedział PAP Biznes Andrzej Gantner z PFPŻ. Widzi spadki sprzedaży w niektórych droższych kategoriach lub przesunięcia do marek własnych.

Złoty słabnie po informacjach, że środki z UE nie muszą być wymieniane na złote - napisali analitycy ING na platformie X.

Jeśli ceny uprawnień przebiją 65 euro/EUA to będzie można mówić o powrocie trendu wzrostowego - ocenia w raporcie Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE).

Ceny przewozów taxi wzrosną o ok. 20 proc. po zmianie prawa dotyczącego uprawnień do kierowania pojazdami - wynika z analizy Instytutu Finansów Publicznych i Pracodawców. pl.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 r., a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Aktywa pod zarządzaniem Beta ETF wynoszą obecnie ok. 700 mln zł. Celem na 2024 r. jest przekroczenie granicy 1 mld zł aktywów - poinformował Beta Securities Poland w komunikacie prasowym.

Wszystkie zakłady produkcyjne w obwodzie charkowskim zostały zniszczone przez rosyjski ostrzał - podał Agroton w komunikacie.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,7 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 446 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

WYDARZENIA Z KRAJU

Premier Donald Tusk w środę i czwartek weźmie udział w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Szef rządu w Brukseli wraz z członkami RE spotka się m.in. z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

Szymon Hołownia poinformował, że Zarząd Polski 2050 i Naczelny Komitet Wykonawczy PSL podjęły decyzję o zawiązaniu koalicji na wybory do PE. Stworzymy wspólne listy we wszystkich okręgach po to, by pokazać, że jest możliwa Trzecia Droga do Europy - powiedział marszałek Sejmu, lider Polski 2050.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała we wtorek, że nie spodziewa się dymisji i nie zamierza kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego były tymi służbami, które w latach 2017-2022 używały Pegasusa w kontroli operacyjnej - poinformował w środę szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar.

Na koniec 2023 roku prywatne ubezpieczenie zdrowotne miało 4,8 mln Polaków, co oznacza wzrost rdr o prawie 14 proc. W ubiegłym roku Polacy wydali na te polisy ponad 1,7 mld zł, czyli o blisko 33,1 proc. więcej rdr - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń.

Zmiany w kierownictwie PKP Intercity zostaną przeprowadzone najprawdopodobniej w kwietniu tego roku - wynika z środowej wypowiedzi dla PAP wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka.

Przedstawiciele Konfederacji, poseł Krystian Kamiński i Marta Czech, kandydatka do PE, skrytykowali Krzysztofa Hetmana ministra Rozwoju i Technologii, za jego start w wyborach do PE oraz działania w ciągu dotychczasowej kilkumiesięcznej kadencji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Komisja Europejska zaakceptowała w środę powołanie unijnego organu ds. etyki. Ciało ma kontrolować przestrzeganie zasad dotyczących lobbyingu, chociaż jego decyzje nie będą wiążące.

Centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) zdobyła w środowych wyborach najwięcej mandatów, zapewniając sobie 58 miejsc w 151-osobowym jednoizbowym parlamencie Chorwacji - wynika z sondażu exit poll przestawionego przez telewizję Nova TV.

Atak Iranu na Izrael oznacza zwrot w stronę otwartej konfrontacji - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Nadszedł czas na przebudzenie Europy w zakresie obronności i bezpieczeństwa; stawka jest wysoka, bo nasza wolność i dobrobyt zależą od naszego bezpieczeństwa - dodała.

Stany Zjednoczone ogłoszą w najbliższych dniach nowy pakiet sankcji wymierzonych przeciwko Iranowi - poinformował we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

Na rozpoczynającym się w środę szczycie UE przywódcy państw Wspólnoty mają wezwać do zintensyfikowania pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym do pilnego zapewnienia temu krajowi systemów obrony powietrznej oraz do przyspieszenia dostaw amunicji artyleryjskiej i rakiet - wynika z projektu konkluzji szczytu UE, który widziała PAP.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział we wtorek, że w piątek zbierze się Rada NATO-Ukraina, która zajmie się kwestią zaopatrzenia tego kraju w większą liczbę systemów obrony przeciwlotniczej.

Z wtorkowego pożaru ocalała połowa zabytkowego budynku Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze, ale z powodu akcji gaśniczej (zalania wodą) ogólnie zniszczenia są znaczne; trwa dogaszanie - poinformowała w środę kopenhaska straż pożarna.

W Grecji w środę trwa całodobowy strajk generalny, którego uczestnicy domagają się zwiększenia wynagrodzeń w związku z rosnącymi kosztami życia. Część środków transportu nie kursuje, inne jeżdżą według zmienionego rozkładu.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi oświadczył w środę z okazji święta sił zbrojnych, że na najmniejszą agresję Izraela jego kraj odpowie potężnym i brutalnym ciosem. Według prezydenta "armia broni ojczyzny, integralności terytorialnej i wartości Rewolucji Islamskiej".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił w środę, że rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich tzw. sił pokojowych z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu, której autonomię zlikwidowano w styczniu br. - przekazał niezależny rosyjski portal Meduza. (PAP Biznes)

gor/ osz/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości